Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.2.2020

Literární večer s Pavlou Horákovou

Autentická výpověď o životě na moravském Slovácku v první polovině 20. století očima mladé Kateřiny. Rodinnému memoáru sepsaného autorčinou prababičkou se Pavla Horáková během dvouměsíční rezidence Q21 ve Vídni snaží vdechnout nový život skrze vlastní zpracování.

9.3.2020

Echo Ji.hlava International Documentary Film | Solo

Lyrický dokument, vyprávějící niterný příběh samoty a návratu do života mladého argentinského klavírního skladatele.

10.3.2020

Echo Ji.hlava International Documentary Film | Ukradnutý štát

„Třicet let od listopadu 1989 se v post-socialistickém bloku začínají projevovat demokratické deficity i větší či menší kritické propady právního státu. Jsou to anomálie, nebo se začínají vynořovat zárodky nového společenského zřízení, které ještě nemá jméno?“

20.3.2020

Iva Procházková na Literárním festivalu pro mladé čtenáře

V rámci největšího víděňského festivalu literatury pro děti a mládež "Literatur für junge LeserInnen" představí Iva Procházková svůj román pro dospívající "Uzly a pomeranče".

7.5.2020

Konzert Marta Töpferova & Milokraj

Se svojí nejnovější formací Milokraj se Marta Töpferová věnuje českému a slovanskému folklóru.

25.6.2020    |    26.6.2020

Certifikované zkoušky z českého jazyka

Těší nás, že můžeme nabídnout další termín CCE-certifikových zkoušek z českého jazyka pro cizince ve Vídni. Ve spolupráci s Ústavem jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze, jazykovou školou "Ahoj Europa Neu - Zentrum für Ostsprachen" a Českým centrem Vídeň.

Kalendář

 

 

Česká centra a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně, vyhlašují Mezinárodní překladatelskou soutěž Cena Susanny Roth.

Uzávěrka pro zaslání překladů: 31. března 2020

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

21. 12. 2019

Vernisáž: Umění tetovat

Výstava představuje pět poloh českých současných umělců a umělkyň, kteří jsou nejen úspěšní tatéři a tatérky, ale prosazují se také na poli současného výtvarného umění. Tetování je pro ně totiž jen jedním ze způsobů uměleckého vyjádření. Umělci: Julia Chochola, Monika Martykánová, Jan Mráz, Ondřej Konupčík aka Ondrash, Martin Routa Kurátorka: Anežka Jabůrková Architekt výstavy: Jakub Kopec

20. 12. 2019

Přednáška | Petra Dočekalová: New writing manuals

Práce písmomalířky Petry Dočekalové, která se ve svém díle specializuje na aktualizaci českého propagačního skriptového písma, je známa nejen v České republice. Studuje rukopis a rukopisné psaní, jeho použití a přesah nejen v českém, ale také v globálním kontextu. Ve své dizertační práci, která ji vyšla knižně v roce 2019 pod názvem Jaroslav Benda 1882–1970: Typografická úprava a písmo, se zaměřuje na Bendu jako typografa a písmomalíře.

13. 12. 2019

Karel Haloun | Vernisáž

Vernisáž renomovaného grafika Karla Halouna proběhla v rámci oslav narozenin proslulého podniku, který netřeba blíže představovat – vídeňského „Tagasyl“. Karel Haloun se proslavil především díky návrhům plakátů a přebalů gramofonových desek a knih. K narozeninám vídeňského „Nachtasyl“ vydal sérii tří linorytů. Prostřednictvím vystavených plakátů představuje volné asociace spojené s legendárním vídeňským „Beisl“.

13. 12. 2019

Karel Haloun | Přednáška: Excentrici v přízemí

Umělec, který stojí za vizuální identitou mnoha českých undergroundových kapel – Karel Haloun, promluvil před plným přednáškovým sálem na vídeňské Universität für angewandte Kunst. Posluchače seznámil s obdobím nesvobody a následnými změnami v době Sametové revoluce. Zaměřil se na jeho pojetí "náhradní" typografie z dob komunistické totality v Československu. Záměrně se zabýval estetikou samizdatů a vizualitou známou z prostředí DIY: razítky, strojopisy, šablonami, xeroxovanými kopiemi ad. Vyústění této koncepce je jasně viditelné v knize Excentrici v přízemí, která tento říjen oslavila 30. let od svého vydání. Karel Haloun zahájil svojí přednáškou sérii NeighborsTalk, která se snaží představit z různých pohledů současnou českou typografii. Série přednášek vznikla v kooperaci s grafickým studiem Universität für angewandte Kunst a rakouskou typografickou společností.

Videa

Video placehodler