Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.3.2017

Charta 77 a role Rakouska na cestě ke svobodnému Československu

V letošním roce si připomínáme 40. výročí vzniku Charty 77, která se kromě jiného stala příběhem československo-rakouské solidarity. Rakousko umožnilo čtyřem stům signatářům najít svůj nový domov. O roli Rakouska na cestě ke svobodnému Československu bude historička Jana Stárková diskutovat s Ludvíkem Kavínem, signatářem Charty 77 a ředitelem Divadla Brett ve Vídni, bývalým mluvčím spolkového prezindeta Bruno Aignerem a Jiřím Chmelem, zakladatelem vídeňského klubu Nachtasyl, místa setkávání Čechoslováků v exilu.

13.3.2017

Přehlídka českého filmu: Domácí péče

U příležitosti předávání filmových cen Český lev nabídne České centrum Vídeň rakouskému publiku jeden z úspěšných filmů posledních let "Domácí péče". Filmový debut režiséra Slávka Horáka: tragikomedie o konečnosti lidské existence a tom, jak se s ní vyrovnat.

1.3.2017    |    4.4.2017

Dalibor Bednář: Masopust

Období Masopustu má v českých zemích, na Moravě i ve Slezsku bohatou, stovky let starou tradici, která má v každém regionu poněkud odlišný charakter. Obecně lze říci, že masopust (jak ostatně dokládá název tohoto svátku), zahajuje období půstu před velikonočními svátky. Masopust vždy představoval čas hodování a veselí, tanečních zábav, zabijaček i svateb. Vernisáž výstavy Dalibora Bednáře v prostorách vídeňské slavistiky!

1.3.2017    |    17.4.2017

Patrik Hábl / Lenten

Umělec Patrik Hábl představuje v QL-Galerii, Graz díla ze série „Torn-Paintings“. Rovněž v kostele Leechkirche je k vidění umělcova monumentální instalace postního plátna.

3.3.2017

Ondřej Cikán: Der Reisende – díl 1: Du bist die Finsternis

Prezentace nové knihy Ondřeje Cikána „Der Reisende – díl 1: Du bist Finsternis“ bude moderována Fritzem Ostermayerem a doprovázena hudbou Hansem Wagnerem a Pippou Galli. Autor tentokrát napsal poněkud temný příběh o postapokalyptickém surrealistickém dobrodružství.

25.2.2017    |    26.3.2017

18. mezinárodní festival Akkordeon

Mezi 25. 2. a 26. 3. 2017 se bude ve Vídni konat již 18. internationale Akkordeon Festival. Po dobu jednoho měsíce je možnost se na mnoha renomovaných vídeňských místech setkat s hudebním nástrojem akordeon a jeho četnými uměleckými aspekty. Mezi účastníky je opět mnoho hudebníků ze slovanských zemí.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

24. 02. 2017

Návštěva generálního ředitele u nás ve Vídni

22. 2. 2017 nás v rámci své pracovní cesty spolu se svými kolegy navštívil PhDr. Jan Závěšický, generální ředitel Českých center. Na programu bylo mimo jiné setkání s velvyslancem Janem Sechterem, ale také návštěva výstavy Václava Havla – za přítomnosti ředitele Thomase Trabitsche. Fotocredit: (c) České centrum Vídeň

23. 02. 2017

„Dělat to, co se musí.“ Jan Patočka a Charta 77

22.2.2017, České centrum Vídeň. Čtení a rozhovor s Ivanem Chvatíkem (Praha) a Ludgerem Hagedornem (Vídeň). U příležitosti 40. výročí vzniku Charty 77 byla akce věnována jejímu mluvčímu a filozofovi, který byl významným evropským myslitelem. Fotocredit: (c) Michaela Čížková/ ČC Vídeň

11. 02. 2017

Markéta Pilátová: Tsunami Blues ve Vídni

8.2.2017, Österreichische Gesellschaft für Literatur. Rakouské turné Markéty Pilátové s její knižní novinkou přeloženou do němčiny (překlad: M. Kraetsch, vydalo - Braumüller 2017)! Rytmicky, obrazně a s vytříbeným jazykem vypráví autorka z Kroměříže, momentálně žijící v Latinské Americe, o ztrátě iluzí a osudu mladé protagonistky z Čech, která jde na Kubě vstříc svému osudu. Její do teď poznamenaný život se však dočká nového začátku. Fotocredit: (c) Michaela Čížková/ České centrum Vídeň

06. 02. 2017

Secesní architektura v Rakousku-Uhersku – evropská rozmanitost slohu

2.2.2017, České centrum Vídeň. Přednáška k fotografiím Petera Schuberta jak o známých, tak skrytých stavbách secese a o jejich historiích. Doprovodný program k výstavě „Secesní architektura v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“ (do 31.1.2017). Fotocredit: (c) České centrum Vídeň

Videa

Video placehodler