Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.12.2020

! Online přenos ! ECHO TSCHECHIEN 2020 – Markéta Pilátová: S Baťou v džungli

Kdo? Baťa! Kde? V džungli! Kdy? 3. prosince představí spisovatelka Markéta Pilátová v rozhovoru s Mártonem Méhesem svou knihu o životě v exilu rodiny Baťových v Brazílii. Autorské čtení mělo původně proběhnout během knižního veletrhu Buch Wien 20, který byl kvůli pandemii zrušen. V náhradním termínu ho uskutečníme živě na Facebooku. Ve spolupráci s asociací Dunabe Cultural Cluster, Moravskou zemskou knihovnou a projektem Echo Tschechien 2020.

1.11.2020    |    30.11.2020

Dora Kaprálová z Ateliéru Top 22: „Kremžské dopisy mrtvým“

Dora Kaprálová, listopadový host Ateliéru Top 22 Nezávislého dolnorakouského literárního domu, píše během svého pobytu v Kremži „Kremžské dopisy mrtvým“. Do němčiny je překládá Nataša von Kopp.

23.11.2020    |    27.12.2020

Podcast Overthinking: Thought-provoking interviews on Europe, culture, and our future. Series of podcast discussions with internationally acclaimed Czech personalities

An inside look on the impact of COVID 19 on the Cultural and Creative Industries with the curator, writer and teacher Jen Kratochvíl. The interview continues the Czech Centres’ podcast series with leading Czech personalities living in various European countries reflecting on the social, economic and political changes during the coronavirus pandemic and beyond. The questions are asked by the curator of the Czech Centre Vienna Anezka Jaburkova, who was able to meet up with Jen Kratochvíl on the verge of the second lockdown across Europe.

10.7.2020    |    31.12.2021

Výročí významných českých žen

Už jste si všimli poutavých příspěvků zaměřující se na významné ženské osobnosti na webu a sociálních sítích Českého centra Vídeň?

24.11.2020    |    26.11.2020

Prague Fringe Reimagined

Festival nového českého divadla Prague Fringe Reimagined přichází letos až k Vám domů. Letos v listopadu se v rámci Prague Fringe nesjedou divadla z celého světa do České republiky, jako je tomu obvykle. Bude to přesně naopak: Prague Fringe Reimagined představí to nejlepší z českého divadla světu. Představení rozmanitých žánrů pro dospělé i děti budou živě streamována, a České centrum Vídeň pro Vás vybralo dvě představení, které budeme streamovat skrze náš Facebook: Sávitrí, stínohru s jedinečným hudebním doprovodem a Nejmenší ze Sámů, loutkové divadlo pro malé i velké.

Kalendář

COVID-19

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

06. 10. 2020

Literární večer: Alena Mornštajnová

Jedna z nejznámějších spisovatelek Alena Mornštajnová představila 1. 10. 2020 v Českém centru Vídeň v rozhovoru se Sylviou Treudl svůj román Hana, který vyšel v němčině v nakladatelství Wieser Verlag. Přes opatření v souvislosti s pandemií byla účast na čtení Aleny Mornštajnové hojná.

08. 08. 2020

Kateřina Šedá | UNES-CO

Jedna z nejznámějších současných českých umělkyň – Kateřina Šedá – představí prostřednictvím site-specific instalace v Českém centru Vídeň projekt UNES-CO, který reprezentoval Českou republiku na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách.

17. 04. 2020

23. Ji.hlava International Documentary Film Festival in Wien: Ukradnutý štát

Jedním z osvědčených způsobů prezentace kultury v zahraničí je představení toho nejlepšího z programu renomovaných festivalů. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava nabízí široké spektrum dokumentárních filmů, jež mimo jiné konfrontují diváky s neúprosnou realitou dneška. Jedním z takových je i slovenský dokumentární film Ukradnutý štát, jehož vídeňská projekce těsně předcházela plošnému zákazu pořádání kulturních akcí v důsledku koronaviru. Dokument režírovaný Zuzanou Piussi měl ilustrovat nové společenské zřízení, ovšem v momentě, kdy byl zabit novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová, nabralo natáčení nový směr. Tento extrémně brutální zločin zasáhl nejen slovenskou, ale i českou veřejnost – z tohoto důvodu se promítání uskutečnilo ve společné režii Českého centra Vídeň a Slovenského inštitútu vo Viedni.

26. 03. 2020

Literární večer s Pavlou Horákovou

Autorka, překladatelka a držitelka ceny Magnesia Litera Pavla Horáková představila v rámci literárního čtení v únoru 2020 svou tvorbu. Hlavní část večera se týkala připravovaného díla – přepracování memoárů autorčiny prababičky. Ve Vídni, kde autorka strávila v rámci umělecké rezidence Q21 dva měsíce, se vydávala po stopách prababičky, která zde často navštěvovala své sestry.

25. 03. 2020

Das 23. Ji.hlava Dokumentarfilmfestival in Wien: Solo

Jedním z našich hlavních úkolů je prezentovat v Rakousku českou kulturu a zajímavé kulturní iniciativy. Proto jsme se rozhodli na začátku března představit festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Za vznikem festivalu stojí skupina studentů z jihlavského gymnázia. Dnes je tento festival jedním z největších svého druhu ve střední a východní Evropě.

21. 12. 2019

Vernisáž: Umění tetovat

Výstava představuje pět poloh českých současných umělců a umělkyň, kteří jsou nejen úspěšní tatéři a tatérky, ale prosazují se také na poli současného výtvarného umění. Tetování je pro ně totiž jen jedním ze způsobů uměleckého vyjádření. Umělci: Julia Chochola, Monika Martykánová, Jan Mráz, Ondřej Konupčík aka Ondrash, Martin Routa Kurátorka: Anežka Jabůrková Architekt výstavy: Jakub Kopec

20. 12. 2019

Přednáška | Petra Dočekalová: New writing manuals

Práce písmomalířky Petry Dočekalové, která se ve svém díle specializuje na aktualizaci českého propagačního skriptového písma, je známa nejen v České republice. Studuje rukopis a rukopisné psaní, jeho použití a přesah nejen v českém, ale také v globálním kontextu. Ve své dizertační práci, která ji vyšla knižně v roce 2019 pod názvem Jaroslav Benda 1882–1970: Typografická úprava a písmo, se zaměřuje na Bendu jako typografa a písmomalíře.

13. 12. 2019

Karel Haloun | Vernisáž

Vernisáž renomovaného grafika Karla Halouna proběhla v rámci oslav narozenin proslulého podniku, který netřeba blíže představovat – vídeňského „Tagasyl“. Karel Haloun se proslavil především díky návrhům plakátů a přebalů gramofonových desek a knih. K narozeninám vídeňského „Nachtasyl“ vydal sérii tří linorytů. Prostřednictvím vystavených plakátů představuje volné asociace spojené s legendárním vídeňským „Beisl“.

13. 12. 2019

Karel Haloun | Přednáška: Excentrici v přízemí

Umělec, který stojí za vizuální identitou mnoha českých undergroundových kapel – Karel Haloun, promluvil před plným přednáškovým sálem na vídeňské Universität für angewandte Kunst. Posluchače seznámil s obdobím nesvobody a následnými změnami v době Sametové revoluce. Zaměřil se na jeho pojetí "náhradní" typografie z dob komunistické totality v Československu. Záměrně se zabýval estetikou samizdatů a vizualitou známou z prostředí DIY: razítky, strojopisy, šablonami, xeroxovanými kopiemi ad. Vyústění této koncepce je jasně viditelné v knize Excentrici v přízemí, která tento říjen oslavila 30. let od svého vydání. Karel Haloun zahájil svojí přednáškou sérii NeighborsTalk, která se snaží představit z různých pohledů současnou českou typografii. Série přednášek vznikla v kooperaci s grafickým studiem Universität für angewandte Kunst a rakouskou typografickou společností.

13. 12. 2019

Návštěva primátorky města Brna v Českém centru Vídeň

Primátorka města Brna Markéta Vaňková navštívila České centrum Vídeň, kde se setkala s umělkyní Marií Filippovovou. Ta ji provedla výstavou, která vznikla právě pod záštitou brněnské primátorky. Marie Filippovová seznámila všechny zúčastněné se svojí tvorbou a přiblížila jim další akci, na které spolupracuje s Českým centrem Vídeň – ORF Lange Nacht der Museen. Markéta Vaňková se seznámila s činností Českého centra Vídeň včetně jeho programové zaměření a dalšího směřování. Při své návštěvě se mimo jiné setkala primátorka města Brna Markéta Vaňková s velvyslankyní Ivanou Červenkovou a na Velvyslanectví České republiky proběhla krátká prohlídka.

Videa

Video placehodler