Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.7.2020    |    19.7.2020

Současná česká animace: UMPRUM

Speciální program pásem animovaných filmů vzdávající hold současné české animaci pokračuje! Třetí část o současné české animaci tentokrát nahlédne pod pokličku Ateliéru filmové a televizní grafiky na UMPRUM v Praze. Projekce filmů proběhnou on-line prostřednictvím platformy DAFilms.com od 10. července do 19. července ZDARMA.

13.7.2020

Film Dcera na festivalu krátkých filmů "dotdotdot"

Loutkový film o komplikovaném vztahu otce a dcery, o vině a odpuštění. V rámci 11. ročníku open air festivalu krátkých filmů "dotdotdot" se můžete těšit na film, který vzbudil velký zájem po celém světě a byl oceněn Studentským Ocarem 2019. Přináší inovativní přístup k animačním technikám – tvůrkyně se rozhodla pro pracnější kamerovou techniku, o kterou se v loutkovém filmu dříve nikdo nepokusil.

2.8.2020

Film Noctuelle na festivalu krátkých filmů "dotdotdot"

Vyrábí motýly, sny, ale i noční můry a zlo. Animovaný snímek Martina Petrlíčka, nadějného studenta Sutnarky. Petrlíček se soustřeďuje na animaci s loutkami a má jasně rozpoznatelný styl. Krátký film Noctuelle je k vidění v rámci 11. ročníku open air festivalu krátkých filmů "dotdotdot".

11.4.2020    |    31.8.2020

Babička Iva a Eliáš přejí dobrou noc – literatura pro malé i velké online

Abychom potěšili Vaše ratolesti a zároveň Vám usnadnili jejich uspávání , rozhodli jsme se s Vámi sdílet neobyčejný příběh malého Eliáše, kterému se nečekaně splní tajné přání: najde někoho, s kým konečně zažije pořádnou legraci. Pusťte tyto dva k sobě domů, nebudete toho litovat!

14.4.2020    |    30.6.2020

Dienstags-Talk mit Mojmír

Sledujte náš youtube kánal, kde každé úterý večer zveřejníme nový díl ze série rozhovorů Dienstags-Talk mit Mojmír. Od 14. dubna v 18:30 hodin zahájíme sérii online video-rozhovorů s hosty ředitele Českého centra Vídeň, Mojmírem Jeřábkem. Tématem bude kultura v této době, ale také v období následujícím.

Kalendář

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

17. 04. 2020

23. Ji.hlava International Documentary Film Festival in Wien: Ukradnutý štát

Jedním z osvědčených způsobů prezentace kultury v zahraničí je představení toho nejlepšího z programu renomovaných festivalů. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava nabízí široké spektrum dokumentárních filmů, jež mimo jiné konfrontují diváky s neúprosnou realitou dneška. Jedním z takových je i slovenský dokumentární film Ukradnutý štát, jehož vídeňská projekce těsně předcházela plošnému zákazu pořádání kulturních akcí v důsledku koronaviru. Dokument režírovaný Zuzanou Piussi měl ilustrovat nové společenské zřízení, ovšem v momentě, kdy byl zabit novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová, nabralo natáčení nový směr. Tento extrémně brutální zločin zasáhl nejen slovenskou, ale i českou veřejnost – z tohoto důvodu se promítání uskutečnilo ve společné režii Českého centra Vídeň a Slovenského inštitútu vo Viedni.

26. 03. 2020

Literární večer s Pavlou Horákovou

Autorka, překladatelka a držitelka ceny Magnesia Litera Pavla Horáková představila v rámci literárního čtení v únoru 2020 svou tvorbu. Hlavní část večera se týkala připravovaného díla – přepracování memoárů autorčiny prababičky. Ve Vídni, kde autorka strávila v rámci umělecké rezidence Q21 dva měsíce, se vydávala po stopách prababičky, která zde často navštěvovala své sestry.

25. 03. 2020

Das 23. Ji.hlava Dokumentarfilmfestival in Wien: Solo

Jedním z našich hlavních úkolů je prezentovat v Rakousku českou kulturu a zajímavé kulturní iniciativy. Proto jsme se rozhodli na začátku března představit festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Za vznikem festivalu stojí skupina studentů z jihlavského gymnázia. Dnes je tento festival jedním z největších svého druhu ve střední a východní Evropě.

10. 03. 2020

Kateřina Šedá | UNES-CO

Jedna z nejznámějších současných českých umělkyň – Kateřina Šedá – představí prostřednictvím site-specific instalace v Českém centru Vídeň projekt UNES-CO, který reprezentoval Českou republiku na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách.

21. 12. 2019

Vernisáž: Umění tetovat

Výstava představuje pět poloh českých současných umělců a umělkyň, kteří jsou nejen úspěšní tatéři a tatérky, ale prosazují se také na poli současného výtvarného umění. Tetování je pro ně totiž jen jedním ze způsobů uměleckého vyjádření. Umělci: Julia Chochola, Monika Martykánová, Jan Mráz, Ondřej Konupčík aka Ondrash, Martin Routa Kurátorka: Anežka Jabůrková Architekt výstavy: Jakub Kopec

20. 12. 2019

Přednáška | Petra Dočekalová: New writing manuals

Práce písmomalířky Petry Dočekalové, která se ve svém díle specializuje na aktualizaci českého propagačního skriptového písma, je známa nejen v České republice. Studuje rukopis a rukopisné psaní, jeho použití a přesah nejen v českém, ale také v globálním kontextu. Ve své dizertační práci, která ji vyšla knižně v roce 2019 pod názvem Jaroslav Benda 1882–1970: Typografická úprava a písmo, se zaměřuje na Bendu jako typografa a písmomalíře.

13. 12. 2019

Karel Haloun | Vernisáž

Vernisáž renomovaného grafika Karla Halouna proběhla v rámci oslav narozenin proslulého podniku, který netřeba blíže představovat – vídeňského „Tagasyl“. Karel Haloun se proslavil především díky návrhům plakátů a přebalů gramofonových desek a knih. K narozeninám vídeňského „Nachtasyl“ vydal sérii tří linorytů. Prostřednictvím vystavených plakátů představuje volné asociace spojené s legendárním vídeňským „Beisl“.

13. 12. 2019

Karel Haloun | Přednáška: Excentrici v přízemí

Umělec, který stojí za vizuální identitou mnoha českých undergroundových kapel – Karel Haloun, promluvil před plným přednáškovým sálem na vídeňské Universität für angewandte Kunst. Posluchače seznámil s obdobím nesvobody a následnými změnami v době Sametové revoluce. Zaměřil se na jeho pojetí "náhradní" typografie z dob komunistické totality v Československu. Záměrně se zabýval estetikou samizdatů a vizualitou známou z prostředí DIY: razítky, strojopisy, šablonami, xeroxovanými kopiemi ad. Vyústění této koncepce je jasně viditelné v knize Excentrici v přízemí, která tento říjen oslavila 30. let od svého vydání. Karel Haloun zahájil svojí přednáškou sérii NeighborsTalk, která se snaží představit z různých pohledů současnou českou typografii. Série přednášek vznikla v kooperaci s grafickým studiem Universität für angewandte Kunst a rakouskou typografickou společností.

13. 12. 2019

Návštěva primátorky města Brna v Českém centru Vídeň

Primátorka města Brna Markéta Vaňková navštívila České centrum Vídeň, kde se setkala s umělkyní Marií Filippovovou. Ta ji provedla výstavou, která vznikla právě pod záštitou brněnské primátorky. Marie Filippovová seznámila všechny zúčastněné se svojí tvorbou a přiblížila jim další akci, na které spolupracuje s Českým centrem Vídeň – ORF Lange Nacht der Museen. Markéta Vaňková se seznámila s činností Českého centra Vídeň včetně jeho programové zaměření a dalšího směřování. Při své návštěvě se mimo jiné setkala primátorka města Brna Markéta Vaňková s velvyslankyní Ivanou Červenkovou a na Velvyslanectví České republiky proběhla krátká prohlídka.

04. 11. 2019

Buch Wien 2019

Česká republika, která je již sedm let zastoupena na knižním veletrhu Buch Wien, letos uvedla největší počet českých autorů, představila čtyři české spisovatele a přinesla osm vystoupení. Od 7. do 10. 11. se publiku představila Iva Procházková, Marek Toman, Michal Ajvaz a Martin Vopěnka. Na Buch Wien byla také připomenuta účast Česka na Lipském knižním veletrhu 2019. Festival byl v tomto smyslu ozvěnou Lipska, na českém stánku byla k vidění současná česká literatura v originálu i překladech. Pozornost byla věnována zejména knižním novinkám, které byly poprvé představeny právě v rámci Lipského knižního veletrhu.

Videa

Video placehodler