Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.8.2020    |    6.1.2021

Výstava | Zbyněk Sekal

Triumf lidské tvořivosti nad záští času – i tak by se dala charakterizovat tvorba Zbyňka Sekala, kritického myslitele, básníka, malíře, sochaře a analytického pozorovatele své doby. Na samostatné výstavě v muzeu současného umění Belvedere 21 bude představeno několik desítek děl zahrnujících rané malby, obrazové materiály a sochy z bronzu a kamene. Značná část děl je ovlivněna rokem 1968, kdy Sekal emigroval z Prahy do exilu v Rakousku.

8.9.2020    |    7.10.2020

Architektura I ADOLF LOOS: DIY soutěž s Porigami

Staňte se i vy tvůrcem a zpracujte jednu ze slavných Loosových vil na základě trojrozměrné šablony a doplňte je o své vlastní výtvarné prvky. V rámci soutěže, kterou pořádají Česká centra, si můžete vytvořit jednu z Loosových vil a zároveň vyhrát originální český design! Soutěž spočívá v nejoriginálnějším dotvoření trojrozměrné pohlednice Müllerovy nebo Winternitzovy vily připravené Terezou Hradilkovou/Porigami.cz. Dle vlastní fantazie můžete doplnit motiv na fasádě, obyvatele domu či cokoli jiného. Zapojte se s Českým centrem do soutěže v rámci série Adolf Loos / Pioneer of Modern Living.

29.6.2020

Poetický večer s Eugenem Brikciem & Alenou Müllerovou

Poetický večer básníka, filozofa a vizuálního umělce, vítěze rakouského kříže cti a literární cenu Jaroslav Seifert, Eugena Brikciuse a slavné, ​​oceněné pražské filmové a televizní producentky, scenáristky a spisovatelky Aleny Müllerové. Večerem Vás povede kurátorka výstavy Zuzana Brikcius, která v současné době se svým manželem Eugenem připravuje televizní seriál pro producentku Alenu Müllerovou o českých básnících.

3.9.2020    |    19.10.2020

ANIMACE / ANIMÁCIA. 100 let československého, českého a slovenského animovaného filmu.

Jiří Trnka, „Walt Disney Východu“, a Jan Švankmajer, „Kmotr animovaného filmu“, jsou hlavními postavami československé animace. Právě jim a mnoha jejich kolegům věnuje Rakouské filmové muzeum svým rozsahem nevídanou přehlídku. Během sedmi týdnů se divákům představí to nejlepší ze 100 let animovaného filmového umění: od Zamilovaného vodníka Hermíny Týrlové přes Milerova Krtka až k Zemanově adaptaci Barona Prášila. Přijměte pozvání do rafinovaného světa fantazie, nechte se unést surrealistickým happeningem loutek a subverzivní animací, které ovlivnily tvorbu Tima Burtona, Terryho Gilliama, Wese Andersona či bratrů Quayových.

1.10.2020

EUROPA.LITERATUR – Echo Tschechien 2020: Alena Mornštajnová představí svůj román Hana

Alena Mornštajnová, jedna z nejoblíbenějších současných českých autorek, představí v rozhovoru se Sylviou Treudl svůj veleúspěšný román ‚Hana‘, který se překládá do mnoha cizích jazyků a získal několik ocenění.

25.9.2020    |    27.9.2020

Spektakel Kulturherbst – Vienna meets Prague

Ve dnech 25.–27. září proběhne první ročník kulturního festivalu Spektakel Kulturhebst, který se s návštěvníky vydá na kulturní, hudební a kulinářskou cestu po České republice. Během festivalu se návštěvníkům představí také výstavní projekt "České hrdinky", který přináší portréty významných českých ženských osobností.

30.9.2020

EUROPA.LITERATUR – Echo Tschechien 2020: Setkání s Dorou Kaprálovou a její Zimní knihou o lásce

Dora Kaprálová, česká prozaička, publicistka a literární kritička, představí v Rakouské literární společnosti svou novelu „Zimní kniha o lásce“. Moderace se ujme Martin Krafl, čtení z německého překladu Bettina Rossbacher.

Kalendář

COVID-19

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

08. 08. 2020

Kateřina Šedá | UNES-CO

Jedna z nejznámějších současných českých umělkyň – Kateřina Šedá – představí prostřednictvím site-specific instalace v Českém centru Vídeň projekt UNES-CO, který reprezentoval Českou republiku na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách.

17. 04. 2020

23. Ji.hlava International Documentary Film Festival in Wien: Ukradnutý štát

Jedním z osvědčených způsobů prezentace kultury v zahraničí je představení toho nejlepšího z programu renomovaných festivalů. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava nabízí široké spektrum dokumentárních filmů, jež mimo jiné konfrontují diváky s neúprosnou realitou dneška. Jedním z takových je i slovenský dokumentární film Ukradnutý štát, jehož vídeňská projekce těsně předcházela plošnému zákazu pořádání kulturních akcí v důsledku koronaviru. Dokument režírovaný Zuzanou Piussi měl ilustrovat nové společenské zřízení, ovšem v momentě, kdy byl zabit novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová, nabralo natáčení nový směr. Tento extrémně brutální zločin zasáhl nejen slovenskou, ale i českou veřejnost – z tohoto důvodu se promítání uskutečnilo ve společné režii Českého centra Vídeň a Slovenského inštitútu vo Viedni.

26. 03. 2020

Literární večer s Pavlou Horákovou

Autorka, překladatelka a držitelka ceny Magnesia Litera Pavla Horáková představila v rámci literárního čtení v únoru 2020 svou tvorbu. Hlavní část večera se týkala připravovaného díla – přepracování memoárů autorčiny prababičky. Ve Vídni, kde autorka strávila v rámci umělecké rezidence Q21 dva měsíce, se vydávala po stopách prababičky, která zde často navštěvovala své sestry.

25. 03. 2020

Das 23. Ji.hlava Dokumentarfilmfestival in Wien: Solo

Jedním z našich hlavních úkolů je prezentovat v Rakousku českou kulturu a zajímavé kulturní iniciativy. Proto jsme se rozhodli na začátku března představit festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Za vznikem festivalu stojí skupina studentů z jihlavského gymnázia. Dnes je tento festival jedním z největších svého druhu ve střední a východní Evropě.

21. 12. 2019

Vernisáž: Umění tetovat

Výstava představuje pět poloh českých současných umělců a umělkyň, kteří jsou nejen úspěšní tatéři a tatérky, ale prosazují se také na poli současného výtvarného umění. Tetování je pro ně totiž jen jedním ze způsobů uměleckého vyjádření. Umělci: Julia Chochola, Monika Martykánová, Jan Mráz, Ondřej Konupčík aka Ondrash, Martin Routa Kurátorka: Anežka Jabůrková Architekt výstavy: Jakub Kopec

20. 12. 2019

Přednáška | Petra Dočekalová: New writing manuals

Práce písmomalířky Petry Dočekalové, která se ve svém díle specializuje na aktualizaci českého propagačního skriptového písma, je známa nejen v České republice. Studuje rukopis a rukopisné psaní, jeho použití a přesah nejen v českém, ale také v globálním kontextu. Ve své dizertační práci, která ji vyšla knižně v roce 2019 pod názvem Jaroslav Benda 1882–1970: Typografická úprava a písmo, se zaměřuje na Bendu jako typografa a písmomalíře.

13. 12. 2019

Karel Haloun | Vernisáž

Vernisáž renomovaného grafika Karla Halouna proběhla v rámci oslav narozenin proslulého podniku, který netřeba blíže představovat – vídeňského „Tagasyl“. Karel Haloun se proslavil především díky návrhům plakátů a přebalů gramofonových desek a knih. K narozeninám vídeňského „Nachtasyl“ vydal sérii tří linorytů. Prostřednictvím vystavených plakátů představuje volné asociace spojené s legendárním vídeňským „Beisl“.

13. 12. 2019

Karel Haloun | Přednáška: Excentrici v přízemí

Umělec, který stojí za vizuální identitou mnoha českých undergroundových kapel – Karel Haloun, promluvil před plným přednáškovým sálem na vídeňské Universität für angewandte Kunst. Posluchače seznámil s obdobím nesvobody a následnými změnami v době Sametové revoluce. Zaměřil se na jeho pojetí "náhradní" typografie z dob komunistické totality v Československu. Záměrně se zabýval estetikou samizdatů a vizualitou známou z prostředí DIY: razítky, strojopisy, šablonami, xeroxovanými kopiemi ad. Vyústění této koncepce je jasně viditelné v knize Excentrici v přízemí, která tento říjen oslavila 30. let od svého vydání. Karel Haloun zahájil svojí přednáškou sérii NeighborsTalk, která se snaží představit z různých pohledů současnou českou typografii. Série přednášek vznikla v kooperaci s grafickým studiem Universität für angewandte Kunst a rakouskou typografickou společností.

13. 12. 2019

Návštěva primátorky města Brna v Českém centru Vídeň

Primátorka města Brna Markéta Vaňková navštívila České centrum Vídeň, kde se setkala s umělkyní Marií Filippovovou. Ta ji provedla výstavou, která vznikla právě pod záštitou brněnské primátorky. Marie Filippovová seznámila všechny zúčastněné se svojí tvorbou a přiblížila jim další akci, na které spolupracuje s Českým centrem Vídeň – ORF Lange Nacht der Museen. Markéta Vaňková se seznámila s činností Českého centra Vídeň včetně jeho programové zaměření a dalšího směřování. Při své návštěvě se mimo jiné setkala primátorka města Brna Markéta Vaňková s velvyslankyní Ivanou Červenkovou a na Velvyslanectví České republiky proběhla krátká prohlídka.

04. 11. 2019

Buch Wien 2019

Česká republika, která je již sedm let zastoupena na knižním veletrhu Buch Wien, letos uvedla největší počet českých autorů, představila čtyři české spisovatele a přinesla osm vystoupení. Od 7. do 10. 11. se publiku představila Iva Procházková, Marek Toman, Michal Ajvaz a Martin Vopěnka. Na Buch Wien byla také připomenuta účast Česka na Lipském knižním veletrhu 2019. Festival byl v tomto smyslu ozvěnou Lipska, na českém stánku byla k vidění současná česká literatura v originálu i překladech. Pozornost byla věnována zejména knižním novinkám, které byly poprvé představeny právě v rámci Lipského knižního veletrhu.

Videa

Video placehodler