Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.8.2018    |    30.9.2018

Pražské jaro 1968 na zámku Weitra

Rok 2018 stojí ve znamení vzpomínkových dní a výročí, na zámku Weitra v rakouském Waldviertel si můžete připomenout 50. let od Pražského jara s výstavou Pražské jaro 1968. Výstava přiblíží divákovi na velkoformátových panelech rozhodující dějinné události 60. let v Československé socialistické republice.

10.9.2018

Žert

Už rok po vydání románu Žert Milana Kundery knihu použil režisér Jaromil Jireš jako předlohu pro svůj stejnojmenný film. Snímek se podařilo dokončit i přes sovětskou invazi v roce 1968. Českému publiku však adaptace románu zůstala odepřena až do sametové revoluce. Žert byl tehdejším režimem i přes četné úspěchy na zahraničních festivalech zakázán, protože otevřeně kritizoval tehdejší komunistický režim a hovořil o stalinistických represích a jejich vlivu na lidský charakter. Oslavte s námi 10. 9. padesáté výročí vzniku tohoto klenotu české nové vlny v prostorách kina velvyslanectví České republiky ve Vídni.

30.5.2018    |    1.9.2018

OTEVŘENÍ WINDOWS GALLERY - JINDRA VIKOVÁ

30. května otevíráme naši Windows Gallery: Velice nás těší, že vám můžeme ve výlohách našeho Českého centra ve Vídni představit současné české umění. Jako malou ochutnávku k plánované výstavě v prosinci 2018 představujeme v naší Windows Gallery díla Jindry Vikové – keramičky, sochařky a malířky z Prahy. Večer zahájí pan Michael Macek (Sbírka skla a keramiky, Rakouské muzeum užitého umění MAK) společně s umělkyní osobně. Těšíme se na vaši návštěvu a na jedinečný jarní podvečer v Herrengasse!

18.9.2018

Ilse Tielsch: Poslední rok

U příležitosti nového vydání románu Das letzte Jahr (Poslední rok) představí knihu v Českém centru Vídeň její autorka Ilse Tielsch. Rakouská spisovatelka se ve svých knihách zabývá tématem ztráty domova i historií německy mluvící Moravy. V románu Das letzte Jahr (Poslední rok), který byl vydán v roce 2006, zachycuje vzpomínky ze svého dětství v Sudetech od roku 1938 až do okupace vojáky nacistického Německa. Ilse Tielsch představuje osamělou dívku, která je nechána napospas vlastním myšlenkám a strachům, uprostřed světa, který se stává stále nepřátelštějším místem.

CZECHIMAGE

SPOLEČNÉ STOLETÍ

                                                                      


 

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

25. 07. 2018

Vernisáž: Acoustic Caves

Vernisáž dlouhodobého výzkumného projektu Ateliéru architektury III Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Acoustic Caves. Výsledky práce studentů UMPRUM pod vedením prof. Imricha Vaška a Shoty Tsikoliy byly již k vidění na výstavě na Milano Design Week na jaře 2018. Na současné výstavě ve Vídni je představen výběr čtyř nejnosnějších exponátů.

25. 06. 2018

Vernisáž: Výstava prací posluchačů Univerzity třetího věku

Výstava, která proběhne od 20. června do 6. července v prostorách Českého centra ve Vídni představí kresby a fotografie posluchačů kurzu Univerzity třetího věku. Vystavované práce vznikly v tematicky zaměřeném kurzu nazvaném Výtvarný plenér, který se již po jedenácté konal v Telči. Photo by: Igor Šefr. Ce spolupráci s Univerzitním centrem Telč a Masarykovou univerzitou

13. 06. 2018

Peter Demetz v Českém centru Vídeň

Český, německý a americký spisovatel, přední světový germanista, emeritní profesor Yaleovy univerzity – to je Peter Demetz, pražský rodák (1922) z česko-židovsko-německé rodiny. Profesor Demetz pravidelně navštěvuje starý kontinent, aby před návštěvou vlasti setrval nějakou dobu ve Vídni, která mu velmi přirostla k srdci, a jejíž kulturní historii také intenzivně poznával a popisoval. Dne 12. června navštívil České centrum Vídeň, prohlédl si aktuální výstavu výtvarných prací žáků a studentů českých škol Komenského a dohodl se s ředitelem Českého centra Mojmírem Jeřábkem na možné další spolupráci. Profesor Demetz chystá k vydání ve Vídni novou knihu, která se tentokrát zabývá jeho velkou láskou - filmem a biografy – z jiného úhlu: Diktatury v kině. Autor tak navazuje na své úspěšné tituly o kulturní a společenské situaci v době jeho mládí – Praha ohrožená1939 – 1945.

08. 06. 2018

Ausstellung Auf Wiedersehen, Frau Lehrerin!“

V úterý 5. 6. 2018 se v prostorách Českého centra ve Vídni uskutečnila vernisáž výstavy prací žáků ze Školského spolku Komenský. Všechna vystavená díla měla společné především jedno – vedení paní učitelky Zdenky Steinbauer. Celých 37 let vyučovala paní Steinbauer výtvarnou výchovu a český jazyk ve školách Školského spolku Komenský ve Vídni. Za celou dobu ovlivnila a získala srdce tisíce žáků. Na rozloučenou se školou vybrala Zdenka Steinbauer nejzdařilejší výtvarná díla těchto žáků.

Videa

Video placehodler