Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.4.2017    |    26.6.2017

Kurz češtiny pro začátečníky

České centrum Vídeň nabízí v dubnu - červnu 2017 KURZ ČEŠTINY PRO ZAČÁTEČNÍKY. Vyučující: Mag. Lenka NEWERKLA.

4.4.2017

V kavárně Avion, která není

Setkání s česko-polskou básniřkou a překladatelkou, která představí svou nejnovější vzpomínkovou knihu V kavárně Avion, která není. Renata Putzlacher-Buchtová v ní poetickým jazykem líčí osudy funkcionalistické kavárny Avion v Českém Těšíně, kterou si ve 30. letech 20. století nechala postavit podnikatelka židovského původu Rosalie Wiesnerová.

10.4.2017

Přehlídka českého filmu: Teorie tygra

Jiří Bartoška v hlavní roli komediálního dramatu k tématu filmu říká: „Ženy si berou tygra, aby z něj postupem času udělaly králíka, kterému se nasype trochu toho krmiva, ale hned se mu zavřou vrátka, aby ho náhodou nenapadlo hrát si mimo králikárnu na tygra. A o tom se snažíme vyprávět náš film.“ K životnímu jubileu 70. narozenin umělce J. Bartošky.

11.4.2017

Kurátorská prohlídka: Secesní architektura v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

V rámci fotografické výstavy Secesní architektura v Čechách, na Moravě a ve Slezsku se koná kurátorská prohlídka. Rakouský kunsthistorik a fotograf Peter Schubert, vyznamenaný rakouskou cenou „Ludwig-Jedlicka-Preis“ za mimořádný přínos současným dějinám, provede výstavou různých secesních fasád z České republiky. Se svou ženou Ruth bývají na cestách po celé Evropě, kde společně objevují stále nové a nové secesní motivy. Výsledkem jejich bádání je více jak 65 knih a archiv obsahující okolo 31 000 fotek z 24 evropských zemí, m.j. právě i z České republiky.

19.4.2017    |    27.5.2017

Evropa: Dědictví humanistů / EUNIC

Evropa je považována za dědictví éry humanistů. Jako připomenutí zásluhy tohoto směru se výstava ve foyer Hauptbücherei ve Vídni věnuje vlivu velkých humanistů na současnou Evropu a zejména na EU. Tohoto projektu se účastní 23 zemí, z nichž každá představuje na rozměrných obrazových tabulích vždy dvě vlivné osobnosti z 15. až 18. století, které rozhodujícím způsobem přispěli k vývoji Evropy. Výstava se věnuje také dvěma velkým českým humanistům: Bohuslavu Hasištejnskému z Lobkovic a Alžbětě Johaně Vestonii.

20.4.2017

Na pivo s Bohumilem Hrabalem a Jaroslavem Haškem

Rakouský spisovatel Beppo Beyerl vypráví o místech v Čechách a na Moravě, spojených s konzumací piva, a to se zaměřením na Brno, České Budějovice a Plzeň. Za přítomnosti Alexandera Lelleka (z nakladatelství Löcker-Verlag).

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

09. 03. 2017

Charta 77 a role Rakouska na cestě ke svobodnému Československu

8.3.2017, Divadelní muzeum ve Vídni. O roli Rakouska na cestě ke svobodnému Československu diskutovala historička Jana Stárková s Ludvíkem Kavínem, signatářem Charty 77 a ředitelem Divadla Brett ve Vídni, bývalým mluvčím spolkového prezidenta Bruno Aignerem a Jiřím Chmelem, zakladatelem vídeňského klubu Nachtasyl, místa setkávání Čechoslováků v exilu.

24. 02. 2017

Návštěva generálního ředitele u nás ve Vídni

22. 2. 2017 nás v rámci své pracovní cesty spolu se svými kolegy navštívil PhDr. Jan Závěšický, generální ředitel Českých center. Na programu bylo mimo jiné setkání s velvyslancem Janem Sechterem, ale také návštěva výstavy Václava Havla – za přítomnosti ředitele Thomase Trabitsche. Fotocredit: (c) České centrum Vídeň

23. 02. 2017

„Dělat to, co se musí.“ Jan Patočka a Charta 77

22.2.2017, České centrum Vídeň. Čtení a rozhovor s Ivanem Chvatíkem (Praha) a Ludgerem Hagedornem (Vídeň). U příležitosti 40. výročí vzniku Charty 77 byla akce věnována jejímu mluvčímu a filozofovi, který byl významným evropským myslitelem. Fotocredit: (c) Michaela Čížková/ ČC Vídeň

11. 02. 2017

Markéta Pilátová: Tsunami Blues ve Vídni

8.2.2017, Österreichische Gesellschaft für Literatur. Rakouské turné Markéty Pilátové s její knižní novinkou přeloženou do němčiny (překlad: M. Kraetsch, vydalo - Braumüller 2017)! Rytmicky, obrazně a s vytříbeným jazykem vypráví autorka z Kroměříže, momentálně žijící v Latinské Americe, o ztrátě iluzí a osudu mladé protagonistky z Čech, která jde na Kubě vstříc svému osudu. Její do teď poznamenaný život se však dočká nového začátku. Fotocredit: (c) Michaela Čížková/ České centrum Vídeň

Videa

Video placehodler