Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.5.2019

Workshop pro děti - Nacházíme ve věcech zvuk

Workshop výroby hudebního nástroje pro děti od 9 do 12 let. I starý kelímek od jogurtu pověšený na vlasci se může stát hudebním nástrojem a přitom se vyrovná elektrokytaře, neboť přináší stejné potěšení ze hry a stejnou intenzitu zvuku. Autor dětských knížek Petr Tureček dětem ukáže, jak si rychle a jednoduše vyrobit hudební nástroj.

27.5.2019

Autorské čtení v Linci | Petr Borkovec - Lido di Dante

Provokativně, animalisticky hrubě a se smyslem pro černý humor píše o místě, na kterém se svit a stín střídají rychleji než kdekoliv jinde. V rámci programové řady „Vítáme Vás“ vystoupí v Institutu Adalberta Stiftera v Linci renomovaný básník, jehož díla vyšla prakticky ve všech evropských jazycích. Během své návštěvy představí Petr Borkovec svůj soubor dvanácti povídek, které jsou – jak již název sbírky napovídá – spojeny s Itálií.

28.5.2019

Brünn Erlesen – knižní prezentace

Hlavní město Moravy je městem, které si zachovává svůj důstojný klid. Jeho pečlivě skývané klenoty se zde snoubí s mezinárodně proslulou architekturou.

4.6.2019

1989-2019 Výsledky převratu - Diskuze novinářů.

Letos je tomu 30 let od doby, kdy se v zemích střední a východní Evropy odehrály zásadní systémové změny. Rok 1989 byl průlomem v historii polského národa, který prošel změnou politického systému od totality k omezené demokracii a prvním částečně svobodným volbám.

12.6.2019

Přednáška – PhDr. Jiří Rejzek, Ph.D., „Odkud se vzala čeština?“ - "Where does Czech come from?"

Jak se původně jednotný praslovanský jazyk během čtyř století diferencoval? Jak a čím se jazyk českých Slovanů na konci 10. stol. lišil od jazyků jejich nejbližších sousedů? Tyto otázky se pokusí zodpovědět docent z ústavu českého jazyka a teorie komunikace na Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jiří Rejzek.

24.6.2019    |    28.6.2019

Vzpomínka na Niku Brettschneider

Vzpomínkový týden věnovaný herečce a režisérce, která by letos oslavila své 68. narozeniny - Nice Brettschneiderové. Mladá nadějná herečka byla režimem donucena po podpisu Charty 77 emigrovat, v rakouském exilu následně založila se svým manželem Ludvíkem Kavínem významné divadlo Theater Brett. Zavzpomínejte s námi během týdne, kdy nás před rokem Nika Brettschneider opustila, na tuto vskutku výjimečnou ženu.

Kalendář

Certifikovaná zkouška z češtiny pro cizince (CCE)

NOVÝ TERMÍN!

České centrum Vídeň nabízí ve spolupráci s Ústavem jazykové a odborné přípravy Karlovy univerzity a jazykovou školou "Ahoj Europa Neu - Zentrum für Ostsprachen" nový termín pro MEZINÁRODNĚ UZNÁVANÝ JAZYKOVÝ CERTIFIKÁT Z ČEŠTINY (CCE)!

 
 

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

23. 04. 2019

Lichožrouti: Workshop s Galinou Miklínovou

I letos jsme se opět s našimi partnery podíleli v Palais Auersperg na Literárním festivalu pro mládež. Workshop s ilustrátorkou knihy Lichožrouti Galinou Miklínovou přilákal děti z rakouských škol. Autorka postaviček dětem knihu představila a naučila žáky, jak se lichožrouti vytváří. Podívejte se sami, jak kreativní děti byly.

19. 04. 2019

Workshop s Petrou Dočekalovou

Jedna z nejvýraznějších typografek České republiky Petra Dočekalová připravila pro studenty grafického designu Univerzity užitého umění ve Vídni dvoudenní workshop, na kterém studenty nejen zasvětila do dějin české typografie, ale naučila je i jak vytvořit své vlastní písmo.

17. 04. 2019

Artist Talk | Bernhard Hering

Bernharda Heringa fascinuje posun nebo přeměna významu věcí vyřazených z jejich původní funkce. Vizuální a významové asociace ho vedou k přetváření původně banálních předmětů k užívání k novým, pro něho samotného mnohdy nečekaným účelům. Dne 4. 4. 2019 přijel umělec k nám do Českého centra, aby nám povyprávěl o tom, jak jeho díla vznikají.

29. 03. 2019

Jan Arndt | Óda na pajzly

23. února proběhla krátká přednáška o neobvyklých městských a vesnických hostincích, hospodách a špeluňkách z pohledu zkušeného zasvěcence – Jana Arndta. Přinášíme Vám pár jeho fotek.

Videa

Video placehodler