Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Foto

Zpět do galerie

Judita Matyášová: Sofiina volba po česku

28.5.2015 - vernisáž v českém centru Vídeň. Výstavní projekt přibližuje osudy 80 židovských dětí z ČSSR, které vycestovaly v říjnu 1939 do Dánska s plánem odjet později do Palestiny. Nakonec do Palestiny odjelo jen asi 40 dětí, ostatní zůstaly v Dánsku, odkud musely v roce 1943 uprchnout do Švédska. Novinářka Judita Matyášová zjistila, že se tyto „děti“ neviděly 70 let. Hledá je po celém světě – zatím v Čechách, Dánsku, Švédsku, Izraeli - a mapuje jejich osudy. Výstava se koná k 70. výročí ukončení II. světové války. V rámci vernisáže proběhla přednáška Judity Matyášové k projektu ( tlumočení: Helena Novak) a zazněly hudební ukázky z terezínské opery Brundibár (zazpívala Sofie Horáková z Dismanova rozhlasového dětského souboru).

Zleva: Petra Horáková Krištofová (maminka Sofinky), Sofinka Horáková, Martin Krafl (ředitel ČC Videň) Zleva: Petra Horáková Krištofová (maminka Sofinky), Sofinka Horáková, Martin Krafl (ředitel ČC Videň)
Zleva: Martin Krafl (ředitel ČCV), Sofinka Horáková, Judita Matyášová (autorka celého projektu) Zleva: Martin Krafl (ředitel ČCV), Sofinka Horáková, Judita Matyášová (autorka celého projektu)