Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Videogalerie

Zpět do galerie

Dienstags-Talk s Mojmírem s Lisou Mai

je iniciátorkou prvního bezbariérového festivalu krátkého filmu v Rakousku dotdotdot a festivalu dotdotdot 4plus pro děti.  Po studiu na vídeňské Filmové akademii pracovala jako spisovatelka, dramaturgyně a zprostředkovatelka filmů v různých kontextech pro filmové festivaly ve Vídni, mimo jiné i video&filmtage (festival krátkých filmů). Ještě během studia založila vůbec první DVD videopůjčovnu krátkých filmů v Rakousku pojmenovanou espressofilm. Tato aktivita přerostla v roce 2010 v open air festival krátkého filmu, který byl v roce 2015 přejmenován na dotdotdot. V roce 2019 oslavil festival, který se koná v samotném srdci Vídně – v městské části Josefstadt – 10. výročí. Název festivalu dotdotdot, tedy tři tečky, symbolizuje otevřený prostor k diskuzi. Klade si za cíl zprostředkovat filmový zážitek lidem nejrůznějších generací, lidem s postižením i bez něj, lidem bohatým i chudým – zkrátka všem.


Dienstags-Talk s Mojmírem se Zuzanou Brikcius

je jako kurátorka známá známá díky propojování dvou uměleckých světů – literárního a výtvarného. V posledních letech připravila především dva velmi oceňované projekty: výstavu „Charta Story“, která byla uvedena nejen v Praze, ale i v Lipsku, a výstavu „Nezlomní – od Franze Kafky po sametovou revoluci“ v pražském Obecním domě.  Téma jejích výstav je často spjaté s její osobní zkušeností. V 18 letech jako studentka střední školy v Praze podepsala Chartu 77 -  mezi jejími signatáři by se patrně těžko hledal někdo mladší.  Následně byla donucena se vystěhovat z vlasti a díky pozvání tehdejšího spolkového kancléře Bruna Kreiského se mohla usadit v Rakousku. Dnes žije ve Vídni se svým manželem, básníkem, spisovatelem, filozofem a výtvarným umělcem Eugenem Brikciusem. Pracovala jako překladatelka a učitelka češtiny, mj. na Vojenské akademii ve Vídni. 

Dienstags-Talk s Mojmírem s Iris Raffetsederovou 

je jednou z dramaturgyň festivalu Wiener Festwochen, který představuje divadelní, operní a taneční produkce z celého světa. Vystudovala divadelní, filmová a mediální studia, romanistiku a francouzštinu na Vídeňské univerzitě. V letech 2011–2013 studovala tanec a dramaturgii. Mezi 2009–2017 byla uměleckou asistentkou choreografky Christine Gaigg. S Wiener Festwochen začala spolupracovat v letech 2014–2016 jako dramaturgyně divadelního programu Frie Leysen, Stefana Schmidtkeho a Mariny Davydove. Po krátké pauze se v roce 2017 k Wiener Festwochen coby dramaturgyně opět vrátila. Mezitím se zabývala především dramaturgickou činností ve spolupráci s festivaly a umělci.


Dienstags-Talk s Mojmírem s Adamem Plachetkou

absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. V následujících letech zde vystoupil například jako Don Giovanni nebo Figaro (Le nozze di Figaro). Od září 2010 je Adam Plachetka stálým členem ansámblu Wiener Staatsoper. Od debutu v roli Schaunarda (La bohéme) se zde objevil mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L`elisir d`amore), Figaro (Le nozze di Figaro, Il barbiere di Siviglia). Pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku. Jeho další operní závazky čítají Bayerische Staatsoper v Mnichově (La Calisto), Royal Opera House Covent Garden v Londýně (Don Giovanni, L`elisir d`amore), Baden-Baden festival (Così fan tutte, La clemenza di Tito), Glyndebourne (Le nozze di Figaro), Carnegie Hall v New Yorku (Salome), Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně (Don Giovanni, Le nozze di Figaro), Teatro alla scala (Così fan tutte), Lyric Opera v Chicagu (Le nozze di Figaro, Die Zauberflöte), Houston Grand Opera (Le nozze di Figaro) nebo Opéra de Paris (La Cenerentola). Na koncertních pódiích se objevil například v Musikvereinu ve Vídni a v Grazu, ve Wigmore Hall v Londýně, v Usher Hall v Edinburghu, v Herkulově sále v Mnichově, ve Vídeňském Konzerthausu, v Konserthuset ve Stockholmu a v pražském Obecním domě a Rudolfinu. Spolupracoval s Chicagským symfonickým orchestrem, Symfonickými orchestry Francouzského, Bavorského, Rakouského a Českého rozhlasu, Skotským komorním orchestrem, Českou filharmonií, Vídeňskými symfoniky a stockholmskou Královskou filharmonií. Vystupuje pod taktovkou dirigentů jako Marco Armiliato, Daniel Barenboim, Mariss Jansons, Fabio Luisi, Riccardo Muti, Andris Nelsons, Yannick Nézet-Séguin, Christian Thielemann nebo Franz Welser-Möst.

Dienstags-Talk s Mojmírem s Jaroslavem Rudišem

je český i německýc romanopisec, autor komiksů, divadelních her a textů písní a hudebník. Studoval germanistiku a dějepis v Čechách i v zahraniční, vystřídal také mnoho různorodých povolání, a nakonec se počátkem nultých let začala jeho profesní cesta ubírat směrem k hudební a literární tvorbě. Nyní žije střídavě v Berlíně a v Českém ráji, odkud pochází.V roce 2002 získal za svoji prvotinu Nebe pod Berlínem Cenu Jiřího Ortena a dílo bylo také oceněno jako Nejkrásnější kniha roku. V roce 2006 získal cenu Magnesia Litera za svůj román Grandhotel. Vystupuje s Kafkabandem, který zhudebňuje texty Franze Kafky. 

Dienstags-Talk s Mojmírem s Dr. Thomasem Trabitschem

je rakouský teatrolog a ředitel Divadelního muzea ve Vídni. Na Vídeňské univerzitě vystudoval divadelní vědu, dějiny umění a filosofii. V roce 1979 získal Fulbrightovo stipendium a na univerzitě v Kansasu studoval dějiny jazzu a žurnalistiku. Doktorský titul získal ve Vídni roku 1983 v hlavním oboru teatrologie a vedlejším dějiny umění. Následně se stal Thomas Trabitsch dramaturgem divadla v Regensburgu a poté pracoval v letech 1985–1996 pro spolek Musikalische Jugend Österreich. Poté působil šest let ve výstavním oddělení Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum Wien). 1. června 2002 byl Thomas Trabitsch jmenován ředitelem Divadelního muzea.

Dienstags-Talk s Mojmírem s Laurou Amannt

Architektka a kurátorka Laura Amann, výrazná osobnost na poli současné umělecké scény, klade ve své práci důraz na rakousko-české kulturní prostředí. Její pestrou kurátorskou činnost charakterizuje a silně ovlivnuje interdisciplinární přístup vycházející z její teoretické praxe a ze studia architektury. Společně s Jenem Kratochvilem tvoří kurátorské duo Significant Other, jež provozuje od roku 2018 stejnojmenný galerijní projekt sídlící na vídeňské Burggasse. Do jejich portfolia spadá například loňská skupinová výstava Fauxthenticity, jež byla připravena pro Rakouské kulturní fórum v Praze a zabývá se současnou diskuzí nad vztahem skutečného a nepravého, nebo v Burggasse naposledy prezentovaná výstava Lebenswelt slovenské autorky, finalistky Ceny Oskára Čepana, Petry Feriancové. Kurátorský koncept Significant Other se zaměřuje na současnou rakouskou a českou uměleckou scénu, přičemž hledá aktuální a neočekávané propojení mezi oběma zeměmi.
Laura Amann působí momentálně na pozici asistentky kurátorského kolektivu WHW (What, How & for Whom), v jedné z nejvýznamnějších rakouských kulturních institucí, jež se zaměřuje na současné umění vídeňské KUNSTHALLE. Jedná se o první část pětileté spolupráce s WHW, která je považována za milník v novém přístupu a budoucí tváři této instituce. Na české umělecké scéně se výrazně projevila mimo jiné jako kurátorka soutěže Jiné vize CZ 2019 (kurátorská, publikační a distribuční platforma, jejíž hlavní událostí je festival PAF Olomouc), kdy měla za úkol vybrat desítku finálních děl mladých českých tvůrců. Ústředními tématy její umělecké praxe  jsou  jazyk, technologie, práce a jejich vzájemné prolínání do reálného prostoru. Je absolventkou kurátorského programu De Appel 15/16 v Amsterodamu, Akademie výtvarných umění a Technické univerzity ve Vídni a École Nationale Supérieure de Paris Malaquais.

Dienstags-Talk s Mojmírem s Prof. Dr. Danielou Hammer-Tugendhatovou a Prof. Dr. Ivo Hammerem

Profesorka Daniela Hammer-Tugendhatová je kunsthistorička a dcera manželů Grety a Fritze Tugendhatových, kteří pověřili architekta Miese van der Rohe stavbou jejich rodinného domu v Brně-Černých Polích. Asi nemohli tušit, že se tento dům stane jednou z nejznámějších staveb moderní architektury na světě. Její manžel profesor Ivo Hammer je konzervátor-restaurátor (ve Vídni například restauroval světoznámý Beethovenův vlys Gustava Klimta v budově Secese) a byl předsedou mezinárodní komise expertů THICOM při restaurování vily Tugendhat. Oba manželé žijí ve Vídni, ale jejich vztah k naší republice je velmi blízký.

Dienstags-Talk s Mojmírem s Prof. Lojzem Wieserem

Prof. Lojze Wieser, narozen 1954, žije jako nakladatel v Klagenfurtu/Celovci a věnuje se především literatuře jihovýchodní Evropy.  Ediční řady „Europa erlesen“ (Vyčíst Evropu) a „Wieser Enzyklopädie des europäischen Ostens“ (Wieserova encyklopedie evropského Východu) se staly kultovními. 

Lojze Wieser je autorem a vydavatelem mnoha knih, z poslední doby „Geschmackshochzeit – Die Vermählung von Alpen und Adria" (2019) a „Das digitale Europa | Digital Europe“ (společně s Herwigem Höselem; 2019). Nyní aktuálně vychází 3. svazek „Der Geschmack Europas“ (Chuť Evropy) - žurnál s recepty. Od r. 2013 je Lojze Wieser prezentátorem a autorem televizní řady vysíláné v ORF a na 3sat „Der Geschmack Europas“ (dusud 24 dílů). Od února 2020 píše Lojze Wieser také na svém vlastním blogu.

V rámci vystoupení ČR jako hostující země na Lipském knižním veletrhu 2019 vyšla ve spolupráci s nakladatelstvím Větrné mlýny Brno ediční řada "Tschechische Auslese" (Český výběr) - s překlady soudobé české a moravské literatury do němčiny.
V letech 2014-2019 vyšla jedenáctisvazková edice Dílo Jiřího Gruši (v němčině). Přeložené knihy z češtiny v jeho nakladatelství sahají od Ackermanna přes Havla, Skácela, až po Struhara; v ediční řadě "Europa erlesen" jsou zastoupeny četné regiony, mj. Morava a nedávno také Brno.

Dienstags-Talk s Mojmírem s Petrem Štědroněm

Petr Štědroň byl divadlem políbený asi už v kolébce, když jeho otec, muzikolog a skladatel Miloš Štedroň se stal spoluzakladatelem legendárního Divadla na provázku. Ke studiu si ovšem překvapivě vybral germanistiku, ale jeho diplomová práce byla už na divadelní téma. I další kroky byly spojeny s prkny, která znamenají svět. Petr Štědroň už šest let stojí v čele pražského Divadla Na zábradlí, kterému dal novou tvář. Už patnáct let je také dramaturgem Pražského divadelního festivalu německého jazyka, prestižní mezinárodní přehlídky činoherních inscenací a divadelních projektů z celé německojazyčné oblasti, tedy Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska a Lichtenštejnska. Festival byl založen v roce 1996 ve Vídni žijícím spisovatelem a dramatikem Pavlem Kohoutem. Festival spolupracuje s nejvěhlasnějšími soubory a divadelními tvůrci a je podporován nejvýznamnějšími tuzemskými i zahraničními institucemi a považován za významnou událost v kulturních vztazích mezi Českou republikou a sousedními zeměmi.

Iva Procházková: Babička Iva a Eliáš přejí dobrou noc – literatura pro malé i velké online

Iva Procházková patří k nejvýznamnějším autorkám české současné literatury pro děti a mládež. Na YouTube kanálu Českého centra Vídeň předčítá každý večer od 11. do 30. 4. jednotlivé kapitoly ze své kouzelné, vtipné i poučné knihy Eliáš a babička z vajíčka v němčině. Videa budou veřejnosti přístupná i po 30. 4.

Česká spisovatelka, dramatička a scenáristka v roce 1983 s rodinou emigrovala a usadila se v Rakousku a posléze v Německu, kde psala divadelní hry a knihy, především pro děti a mládež. V roce 1995 se vrátila do České republiky a začala spolupracovat s mnoha českými nakladatelstvími. Krátce působila v České televizi, dnes pracuje jako spisovatelka a scénáristka na volné noze. Píše česky i německy. V poslední době se ve své tvorbě zaměřuje na kriminální romány, které vychází i v němčině.

Iva Procházková je držitelkou mnoha literárních ocenění.

Workshop I Petr Tureček - Vlasy se vrací

Petr Tureček se narodil v Pelhřimově a v současnosti se živí jako evoluční biolog. Se svými vědeckými pracemi, které také publikoval, se zúčastnil mnoha tuzemských i mezinárodních konferencí. V minulosti se pokoušel proslavit jako zpěvák, kytarista, básník, muzejní výtvarník, stand-up komik, politik a grafik. Je autorem dětské knihy Vlasy se vrací(Meander, 2017) a sbírky básní Ptáci a prdele letěli vesele (Petr Štengl, 2018).

Výstava I TOY_BOX - Šedé mraky nad městem

TOY_BOX je techno-anarchistická autorka obrazů, kreseb, komiksu faktu, stripů, ilustrací a kresebných intervencí ve veřejném prostoru s výrazným rukopisem a ještě výraznějším sociálním přesahem. Její nick pochází z kultovního komiksu Alana Moora Top 10. Svojí tvorbou nekompromisně upozorňuje na bezpráví a staví se za ty, kterým schází hlas, ať jsou to menšiny nebo zvířata ve velkochovech. Vystudovala scénografii a literaturu. Její autorský komiksový debut Moje kniha Vinnetou (nakladatelství Labyrint, 2014) získal několik domácích oborových ocenění za nejlepší původní knihu a kresbu. Žije a pracuje v Praze.

Marek Šindelka v Českém centru Vídeň

Uznávaný spisovatel Marek Šindelka navštívil České centrum Vídeň se svým prvním románem Chyba. Knihy, ve které se mísí próza s verši, detektivní zápletka se špetkou hororu, sny se skutečností a úzkostné vzpomínky s akčními scénami.  Marek Šindelka (*1984) vystudoval kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Jako svou prvotinu publikoval sbírku Strychnin a jiné básně, jež byla oceněna Cenou Jiřího Ortena. Velký čtenářský ohlas zaznamenal soubor povídek Mapa Anny. Marek Šindelka je dvojnásobným držitelem ceny Magnesia Litera za prózu. V roce 2012 ji získal za sbírku povídek Zůstaňte s námi a v roce 2017 za román Únava materiálu. Jeho zatím poslední publikací je komiks Svatá Barbora, na kterém šest let pracoval s Vojtěchem Maškem a Markem Pokorným. Jeho knihy byly přeloženy do šesti jazyků.

Video: České centrum Vídeň na veltrhu knih Buch Wien 18

Od roku 2013 se České centrum Vídeň pravidelně účastní veletrhu Buch Wien a ani tento rok nebyl vyjímku.

Video: Therese Clauberg na Eunic MUSIK FEST

Video: Rozhovor s Lucií Lomovou

Rozhovor s autorkou komiksů, ilustrátorkou, výtvarnicí Lucií Lomovou, která navštívila České centrum ve Vídni v rámci výstavy 12 světů. 

Promo video: ČESKÁ CENTRA

Česká centra působí ve 22 městech na 3 kontinentech. Autor videa: Future Marketing.


Hledat v galeriích:
Hledat v akcíchNaši partneři 

 
Mediální partneři Českého centra Vídeň: