Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Videogalerie

Zpět do galerie

Iva Procházková: Babička Iva a Eliáš přejí dobrou noc – literatura pro malé i velké online

Iva Procházková patří k nejvýznamnějším autorkám české současné literatury pro děti a mládež. Na YouTube kanálu Českého centra Vídeň předčítá každý večer od 11. do 30. 4. jednotlivé kapitoly ze své kouzelné, vtipné i poučné knihy Eliáš a babička z vajíčka v němčině. Videa budou veřejnosti přístupná i po 30. 4.

Česká spisovatelka, dramatička a scenáristka v roce 1983 s rodinou emigrovala a usadila se v Rakousku a posléze v Německu, kde psala divadelní hry a knihy, především pro děti a mládež. V roce 1995 se vrátila do České republiky a začala spolupracovat s mnoha českými nakladatelstvími. Krátce působila v České televizi, dnes pracuje jako spisovatelka a scénáristka na volné noze. Píše česky i německy. V poslední době se ve své tvorbě zaměřuje na kriminální romány, které vychází i v němčině.

Iva Procházková je držitelkou mnoha literárních ocenění.

Workshop I Petr Tureček - Vlasy se vrací

Petr Tureček se narodil v Pelhřimově a v současnosti se živí jako evoluční biolog. Se svými vědeckými pracemi, které také publikoval, se zúčastnil mnoha tuzemských i mezinárodních konferencí. V minulosti se pokoušel proslavit jako zpěvák, kytarista, básník, muzejní výtvarník, stand-up komik, politik a grafik. Je autorem dětské knihy Vlasy se vrací(Meander, 2017) a sbírky básní Ptáci a prdele letěli vesele (Petr Štengl, 2018).

Výstava I TOY_BOX - Šedé mraky nad městem

TOY_BOX je techno-anarchistická autorka obrazů, kreseb, komiksu faktu, stripů, ilustrací a kresebných intervencí ve veřejném prostoru s výrazným rukopisem a ještě výraznějším sociálním přesahem. Její nick pochází z kultovního komiksu Alana Moora Top 10. Svojí tvorbou nekompromisně upozorňuje na bezpráví a staví se za ty, kterým schází hlas, ať jsou to menšiny nebo zvířata ve velkochovech. Vystudovala scénografii a literaturu. Její autorský komiksový debut Moje kniha Vinnetou (nakladatelství Labyrint, 2014) získal několik domácích oborových ocenění za nejlepší původní knihu a kresbu. Žije a pracuje v Praze.

Marek Šindelka v Českém centru Vídeň

Uznávaný spisovatel Marek Šindelka navštívil České centrum Vídeň se svým prvním románem Chyba. Knihy, ve které se mísí próza s verši, detektivní zápletka se špetkou hororu, sny se skutečností a úzkostné vzpomínky s akčními scénami.  Marek Šindelka (*1984) vystudoval kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Jako svou prvotinu publikoval sbírku Strychnin a jiné básně, jež byla oceněna Cenou Jiřího Ortena. Velký čtenářský ohlas zaznamenal soubor povídek Mapa Anny. Marek Šindelka je dvojnásobným držitelem ceny Magnesia Litera za prózu. V roce 2012 ji získal za sbírku povídek Zůstaňte s námi a v roce 2017 za román Únava materiálu. Jeho zatím poslední publikací je komiks Svatá Barbora, na kterém šest let pracoval s Vojtěchem Maškem a Markem Pokorným. Jeho knihy byly přeloženy do šesti jazyků.

Video: České centrum Vídeň na veltrhu knih Buch Wien 18

Od roku 2013 se České centrum Vídeň pravidelně účastní veletrhu Buch Wien a ani tento rok nebyl vyjímku.

Video: Therese Clauberg na Eunic MUSIK FEST

Video: Rozhovor s Lucií Lomovou

Rozhovor s autorkou komiksů, ilustrátorkou, výtvarnicí Lucií Lomovou, která navštívila České centrum ve Vídni v rámci výstavy 12 světů. 

Promo video: ČESKÁ CENTRA

Česká centra působí ve 22 městech na 3 kontinentech. Autor videa: Future Marketing.


Hledat v galeriích:
Hledat v akcíchNaši partneři 

 
Mediální partneři Českého centra Vídeň: