Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.5.2018 18:00 - 1.9.2018

OTEVŘENÍ WINDOWS GALLERY - JINDRA VIKOVÁ

30. května otevíráme naši Windows Gallery: Velice nás těší, že vám můžeme ve výlohách našeho Českého centra ve Vídni představit současné české umění. Jako malou ochutnávku k plánované výstavě v prosinci 2018 představujeme v naší Windows Gallery díla Jindry Vikové – keramičky, sochařky a malířky z Prahy. Večer zahájí pan Michael Macek (Sbírka skla a keramiky, Rakouské muzeum užitého umění MAK) společně s umělkyní osobně. Těšíme se na vaši návštěvu a na jedinečný jarní podvečer v Herrengasse!

Na poli výtvarné scény se Jindra Viková pohybuje už více než 40 let a to především jako tvůrkyně keramiky, ale také jako sochařka či malířka. Ústředním tématem její tvorby jsou především mezilidské vztahy, které promítá do všech sfér své činnosti. Dílo Jindry Vikové si našlo místo na mezinárodním poli hned v začátcích její nabité kariéry a dostalo se jí nejednoho významného ocenění.

Život

Jindra Viková se narodila roku 1946 v Praze do rodiny amatérských výtvarníků. Otec maloval krajinomalby a později vytvářel kresby, dnes řazené mezi art brut, matka vytvářela vlastní modely, které sama šila. Viková studovala v Ateliéru keramiky u profesora Eckerta na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. O pár let později se provdala za fotografa Pavla Baňku, se kterým má dceru Markétu, která se rovněž stala úspěšnou výtvarnicí.

V roce 1983 se Jindra Viková stala členkou prestižní mezinárodní organizace IAC (International Academy of Ceramic), díky čemuž se začala objevovat první velká ocenění, z nichž uveďme například První cenu na International Art Festival v Baghdadu z roku 1988, nebo Ocenění poroty na 1st International Ceramic Biennale v Icheon z roku 2001. V 90. letech pak působila jako hostující pedagožka na několika univerzitách po celém světě. Od roku 2002 vede dílny keramické tvorby v centru Jarmily Tyrnerové v Kohoutově.

Tvorba

Už její raná tvorba byla otevřená volné plastice pracující s personifikací tvarů. Viková využívá figury a portréty jako nositele emocí a vztahů a už od počátků tvorby se nebojí pracovat se všemi možnými materiály. Od 70. let Viková vystavuje doma i v zahraničí, například na Kunstmesse v Mnichově, účastní se výstav v Tampere, Kodani, Caracasu, Bilbau, či Osace.

V počátcích tvorby se u Vikové výrazně prosazovala malba, jejíž základním rysem byl hravý humor. Vznikla tak série anekdotických hrátek, metafor lidských vlastností i symbolických portrétů (Josefina Baker, Mata Hari), kde začíná převažovat ironie.

V 80. letech ji proslavily především siluety tváří, které se znovu objevily na sklonku milénia – modelaci tváře doplnila abstraktními kresbami. Tváře jsou pro Vikovou životním tématem, hlavně je to ale také zvědavost, co se za nimi skrývá. Zpracovává především ženské tváře, jejich gesta a grimasy, které ukazuje jako hlavní nositele významu.

Záběr této pozoruhodné umělkyně je však daleko širší – sahá od trojrozměrných keramických plastik porcelánových či drátěných siluet, přes fotografické koláže až po čistě malířské či kresebné projevy. Je nám velkou ctí, že pro vás její díla můžeme vystavit v naší Windows Gallery Českého centra Vídeň. Zveme vás na slavnostní otevření 30. 5. 2018.

Ve spolupraci s: https://www.rami-ceramics.com/ 

 

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

Od: 30.5.2018 18:00
Do: 1.9.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala