Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Úvodní slovo Mojmíra Jeřábka

Vážení návštěvníci Českého centra Vídeň, milí přátelé české kultury!

Mai – v českém pravopise máj – znamená u nás nejen starší a romantické označení pátého měsíce roku, ale také název jedné z našich největších a nejvýznamnějších básnických skladeb, romantického eposu Karla Hynka Máchy z roku 1836.

májem je to složité: Oficiálně se tento měsíc jmenuje v našem kalendáři květen. Ten je odvozen od slovesa kvést a do moderní češtiny ho zavedl náš největší lexikolog Josef Jungmann začátkem 19. století. Možná šlo o poetický překlad francouzského lune de fleurs, možná o vliv polského kwiecień, což ovšem v polštině neznamená květen – nýbrž již duben! V posledních letech musím dávat Polákům každé jaro za pravdu: v plném květu se totiž prezentuje příroda ne-li již v březnu, pak právě v dubnu! A příslovečné aprílové počasí přicházívá spíše v polovině května se zmrzlými.

Ale zpět k Máchovi a jeho Máji. Také díky němu je pro nás máj synonymem měsíce lásky, ačkoli Mácha vlastně vypráví kriminální příběh… Jeho epos stojí na počátku celé moderní české literatury. Ale co je typické: první vydání, jež si autor plně financoval z vlastní kapsy, tedy jakýsi „pra-samizdat“, kritika odmítla, ba vysmála se mu. Mácha umírá ještě téhož roku (není mu ani 27!) a teprve po téměř sto letech je definitivně uveden na náš literární Parnas jako jeho korunovaný král.

Ale jeho Máj zůstával přesto přístupný především nám Čechům, protože byl považován za nepřeložitelný. A nyní ve Vídni vznikl historicky druhý pokus o překlad do němčiny! Jeho autor Ondřej Cikán představí toto svoje dílo 9. května na našich webových stránkách. Gratulujeme mu a jsme na to moc zvědavi!

Co Vám ještě nabízí náš tým v tomto měsíci na našich stránkách?

Každé úterý si budu zvát k sobě i k Vám zajímavé hosty, řada rozhovorů pod názvem Dienstags-Talk mit Mojmír pokračuje i v květnu. Těším se především na nejúspěšnějšího česko-německého autora posledních desetiletí Jaroslava Rudiše!

Pevně doufáme, že se naše galerie v Herrengasse 17 začátkem června opět otevře pro Vás i pro všechny naše návštěvníky. Do té doby – doufejme, že již brzy – bude umožněna virtuální prohlídka výstavy UNES-CO naší nejznámější umělkyně současnosti Kateřiny Šedé. Na našich webových stránkách, facebooku a dalších sociálních sítích Vás o tom budeme informovat stejně tak jako o dalších zajímavých tipech z české kulturní scény.

Než se vrátíme k normálnímu provozu a osobním setkáním v Herrengasse 17, dovolte, abych Vám popřál mnoho zdraví a optimismu!

Za tým Českého centra Vídeň

Váš

Mojmír Jeřábek, ředitel