Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

5. 10. 2019 Pozvánka | Do Vídně dorazí Cibulová hudba v podání Mezinárodního orchestru Ivany Rea

Už 5.10. budeme mít ve Vídni jedinečnou příležitost poslechnout si osobité skladby v podání nevšedního tělesa. Jedná se o orchestr Schönbergovského typu, jehož členové jsou vynikajícími umělci pocházející od Ruska až po Kostariku. Kromě standardních nástrojů zde můžete slyšet i keltskou harfu, baskytaru, gong a bohaté vokály. Taktovky se dokonce ujal přímo dirigent Národního divadla České republiky – pan Jan Bubák.

Ještě zajímavější je pak repertoár, jež je tvořen výhradně z autorských skladeb Ivany Rea. Ta ve své tvorbě čerpá jak ze svých bohatých hudebních zkušeností, tak i z muziko-terapeutických poznatků, jak hudba na člověka působí. Výsledkem jsou skladby filmového až mystického charakteru, které se vymykají mnoha hudbením formám a žánrům. Hudba je to neotřelá a v živém orchestrálním podání jakoby prostupuje přímo do těla posluchačů. Na základě zpětné vazby od návštěvníků koncertů pojmenovala autorka svoji tvorbu souhrnně názvem "Cibulová hudba", protože je stejně jako cibule mnohovrstevná a léčivá.

Skladby, jsou rozděleny do tří hlavních tématických celků. V prvním se podařilo autorce velice působivě zachytit energii Aramjeského otčenáše přímo v původním Ježíšově jazyce. Ve druhém nás uvede do světa pohádkových příběhů a legend, ze kterých čerpá po generace předávanou moudrost skrytou v symbolice a archetypech. Třetí oblastí její tvorby jsou pak přírodní motivy, ze kterých vytváří hravé a rytmické melodie.

Poslech koncertu Mezinárodního orchestru Ivany Rea je v mnoha ohledech jedinečný a velice silný zážitek. Pokud se o tom chcete přesvědčit, určitě si nenechte ujít jejich vystoupení ve Vídni 5.10.2019. Případně se zpět do Rakouska chystají ještě 14.2.2020 (Innsbruck) a 27.2.2020 (Salzburg). Více informací o orchestru, autorce hudby, video-ukázky i možnost zakoupit vstupenky naleznete na webových stránkách: www.zwiebelmusik.eu/de/.