Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Michaela Čížková/ Windows Gallery

Michaela Čížková (nar. 1992) je v současné době studentkou Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. V roce 2016 se konala její první samostatná výstava s názvem Exploze v kavárně Spolek v Brně. Mimo jiné je Michaela Čížková aktivní jako performerka a účastnila se více jak 20 akcí v České republice, Itálii a Francii. Představení její tvorby je k vidění ve Windows gallery Českého centra.

Fotografie vznikly během intenzivního týdenního fotografického workshopu ve Slavonicích v Jihočeském kraji. Toto město, ležící na hranicích s Rakouskem, má bohatou historii sahající až do 12. století, kdy bylo vybudováno na hlavní středověké stezce mezi Prahou a Vídní. Málokdo ví, že pod povrhem města jsou vybudovány chodby, ve kterých se často objevují vodní studny, které jsou až 5 metrů hluboké.

„Při procházení tohoto malého města jsem si všimla, že skoro v každé ulici je ruční pumpa na vodu a ty mě natolik zaujaly, že jsem se je rozhodla dokumentovat, namísto klasických městských záběrů. K dokumentaci jsem použila Cameru Obscuru vyrobenou z cestovního kufru o velikosti 70×80cm. Tyto fotografie jsou originální negativy, které jsem na místě vyvolávala v místní faře.„

 

Téměř 15 minutové video promítané ve Windows gallery ukazuje průřez tvorbou Michaely Čížkové mezi léty 2013–2016. Jedná se o různorodá videa a záznamy živých performancí jak pro publikum, tak jen pro kameru. 

„Znaky, které se opakují v mé tvorbě, jsou práce s vlastním tělem, přírodou a nahodilostí. Některé akce a video-obrazy vznikají velice spontánně na místě bez většího rozmyšlení (Jako ryba bez vody, Eva na poli) a jiné vychází z promyšlených plánů a někdy i zkoušek (Bizzare Anatomy). Často se inspiruji okolím, ve kterém se právě nacházím a pracuji, např. s kontrasty. Zaznamenávám všední "obrazy", které jsou nám všem známy a poukazuji tak na jejich sílu či krásu (To, co vidím).“

Bližší informace: www.michaelacizkova2.wixsite.com, www.animal.ffa.vutbr.cz, www.youtube.com