Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Slavnostní zahájení festivalu Animace

V Českém centrum Vídeň byla zahájena největší přehlídka animovaného filmu v Rakousku v historii České republiky. Tuto mimořádnou událost si nenechal ujít ani ministr kultury Lubomír Zaorálek. V Rakouském filmovém muzeu bude možné zhlédnout do 19. října na festivalu Animace / Animácia. 100 let československé, české a slovenské animace na 250 filmů, program sestavil česko-slovenský kurátorky tým.

„Nechtěli jsme jít cestou tradičních historických přehlídek „od do“ nebo skrze projekční bloky vymezené nějakou konkrétní technikou. Snažili jsme se náš výběr představit především v nových kontextech – dát dohromady nejen starší a nové věci, ale podívat se na různé způsoby animace z širšího hlediska.“ - Eliška Děcká (kurátorka v rozhovoru pro https://www.filmovyprehled.cz/)

 

Festival slavnostně zahájili po boku ministra kultury Lubomíra Zaorálka  i velvyslankyně České republiky v Rakousku Ivana červenková, ředitel českého centra Vídeň Mojmír Jeřábek, ředitel národního filmového archivu Michal Bregant, zástupkyně ředitele Rakouského filmového muzea Alessandra Thiele a ředitel Slovenského institut Igor Skoček.  Zahájení se také zúčastnili významní představitelé rakouské kulturní obce a zástupci české menšiny v Rakousku.

 

Lubomír Zaorálek ve  svém projevu zdůraznil kvalitu naší animované produkce i její současné úspěchy, konkrétně snímek Dcera Darji Kaščejevové, poděkoval organizátorům, především Rakouskému filmovému muzeu a pražskému Národnímu filmovému archivu, a vyslovil naději, že se nejedná ve Vídni o poslední podobnou kooperaci, která je vynikající prezentací naší kultury v zahraničí. Ministr Zaorálek nastínil i téma, jímž by mohla být tvorba našich exilových filmařů, která představuje v dějinách naší kinematografie významnou kapitolu a je zároveň jedním z pilířů sbírkového fondu Rakouského filmového muzea.

 

Michal Bregant, ředitel NFA

(c) Michael Černoch