Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.10.2017 18:30

200. výročí Moravského zemského muzea

Přednáška o dějinách druhého největšího a druhého nejstaršího muzea v České republice. Přednášející Eleonora Jeřábková.

Přednáška je procházkou dějinami muzea a současně též pozvánkou na jednotlivé výstavy, především na stálou expozici.

Dne 29. 7. 1817 odsouhlasil císařský dvůr ve Vídni založení muzea v Brně, které tehdy neslo název podle císaře Františkovo muzeum. Instituce od té doby prožila těžká léta, ale také léta úspěchů. Dnes nese název Moravské zemské muzeum a je nejen druhým nejstarším muzeem, ale i druhým největším muzeem v České republice.

Po úvodním slovu bude promítnut krátký film o muzeu, na který bude navazovat prezentace o dějinách muzea, která vás provede jednotlivými milníky od dob založení instituce, koupi dalších budov, až po vznik jednotlivých oddělení. V rámci prezentace budou představeny také důležité a zajímavé osobnosti, které se v průběhu let zasloužily o chod muzea. Důležitým aspektem je rovněž působení různých politických režimů, které výrazně ovlivnily činnost této instituce.

Hudební doprovod: Duo Alard (Theresa Clauberg a Matyas Andras) 

Program: 
G.Ph. Telemann - kánonická sonáta
Ch.A. Beriot - Duo Concertant (Allegretto)
J. M. Leclair - sonáta pro dvoje housle

Houslové Duo Alard bylo založeno ve Vídni v roce 2014. Koncertním provedením několika málo hraných duetů pro dvoje housle se oběma umělcům podařilo  ve světě komorní hudby zrealizovat cenný a dlouho připravovaný projekt. Repertoár tohoto malého ansámblu sahá od barokní hudby až po modernu. Vedle hraní děl, složených pro toto obsazení, se oba hudebníci věnjují aranžování děl složených původně pro jiná obsazení. Duo Alard se neomezuje pouze na klasickou hudbu, často experimentuje s lidovou hudbou z Maďarska, východní Evropy ale i Španělska a Latinské Ameriky.

Bližší informace k Duo Alard: www.duoalard.com

Bližši informace: www.mzm.cz

 

Fotocredity: (c) Moravské zemské muzeum

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

18.10.2017 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala