Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.11.2018 19:30

Alois Nebel

Dlouho očekávaná filmová adaptace kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka alias Jaromír 99 přináší záhadný příběh s tajemnou atmosférou. K realizaci filmu použil režisér Tomáš Luňák poprvé v české kinematografii unikátní technologii kombinující hraný a kreslený film. První komiksový román v moderní české historii se nechal inspirovat americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy starých papírových vystřihovánek, které zůstávají typickou formou lidového umění v Jeseníkách.

V českém znění s německými titulky. Vstup zdarma!

„Historie je stále s námi, nemůžeme se jí zbavit. A abychom z těch tragédií, které ji provázely, nezešíleli, musíme o ní psát, nebo se o ní alespoň bavit.“ (Jaroslav Rudiš)

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde jako výpravčí slouží Alois Nebel. Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe, oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince, a tak přijde o místo výpravčího. Poté se vydává do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu. Nakonec se však Nebel rozhodne vrátit zpátky do hor, aby dovedl do konce souboj s temnými stíny minulosti.

Film oceněný Evropskou filmovou cenou za nejlepší celovečerní animovaný film představuje jedinečný počin české kinematografie, a to především díky svému výtvarnému zpracování.

2001 - Česká republika/Německo, 2011, 81 min.

Režie: Tomáš Luňák; Scénář: Jaroslav Rudiš, Jaromír 99; Hrají: Miroslav Krobot, Marie Ludvíková, Leoš Noha

 

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Vídni a Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku.

Prosíme návštěvníky, aby přišli vzhledem k místu konání akce vhodně oblečeni. Do budovy Velvyslanectví ČR není dovoleno vstupovat se zavazadly (batohy, příruční tašky, atd.)!

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

12.11.2018 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala