Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.11.2018 17:00 - 11.11.2018

Buch Wien 2018 | Iva Pekárková | Eugen Brikcius | Toy Box

Již pojedenácté se koná největší rakouský knižní veletrh „Buch Wien“, který bude zahájen Dlouhou nocí knih (Die Lange Nacht der Bücher). Letos zastoupí České centrum Vídeň tři zcela odlišní autoři, kteří se liší nejen generačně, ale také odlišným stylem psaní. Pátek začne zcestovalá vypravěčka Iva Pekárková, která v knize Beton sepsala svoje zkušenosti a zážitky z New Yorku, Londýna, Nigérie, Čech a Moravy. Filozof, básník a průkopník českého happeningu Eugen Brikcius vystoupí v sobotu v poledne s titulem A tělo se stalo slovem, jež obsahuje kompletní autorovo slovesné dílo. Odpoledne nakonec nabídne Toy Box náhled do umělecké tvorby kreslířky komiksů a představí svůj nejnovější projekt Komiksová učebnice komiksu.

Iva Pekárková se narodila roku 1963 v Praze, studovala mikrobiologii na Univerzitě Karlově a v roce 1985 emigrovala přes Rakousko do USA, kde vystřídala několik zaměstnání, včetně barmanky, sociální pracovnice a taxikářky. Později se vrátila zpět do Česka, a nakonec se usadila ve Velké Británii. Ve svých dílech píše často o sexualitě, což ji v Česku řadí mezi velmi kontroverzní umělce. Vydala na 20 knih (romány, povídky, reportáže). Jako poslední vyšla v Česku kniha Pečená Žebra (2015) a Postřehy z Londonistánu (2015). 

Čtení: Pá 9. 11. | 10:30 hodin | DER STANDARD-Bühne | Iva Pekárková


Eugen Brikcius (*1942) je rodák z Prahy, který několik let po podepsání Charty 77 emigroval do Vídně. Píše básně v češtině, němčině, angličtině a latině, je autorem více než 15 knih a je členem mezinárodního PEN klubu. V roce 2015 vyhrál cenu Jaroslava Seiferta a v roce 2017 obdržel Čestný kříž Za vědu a umění. Jeho nejnovější kniha A tělo se stalo slovem obsahuje kompletní autorovo slovesné dílo v poezii, próze, jeho studie a eseje věnované výtvarnému umění, literatuře, kultuře a rovněž scénáře psané pro televizi a rozhlas.

Čtení: So 10. 11. | 12:00 hodin | DER STANDARD-Bühne | Eugen Brikcius        

 

Toy Box je pražská ilustrátorka, kreslířka komiksů a všestranná umělkyně, která ve své tvorbě veřejně upozorňuje na společenské problémy jako sociální vyloučení, bezdomovectví, sexismus a práva zvířat. V roce 2014 vydala knižní debut Moje kniha Vinnetou, za kterou obdržela prestižní cenu Muriel hned ve dvou kategoriích: Nejlepší původní kniha a Nejlepší původní kresba. V současné době pracuje na nové knize Komiksová učebnice komiksu, která se opírá nejenom o zkušenosti Toy Box jako komiksové kreslířky, ale také čerpá inspiraci z kurzů, které v posledních třech letech vedla.

Čtení: So 10.11 | 13:00 Uhr | Radio Wien-Bühne | Toy Box

Přednáška Toy Box bude v anglickém jazyce.

 

Tisková zpráva ke stažení:


Místo konání:

Messe Wien, Halle D, U2 Station Krieau, 1020 Wien

Datum:

Od: 7.11.2018 17:00
Do: 11.11.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala