Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.9.2016 18:00 - 17.4.2017

Jeho svoboda, naše svoboda. Václav Havel a vídeňský Burgtheatr

Tajným jevištěm dramatika a disidenta Václava Havla se v letech 1975-1986 stal vídeňský Burgtheater pod egidou ředitele Achima Benninga. Výstava k nedožitým 80. narozeninám Václava Havla (1936-2011) v rakouském Divadelním muzeu. Kurátorka: Anna Freimanová, Knihovna Václava Havla.

Po nástupu husákovské normalizace byl Václav Havel komunistickou mocí postupně umlčován a nakonec vytěsněn z oficiálního kulturního prostředí. Jeho díla se v Československu nesměla publikovat ani hrát. Havlovo pronásledování Státní bezpečností vyvrcholilo čtyřletým vězením v letech 1979 – 1983.

Tolik postrádaný divadelní domov mu v letech 1975 – 1986 poskytl ve vídeňském Burgtheatru Achim Benning, který zde byl ředitelem shodou okolností v nejtěžších letech Havlova života. Ve Vídni bylo uvedeno sedm her tohoto autora, mnohé z nich ve světové premiéře. Achim Benning uváděl dramatika Havla i ve svém dalším působišti, v Schauspielhausu v Curychu. Zde se také oba tvůrci v roce 1990 setkali poprvé ve svobodných poměrech, při oficiální návštěvě prezidenta Havla ve Švýcarsku.

Výstava bude dokumentovat divadelní inscenace her, ale také dobové souvislosti, především tato témata z let 1976 - 1986: Václav Havel – dramatik, obhájce lidských práv, vězeň; Achim Benning, divadelní ředitel, režisér; kontrasty a paralely mezi premiérami ve Vídni a aktuální situací kolem Václava Havla v Praze apod.

Pořadatelé: Knihovna Václava Havla, České centrum Vídeň, Rakouské muzeum divadla (Theatermuseum)
Partneři: Burgtheater Vídeň, Max Reinhardt Seminar Vídeň, Filmarchiv Austria, Velvyslanectví České republiky v Rakousku

 

Projekt získal podporu ze Státního fondu kultury a Ministerstva kultury ČR a PRIVAT BANK.

Bližší informace: www.theatermuseum.at, www.burgtheater.at, www.vaclavhavel-library.org

 

Fotocredit: (c) Václav Havel Library / Ondřej Němec

Místo konání:

Theatermuseum Wien, Lobkowitzplatz 2, 1010 Wien

Datum:

Od: 21.9.2016 18:00
Do: 17.4.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala