Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.3.2018 18:30 - 21:00

Charles Sealsfield – Enigma světové literatury

Před 225 lety se narodil v Popicích u Znojma spisovatel Carl Postl známý pod pseudonymy Charles Sealsfield a Charles Sidon. Skoro na den přesně oslavíme 1.3.2018 spisovatelovy narozeniny v Českém centru Vídeň přednáškou nejen o jeho díle, ale i o Sealsfieldovi samém.

    

„Určitě nikdy nežila spoutanější bytost, než je rakouský autor. Spisovatel v Rakousku se nesmí dotknout žádné vlády ani žádného ministra ani žádné hierarchie, a pokud jsou její příslušníci vlivnými osobami, pak ani aristokracie. Nesmí být liberální ani filozofický ani humoristický - zkrátka nesmí být vůbec nic. Do katalogu možných přestupků, jichž se autor nesmí dopustit, patří nejen satira a vtip, ale dokonce jakékoliv objasnění čehokoliv, protože by mohlo vést k vážnému přemýšlení.“                  Charles Sealsfield, Rakousko, jaké jeO spisovateli promluví dva významní znalci Charlese Sealsfielda: profesor Jiří Munzar (Masarykova univerzita Brno) a profesor Wynfrid Kriegleder (Vídeňská univerzita). Večer bude věnován tomuto záhadnému autorovi z jihomoravské vinařské rodiny. Akci doprovodí předčítáním z Sealsfieldových děl bývalý umělecký ředitel Nestroy-Theater-Company, herec a autor Gottfried Riedl.

Spoluorganizátorem akce je Rakousko-česká společnost, pod jejíž záštitou se před pěti lety podařilo kompletně zrekonstruovat a zachránit Sealsfieldův rodný dům v Popicích u Znojma.

Srdečně Vás zveme ve čtvrtek 1. března 2018 v 18:30 hodin do Českého centra Vídeň na vzpomínkový večer o tajuplném autorovi.

Večerem Vás bude provázet ředitel Českého centra, PhDr. Mojmír Jeřábek.

Z organizačních důvodů prosíme o potvrzení účasti zde. Děkujeme!  Charles Sealsfield, portrét od Augusta Neumanna podle jediné jisté autentické fotky od W. Rusta, Solothurn (dřevoryt, 1864)


 

 

 


Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

1.3.2018 18:30 - 21:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala