Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.12.2017 18:00

Věra Nosková: Bereme, co je

Česká autorka Věra Nosková bude předčítat ze své knihy "Wir nehmen es, wie´s kommt" (Bayerwald Buchverlag, nakladatelství Klika, 2016; česky: "Bereme, co je"; nakladatelství Věra Nosková Praha, 2005). Knihu do němčiny přeložil Mirko Kraetsch.

Pavla, hrdinka románu Bereme, co je, se narodila po 2. světové válce. K nelibosti matky zdědila vlastnosti otce, který rodinu velmi brzy opustil. Po válce se Pavlini prarodiče vracejí z Vídně do Čech. Po pádu železné opony už nikdy nespatří svou milovanou Vídeň a svého rozhodnutí velmi litují. Příběh mladé a citlivé hrdinky, který se odehrává v atmosféře maloměstského režimního špehování, nominoval autorku Věru Noskovou na cenu Magnesia Litera.

Věra Nosková se narodila 9. 4. 1947 v Hroznětíně u Karlových Varů. Po maturitě vykonávala různá zaměstnání, pracovala mimo jiné jako cukrářka, archivářka nebo vychovatelka. V letech 1991 – 2004 se věnovala žurnalistice. Jako redaktorka začínala v Českém deníku a později pracovala pro časopis Blesk, Europress a další. Nosková spolupracovala i s rozhlasovou stanicí Vltava a dále se věnovala televizní dokumentaristice (ČT 2, Nova).

V roce 1995 založila Nosková společně s dalšími akademiky Český klub skeptiků Sisyfos, který propaguje kritické myšlení. V letech 2001 – 2004 byla předsedkyní klubu. Kromě účastnictví v klubu Sisyfos je také členkou renomovaného PEN klubu. V posledních letech se autorka věnuje především psaní prózy.  

Bližší informace: www.noskova.euwww.nakladatelstviklika.cz

 

Fotocredit: (c) Soukromý archiv

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

19.12.2017 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala