Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.5.2019 18:30

Čtení v Grazu | Jiří Hájíček - Dešťová hůl a Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku

„Venkovskou trilogii morálního neklidu“ završil románem Dešťová hůl. Jiří Hájíček, spisovatel českého venkova, patří k nejúspěšnějším českým autorům dneška. V českém centru Vídeň představí své dvě nejnovější knihy - povídkový soubor Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku a oceňovaný román Dešťová hůl.

 

„Jiřímu Hájíčkovi se tak elegantně podařilo to, co česká literatura naléhavě potřebuje. Napsal román, který sice před současností uniká do hájemství intimity, ale tím neslepne – odsud ji totiž dokáže nahlédnout ve zneklidňujícím světle. Právě to povyšuje Dešťovou hůl mezi nejpozoruhodnější domácí texty, jaké v posledních letech vznikly.“

Vít Schmarc, Respekt

 

Oproti dvěma předchozím románům Selské baroko a Rybí krev, které se odehrály v minulosti, se autor ve své předposlední knize – Dešťová hůl vydává do současné české vesnice a nabízí znovu svým čtenářům silný příběh, ve kterém kromě lidských vztahů hrají důležitou roli i pozemky.

Souborem povídek Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku nás autor Jiří Hájíček opět nechává nahlédnout do prostředí jihočeského venkova. V jednotlivých příbězích se setkáváme s každodenními lidskými mikrodramaty. Hájíček tak mistrně zachycuje atmosféru venkovských osudů i krajiny.

Jiří Hájíček je český spisovatel patřící k realistickému proudu současné české literatury. Knižně publikuje od roku 1998. Ve svých prózách reflektuje zejména prostředí malého města a jihočeského venkova. Za své dílo obdržel řadu ocenění, mimo jiné i cenu Magnesia Litera za romány Selské baroko a Rybí krev. Jeho román Dešťová hůl zvítězil v anketě Kniha roku Lidových novin 2016 a získal Cenu Česká kniha 2017. Podle knihy Jiřího Hájíčka byl natočen film Zloději zelených koní.

Pozvánka ka stažení: 

Foto © David Veis & Jakub Stadler

Ve spolupráci s: 


V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociální síti Facebook a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

Místo konání:
Steiermärkische Landesbibliothek, Kalchberggasse 2, 8010 Graz
Datum:

15.5.2019 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala