Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.4.2020 18:30 - 31.5.2020 19:30

Dienstags-Talk mit Mojmír

Sledujte náš youtube kánal, kde každé úterý večer zveřejníme nový díl ze série rozhovorů Dienstags-Talk mit Mojmír. Od 14. dubna v 18:30 hodin zahájíme sérii online video-rozhovorů s hosty ředitele Českého centra Vídeň, Mojmírem Jeřábkem. Tématem bude kultura v této době, ale také v období následujícím.

Hosty ředitele Mojmír Jeřábka v dubnu budou: 

14. 4. 18.30 Petr Štědroň, germanista, překladatel, divadelní ředitel, dramaturg

Petr Štědroň byl divadlem políbený asi už v kolébce, když jeho otec, muzikolog a skladatel Miloš Štedroň se stal spoluzakladatelem legendárního Divadla na provázku. Ke studiu si ovšem překvapivě vybral germanistiku, ale jeho diplomová práce byla už na divadelní téma. I další kroky byly spojeny s prkny, která znamenají svět. Petr Štědroň už šest let stojí v čele pražského Divadla Na zábradlí, kterému dal novou tvář. Už patnáct let je také dramaturgem Pražského divadelního festivalu německého jazyka, prestižní mezinárodní přehlídky činoherních inscenací a divadelních projektů z celé německojazyčné oblasti, tedy Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska a Lichtenštejnska. Festival byl založen v roce 1996 ve Vídni žijícím spisovatelem a dramatikem Pavlem Kohoutem. Festival spolupracuje s nejvěhlasnějšími soubory a divadelními tvůrci a je podporován nejvýznamnějšími tuzemskými i zahraničními institucemi a považován za významnou událost v kulturních vztazích mezi Českou republikou a sousedními zeměmi.

21. 4. 18.30 Prof. Lojze Wieser, narozen 1954, žije jako nakladatel v Klagenfurtu/Celovci a věnuje se především literatuře jihovýchodní Evropy.  Ediční řady „Europa erlesen“ (Vyčíst Evropu) a „Wieser Enzyklopädie des europäischen Ostens“ (Wieserova encyklopedie evropského Východu) se staly kultovními. 

Lojze Wieser je autorem a vydavatelem mnoha knih, z poslední doby „Geschmackshochzeit – Die Vermählung von Alpen und Adria" (2019) a „Das digitale Europa | Digital Europe“ (společně s Herwigem Höselem; 2019). Nyní aktuálně vychází 3. svazek „Der Geschmack Europas“ (Chuť Evropy) - žurnál s recepty. Od r. 2013 je Lojze Wieser prezentátorem a autorem televizní řady vysíláné v ORF a na 3sat „Der Geschmack Europas“ (dusud 24 dílů). Od února 2020 píše Lojze Wieser také na svém vlastním blogu.

V rámci vystoupení ČR jako hostující země na Lipském knižním veletrhu 2019 vyšla ve spolupráci s nakladatelstvím Větrné mlýny Brno ediční řada "Tschechische Auslese" (Český výběr) - s překlady soudobé české a moravské literatury do němčiny.
V letech 2014-2019 vyšla jedenáctisvazková edice Dílo Jiřího Gruši (v němčině). Přeložené knihy z češtiny v jeho nakladatelství sahají od Ackermanna přes Havla, Skácela, až po Struhara; v ediční řadě "Europa erlesen" jsou zastoupeny četné regiony, mj. Morava a nedávno také Brno.

28. 4. 18.30 Prof. Dr. Daniela Hammer-Tugendhatová, Prof. Dr. Ivo Hammer. Profesorka Daniela Hammer-Tugendhatová je kunsthistorička a dcera manželů Grety a Fritze Tugendhatových, kteří pověřili architekta Miese van der Rohe stavbou jejich rodinného domu v Brně-Černých Polích. Asi nemohli tušit, že se tento dům stane jednou z nejznámějších staveb moderní architektury na světě. Její manžel profesor Ivo Hammer je konzervátor-restaurátor (ve Vídni například restauroval světoznámý Beethovenův vlys Gustava Klimta v budově Secese) a byl předsedou mezinárodní komise expertů THICOM při restaurování vily Tugendhat. Oba manželé žijí ve Vídni, ale jejich vztah k naší republice je velmi blízký.

5. 5. 18.30 Laura Amann (* 1986) je kurátorka a architektka působící ve Vídni a Praze.

Architektka a kurátorka Laura Amann, výrazná osobnost na poli současné umělecké scény, klade ve své práci důraz na rakousko-české kulturní prostředí. Její pestrou kurátorskou činnost charakterizuje a silně ovlivnuje interdisciplinární přístup vycházející z její teoretické praxe a ze studia architektury. Společně s Jenem Kratochvilem tvoří kurátorské duo Significant Other, jež provozuje od roku 2018 stejnojmenný galerijní projekt sídlící na vídeňské Burggasse. Do jejich portfolia spadá například loňská skupinová výstava Fauxthenticity, jež byla připravena pro Rakouské kulturní fórum v Praze a zabývá se současnou diskuzí nad vztahem skutečného a nepravého, nebo v Burggasse naposledy prezentovaná výstava Lebenswelt slovenské autorky, finalistky Ceny Oskára Čepana, Petry Feriancové. Kurátorský koncept Significant Other se zaměřuje na současnou rakouskou a českou uměleckou scénu, přičemž hledá aktuální a neočekávané propojení mezi oběma zeměmi.

Laura Amann působí momentálně na pozici asistentky kurátorského kolektivu WHW (What, How & for Whom), v jedné z nejvýznamnějších rakouských kulturních institucí, jež se zaměřuje na současné umění vídeňské KUNSTHALLE. Jedná se o první část pětileté spolupráce s WHW, která je považována za milník v novém přístupu a budoucí tváři této instituce. Na české umělecké scéně se výrazně projevila mimo jiné jako kurátorka soutěže Jiné vize CZ 2019 (kurátorská, publikační a distribuční platforma, jejíž hlavní událostí je festival PAF Olomouc), kdy měla za úkol vybrat desítku finálních děl mladých českých tvůrců. Ústředními tématy její umělecké praxe  jsou  jazyk, technologie, práce a jejich vzájemné prolínání do reálného prostoru. Je absolventkou kurátorského programu De Appel 15/16 v Amsterodamu, Akademie výtvarných umění a Technické univerzity ve Vídni a École Nationale Supérieure de Paris Malaquais.

12. 5. 18.30 Dr. Thomas Trabitsch (*1956 v Gmündu/Dolní Rakousko) je rakouský teatrolog a ředitel Divadelního muzea ve Vídni. Na Vídeňské univerzitě vystudoval divadelní vědu, dějiny umění a filosofii. V roce 1979 získal Fulbrightovo stipendium a na univerzitě v Kansasu studoval dějiny jazzu a žurnalistiku. Doktorský titul získal ve Vídni roku 1983 v hlavním oboru teatrologie a vedlejším dějiny umění. Následně se stal Thomas Trabitsch dramaturgem divadla v Regensburgu a poté pracoval v letech 1985–1996 pro spolek Musikalische Jugend Österreich. Poté působil šest let ve výstavním oddělení Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum Wien). 1. června 2002 byl Thomas Trabitsch jmenován ředitelem Divadelního muzea.

19. 5. 18.30 Jaroslav Rudiš (* 1972 v Turnově) je český i německýc romanopisec, autor komiksů, divadelních her a textů písní a hudebník. Studoval germanistiku a dějepis v Čechách i v zahraniční, vystřídal také mnoho různorodých povolání, a nakonec se počátkem nultých let začala jeho profesní cesta ubírat směrem k hudební a literární tvorbě. Nyní žije střídavě v Berlíně a v Českém ráji, odkud pochází.V roce 2002 získal za svoji prvotinu Nebe pod Berlínem Cenu Jiřího Ortena a dílo bylo také oceněno jako Nejkrásnější kniha roku. V roce 2006 získal cenu Magnesia Litera za svůj román Grandhotel. Vystupuje s Kafkabandem, který zhudebňuje texty Franze Kafky. 

26. 5. 18.30 Adam Plachetka (* 1985 v Praze) absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. V následujících letech zde vystoupil například jako Don Giovanni nebo Figaro (Le nozze di Figaro). Od září 2010 je Adam Plachetka stálým členem ansámblu Wiener Staatsoper. Od debutu v roli Schaunarda (La bohéme) se zde objevil mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L`elisir d`amore), Figaro (Le nozze di Figaro, Il barbiere di Siviglia). Pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku. Jeho další operní závazky čítají Bayerische Staatsoper v Mnichově (La Calisto), Royal Opera House Covent Garden v Londýně (Don Giovanni, L`elisir d`amore), Baden-Baden festival (Così fan tutte, La clemenza di Tito), Glyndebourne (Le nozze di Figaro), Carnegie Hall v New Yorku (Salome), Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně (Don Giovanni, Le nozze di Figaro), Teatro alla scala (Così fan tutte), Lyric Opera v Chicagu (Le nozze di Figaro, Die Zauberflöte), Houston Grand Opera (Le nozze di Figaro) nebo Opéra de Paris (La Cenerentola). Na koncertních pódiích se objevil například v Musikvereinu ve Vídni a v Grazu, ve Wigmore Hall v Londýně, v Usher Hall v Edinburghu, v Herkulově sále v Mnichově, ve Vídeňském Konzerthausu, v Konserthuset ve Stockholmu a v pražském Obecním domě a Rudolfinu. Spolupracoval s Chicagským symfonickým orchestrem, Symfonickými orchestry Francouzského, Bavorského, Rakouského a Českého rozhlasu, Skotským komorním orchestrem, Českou filharmonií, Vídeňskými symfoniky a stockholmskou Královskou filharmonií. Vystupuje pod taktovkou dirigentů jako Marco Armiliato, Daniel Barenboim, Mariss Jansons, Fabio Luisi, Riccardo Muti, Andris Nelsons, Yannick Nézet-Séguin, Christian Thielemann nebo Franz Welser-Möst.

2.6. 18.30 Iris Raffetseder je jednou z dramaturgyň festivalu Wiener Festwochen, který představuje divadelní, operní a taneční produkce z celého světa. Vystudovala divadelní, filmová a mediální studia, romanistiku a francouzštinu na Vídeňské univerzitě. V letech 2011–2013 studovala tanec a dramaturgii. Mezi 2009–2017 byla uměleckou asistentkou choreografky Christine Gaigg. S Wiener Festwochen začala spolupracovat v letech 2014–2016 jako dramaturgyně divadelního programu Frie Leysen, Stefana Schmidtkeho a Mariny Davydove. Po krátké pauze se v roce 2017 k Wiener Festwochen coby dramaturgyně opět vrátila. Mezitím se zabývala především dramaturgickou činností ve spolupráci s festivaly a umělci.

 

Místo konání:

Datum:

Od: 14.4.2020 18:30
Do: 31.5.2020 19:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala