Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.11.2005 0:00 - 0:00

Divadlo bratří Formanů: Barokní opera

Děj opery je v podstatě anekdotou o nepořádných řemeslnících, kteří stavějí ze špatného materiálu, nechají si předem zaplatit, a sotva komín stojí, spadne jim málem na hlavu. Rozhněvaného zákazníka uklidní a slíbí postavit komín nový. Přes tuto jednoduchost a prostomyslnost obsahuje opera kromě krásné hudby také několik poetických, dokonce filozofických myšlenek; v podtextu se skrývá alegorie o pomíjivosti pozemských věcí a nedokonalosti člověka („však jsme tak z hlíny pošli, přece k velkým věkům došli“) a o víře v jeho nápravu („jako na tom světě nemůže nic obstáti, tak taky tento komín nemůže věčně státi… vystavíme komín jinej, bude jako valach silnej“).

V představení hrají a pějí původní staré dřevěné 35 cm vysoké loutky – klasické marionety a jejich zvířátka a rekvizity. Mimo ně se na scéně i mimo objevují velcí dubléři v maskách, loutky prstové, plošné a různé prvky a výrazové prostředky loutkového divadla. Představení má více než 600 repríz. Premiéru mělo v roce 1992 a od té doby jej hostili již na mnoha místech po celém světě – Francie, Španělsko, Portugalsko, Švýcarsko, USA, Rusko a další.

Loutkové představení „BAROKNÍ OPERA“ vzniklo na motivy zpěvohry z konce 18. století nazvané „O komínku, hravě zedníky vystavěném“. Rukopis se zachoval v dominikánském klášteře v Brně. O autorovi Karlu Loosovi není známo víc, než že byl varhaníkem jezuitské rezidence v Tuchoměřicích a zemřel v roce 1772. Opera o komínku je jeho jediné světské dílo.

Divadlo bratří Formanů je živoucí společenství bez stálé scény a uceleného souboru, svázané blízkým názorem na práci i na způsob života. Společenství divadelních nomádů vyznává kouzlo cest a putování. Pohyb, hra, setkávání a nezávislost je často přivádějí na divadlem dosud nepoznamená místa, která však provokují svou atmosférou, historií a vnitřní sílou. Pro každý projekt vzniká nový tým s odlišným osobitým nábojem a vlastní náladou, nutnou pro nalezení odpovídajícího divadelního tvaru.

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

3.11.2005 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala