Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.8.2013 21:30

Jan Svěrák @ espressofilm

Letní festival krátkých filmů espressofilm – Kurzfilm einen Sommer lang v letošním roce představí rakouskému publiku filmovou tvorbu českého režiséra a scénáristy Jana Svěráka, držitele filmového Oscara. Vstup volný!

Každý čtvrtek a pátek v době od 5. července do 30. srpna 2013 se v zahradě etnografického muzea ve Vídni /Volkskundemusem - Gartenpalais Schönborn/ koná šestý ročník festivalu krátkých filmů espressofilm, který se zaměřuje především na mezinárodní krátkometrážní filmovou tvorbu a díla filmových tvůrců a tvůrkyň.

Po velmi úspěšném nahlédnutí do filmové tvorby animovaných filmů z pražské FAMU v roce 2012 (nejlépe navštívené představení cele sezóny s 440 diváky!) uvede festival v letošním roce dva snímky jednoho z nejznámějších absolventů pražské filmové fakulty. Díla Jana Svěráka byla v minulosti již dvakrát oceněna nejprestižnější filmovou cenou: za absolventský film, ekologický dokument „Ropáci“, obdržel Jan Svěrák v roce 1989 ocenění Studentského Oscara. V roce 1997 následoval Oscar v kategorii cizojazyčný film za snímek „Kolja“.

Jan Svěrák má sklon k vytváření velkofilmů, z jeho dílny však pochází nejen ten nejdražší, ale také nejlevnější film moderní české filmové historie.

Filmový program festivalu espressofilm:

Vesmírná odysea II (odyssee im weltraum II)
Jan Svěrák, CSSR 1986, 16 min, OmeU

Jedna důchodkyně se rozhodne navštívit druhou, přitom musí podniknout cestu z jejího panelového domu k tomu protějšímu. Banální zápletka? Ne, pokud za kamerou stojí filmový student Jan Svěrák a zaznamenává celou událost pomocí filmové řeči amerických sci-fi snímků.

Ropáci (die ölfresser)
Jan Svěrák, CSSR 1988, 20 min, OmeU

V těžební oblasti hnědého uhlí na severu Čech byl objeven nový živočišný druh: plachá a jako obrovské želvy vyhlížející stvoření se živí především ropou a plasty, čistý vzduch pro ně znamená jistou záhubu. V této devastací životního prostředí poznamenané krajině však nacházejí ideální podmínky pro život.

Délka programu: 70. min. Po skončení promítání následuje debata.

Bližší informace: http://espressofilm.at

 

 

Místo konání:

Österreischisches Museum für Völkerkunde - Gartenpalais Schönborn, Laudongasse 15-19, 1080 Wien

Datum:

22.8.2013 21:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala