Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.10.2015 19:00

Osamělé večery Dory N. @ Festival nové evropské dramaturgie

Divadelní festival pořádaný EUNIC AUSTRIA. Podzimní festival současného evropského divadla - monodramat z členských zemí Evropské unie. Za ČR monodrama o Boženě Němcové k 195. výročí jejího narození ve Vídni.

Scénář: Milena Štráfeldová
Režie: Adam Skala
Účinkující:  Marta Sovová (a hlávka zelí)
Hudba:  Petr Macháně
Kostýmy a scéna: Dorota Březinová
Jazyk: česky s německými titulky

Jednoho večera, 50 let po matčině smrti, se slečna Dora Němcová probírá jejími dopisy. Není to veselé čtení. Proč se jim tak dlouho vyhýbala? A jaké to vlastně bylo, žít pod jednou střechou s Boženou Němcovou a prožívat s ní nejen všechny její úspěchy, ale také pády. Tato neotřelá scénická koláž dopisů, zápisků a ukázek z díla Němcové se odehrává v Dořině kuchyni, jejím jediným protihráčem je přitom hlávka zelí.

Dora N., celým jménem Theodora Wilhelma Rozálie Němcová (1841 – 1920) byla v pořadí třetím ze čtyř dětí české spisovatelky Boženy Němcové. V jednom dopise o ní její matka napsala: „Kdybych měla hezkou a bohatou dceru, věru bych Vám ji ihned dala; - ale ta moje Dora není velmi pěkná, má jen to, co umí, a k tomu dobré srdce!” Samotářská a plachá Dora žila až do své smrti v roce 1920 v Jičíně, kde pracovala jako učitelka, a odmítala veškeré rozhovory o matce. Po smrti jejích tří bratrů to byla právě Dora, u které skočila veškerá korespondence Boženy Němcové, která čítá na 600 listů.

Milena Štráfeldová (*1956) je spisovatelkou a dlouholetou redaktorkou Českého rozhlasu. Osud Dory N. ji zaujal při práci na rozsáhlém rozhlasovém dokumentu o Boženě Němcové u příležitosti 150. výročí úmrtí této slavné spisovatelky.

Další informace: www.eunic-austria.at

Místo konání:

Italienisches Kulturinstitut, Ungargasse 43, 1030 Wien

Datum:

15.10.2015 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala