Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.10.2014 19:30

25 let od sametové revoluce: Občanský průkaz

Československo během 70. let. Čtyři mladíci nás nechávají nahlédnout do každodenního socialistického školního dne, ve kterém se pro někoho podpora či zapření systému stávají hlavním cílem. Tragikomedie Ondřeje Trojana jako česká variace filmové klasiky z USA „Vlasy“.

Hlavní postavy příběhu jsou čtyři kluci ve věku 15 let, kteří nesouhlasí s režimem. Drží se mota „nepřizpůsobit se“ a snaží se tak odvrátit od svých rodičů a autorit. Z recese si oblékají džíny, nosí delší vlasy, poslouchají západní hudbu. Později se snaží obejít brannou povinnost pomocí modré knížky. Film líčí osudy každého z nich a nabízí divákovi několik možných perspektiv. 
Ironický vypravěčský styl, groteskní perspektivy se spolu střídají s kritikou a zábavně podtrhují šikanu komunistické diktatury 70. let.

Režisér snímku Ondřej Trojan (*1959) studoval na pražské filmové akademii FAMU (1985-1991). Debutoval filmem Pějme píseň dohola (1990). Působil jako režisér a herec v divadle Sklep. V roce 1992 založil spolu s Tomášem Hanákem a Jiřím F. Burdem Total HelpArt T.H.A - produkční společnost, která se podílela na filmech Pelíšky (1999), Želary (2003) či Horem pádem (2004). Mezi další režisérovu tvorbu patří kupříkladu snímky: Historky od krbu, Pension či film s válečnou tématikou Želary, který byl nominován na Oskara.

Ve spolupráce s kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku.

Podrobnosti k filmu:
CZ/SK 2010, 129 min.
Režie: Ondřej Trojan, scénář: Petr Jarchovský
Hrají: Libor Kovář, Matouš Vrba, Jan Vlček, Jakub Šárka, Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Jaromír Dulava, Jiří Macháček
Jazyk: čeština
Titulky: angličtina

Další informace na: www.kulturklub.at

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

13.10.2014 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala