Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.3.2012 19:45

FORMAN 80+: Hoří, má panenko

Druhý film uvedený v rámci vídeňské retrospektivy Formanovy tvorby nese název Hoří, má panenko, který bývá často označován za jeho nejlepší filmový výtvor vůbec.

Na scénáři filmu se podílela osvědčená trojice Jaroslav Papoušek, Ivan Passer a sám Miloš Forman. Díky nim vznikl v roce 1967 jedinečný film, který je vlastně karikaturou a nekompromisním odhalením negativ české povahy. Samotný děj snímku se odehrává na vesnickém hasičském bále. Samozřejmě nechybí tombola a naplánovaná je také volba miss. Bohužel však celý bál končí fiaskem, tombola je rozkradena a ani soutěž o královnu krásy nedopadne podle představ organizátorů.

(ČSSR/ I, 1967, 71 min., česky s anglickými titulky)

Miloš Forman (*1932) vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU, v roce 1963 režíroval svůj debut Konkurs. Po emigraci do USA 1968 se stal jedním z nejlepších amerických filmových tvůrců novodobé historie. Je držitelem dvou Oscarů, za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus.

Před začátkem promítání filmu proběhne vernisáž výstavy k filmovým plakátům Miloše Formana ze sbírky pražské Filmové galanterie Terryho ponožky (19.00).

Více informací na: www.kulturklub.at

 

Místo konání:

Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

12.3.2012 19:45

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala