Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.1.2019 18:30

Hořící keř | Třetí díl

Ponurý lednový den, který se vepsal do dějin státu zmítaného politickým převratem. 16. Ledna 1969 ukázal mladý student Jan Palach nesouhlas s tehdejší politickou situací, činem, který všem vyrazil dech. V rámci vzpomínkového měsíce věnovaného Palachově odkazu bude České centrum Vídeň promítat v průběhu ledna tři díly renomované televizní série Hořící keř na třech rozdílných místech. Projekt sleduje převážně události po Palachově upálení - a to soud s poslancem Vilémem Novým, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku

V českém znění s anglickými titulky. Vstup zdarma!

Díl I. | Po 14. 1. | 19:30 | Kino der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Díl II. | Po 21. 1. | 18:30 | Institut für Slawistik, Seminarraum 1, Spitalgasse 2-4/Hof 3, 1090 Wien

Díl III. | Po 28. 1. | 18.30 | Tschechisches Zentrum Wien, Herrengasse 17, 1010 Wien


Drama Hořící keř přináší sugestivní a mrazivý příběh z přelomového období, který se odehrává po sebeupálení studenta Jana Palacha v lednu 1969 po nástupu normalizace. Trilogie se soustředí na skutečnou postavu advokátky Dagmar Burešové, jež se později ujímá Palachova odkazu a zastupuje jeho rodinu v procesu proti komunistickému poslanci.

Příběh Jana a Dagmar tématizuje základní lidské hodnoty, jako jsou pravda, čest, spravedlnost a odvaha. Boj za svobodu, morální zásady, oběť a vytrvalost v čase zoufalství sjednotily okupovaný národ. O dvacet let později byl totalitní režim smeten. Dagmar Burešová, která po celý život zastupovala pronásledované představitele opozice, se stala první ministryní spravedlnosti svobodného Československa.

Režisérce Agnieszce Hollandové se při zpracování tématu, podařilo detailně vystihnout tíživou atmosféru doby.  Film byl rovněž oceněn na několika filmových festivalech po celém světě a získal cenu Český lev hned v několika kategoriích.

 

Česko/Polsko, 2013, 78 minut

Režie: Agnieszka Holland; Scénář: Štěpán Hulík; Kamera: Martin Štrba, Rafal Paradowski; Hudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Karel Mařík; Hrají:Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský, Ivana Uhlířová, Jan Budař, Stanislav Zindulka, Ondřej Malý, Martin Huba, David Novotný, Alois Švehlík

© HOME BOX OFFICE, Inc. All rights reserved.

 

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

28.1.2019 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala