Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.9.2018 18:00

Ilse Tielsch: Poslední rok

U příležitosti nového vydání románu Das letzte Jahr (Poslední rok) představí knihu v Českém centru Vídeň její autorka Ilse Tielsch. Rakouská spisovatelka se ve svých knihách zabývá tématem ztráty domova i historií německy mluvící Moravy. V románu Das letzte Jahr (Poslední rok), který byl vydán v roce 2006, zachycuje vzpomínky ze svého dětství v Sudetech od roku 1938 až do okupace vojáky nacistického Německa. Ilse Tielsch představuje osamělou dívku, která je nechána napospas vlastním myšlenkám a strachům, uprostřed světa, který se stává stále nepřátelštějším místem.

"Ilse Tielsch (…) popisuje v tomto krátkém románu téměř 80 let po událostech okamžik být dítětem, žít v bezpečí multikulturní komunity, tak jak to ona sama zažila. Neumravňuje ani nevaruje, ale spíše odkazuje na možnost ztráty, která je všudypřítomná.“

- Anne Hahn, piqd / literární rádio

 

Spisovatelka Ilse Tielsch, která žije ve Vídni, se narodila v roce 1929 v Hustopečích na Moravě. Je členkou rakouského P.E.N. klubu a zakládající členkou literárního kruhu Podium. Je také autorkou mnoha básní a románů, např. Die Ahnenpyramide (Pyramida předků), Heimatsuchen  a Die Früchte der Tränen. Získala několik významných cen a vyznamenání, včetně např. Ceny Antona Wildganse, Jihomoravské ceny za kulturu v roce 2017 a Cenu Franze Theodora Csokora za celoživotní dílo.

 

Das letzte Jahr (Poslední rok)

Devítiletá Elfi Zimmermann žije se svojí rodinou v roce 1938 v malém moravském městě nedaleko Brna. Na jaře se těší z nového kola, na podzim Hitlerovy vojska obsazují Sudety a všechno se začíná měnit.

Nálada obyvatel městečka je stále více nepřátelská, sousedi se obracejí proti sobě, z přátel se stávají nepřátelé. Elfi nerozumí tomu, proč její kamarádka židovského původu najednou zmizela, proč záleží na tom, do kterých obchodů chodí nakupovat, kde se lidé modlí, jestli v kostele nebo v chrámu. A nerozumí tomu, proč rodiče s ní o tom nemluví, a proč už si jenom mezi sebou šeptají.

 

Ve spolupráci s

 

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

18.9.2018 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala