Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.2.2020 19:00 - 30.6.2020 17:00

Kateřina Šedá | UNES-CO

Jedna z nejznámějších současných českých umělkyň Kateřina Šedá představí prostřednictvím site-specific instalace projekt UNES-CO, který reprezentoval Českou republiku na 16. Mezinárodním bienále architektury v Benátkách.

 

Peřiny v oknech, fotbal na ulici, procházka s kočárkem do centra města. Obyčejné každodenní jevy a činnosti, kterých si mnozí z nás ani nevšimnou. Co se ale stane, když najednou všechny zmizí? 

Český Krumlov je stejně jako Benátky nebo Hallstatt zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. UNESCO – kouzelné slovo, které přitahuje miliony návštěvníků a přináší mnoho pozitivního. Zároveň ale dělá z nejkrásnějších míst mrtvé skanzeny. Města s neopakovatelnou atmosférou ztrácejí to nejpodstatnější – normální život přímo v nich. 

UNES-CO je fiktivní firma založená výtvarnicí Kateřinou Šedou pro 16. Mezinárodní bienále architektury 2018. Název organizace v češtině vznikl z přesmyčky „CO město UNESE“. Firma se snaží zvrátit jeden z jevů, s nimiž se potýkají města zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO – z měst se stávají kulisy a mizí z nich normální život.

Činnost firmy UNES-CO byla zahájena v Českém Krumlově v roce 2018. Po dobu tří měsíců zaměstnávala 38 osob, kterým poskytla ubytování zdarma v centru města a vyplácela mzdu za provozování normálního života.

Kateřina Šedá se do povědomí společnosti dostala díky sociálně angažovaným projektům, do nichž zapojuje desítky či stovky osob, které často nemají s uměním nic společného. Tyto projekty jsou typické tím, že jsou dlouhodobé a odehrávají se ve zcela neuměleckém prostředí. Vše doplňuje rozsáhlý výzkum dané problematiky. Kateřina Šedá se ve svých projektech snaží vytrhnout zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo myšlenkové izolace.

Kateřina Šedá (1977) získala za svou práci řadu ocenění – Cenu Jindřicha Chalupeckého (Česká republika), Essl Award (Rakousko), Fluxus Award (Německo), Contemporary Art Society Award (Velká Británie), TAKU Production Prize (Finsko) ad. Vystavovala po celém světě, mimo jiné na documentě 12 v Kasselu, Manifestě 7 v Bolzanu a Benátském Bienále. Jako první Češka měla samostatnou výstavu v galerii Tate Modern v Londýně.

Vážení návštěvníci,
pro zachování Vašeho i našeho zdraví Vás žádáme, abyste při návštěvě výstavy dodržovali následující bezpečnostní opatření.

 

 

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

Od: 5.2.2020 19:00
Do: 30.6.2020 17:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala