Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.3.2018 18:00

Leoš Janáček ve Vídni: 100 let Jenůfy

Uplynulo sto let od vídeňské premiéry opery Jenůfa. Toto výročí si připomeneme v Českém centru Vídeň přednáškou Oswalda Panagla „Každý pár musí složit zkoušku z utrpení.“ Kde nám tento významný expert na literaturu a hudbu blíže povypráví o opeře Leoše Janáčka při příležitosti jejího kulatého jubilea.

Přestože byl Leoš Janáček ve své rodné zemi známý, celosvětové proslulosti dosáhl až po uvedení opery Jenůfa 16. února 1918 ve Vídni. Jenůfa byla vytvořena Janáčkem po téměř sedmitileté editaci divadelního dramatu "Její pastorkyňa" české autorky Gabriely Preissové.

V Janáčkově opeře jsou všechny postavy v podstatě vězni vnějších tlaků, vnitřních stavů mysli a stávajících poměrů. Jejich nesvoboda nese různá jména - náboženství, vzdělání, veřejné mínění, morálka, materialismus - ale vždy jsou tyto konvence  svazující jako naražený kbelík na hlavu. Potlačují mnoho iniciativ v zárodku a zatemňují objektivní pohled. Dalším konstantním okamžikem je takřka manická, ale jednostranná a křečovitá závislost všech protagonistů na tom, co se běžně nazývá láska. Její zbožnost, v konfliktu morálky a oportunismu, se náhle stává neuvěřitelným zločinem. Ale na konci proniká paprsek světla do ponurého prostředí "síly osudu".

Akce se koná ve středu 7. března 2018 v 18.00 hod v Českém centru Vídeň. Večerem provádí PhDr. Mojmír Jeřábek (ředitel Českého centra) a Thomas Dänemark (generální tajemník spolku Die Freunde der Wiener Staatsoper). Z organizačních důvodů prosíme zde o potvrzení účasti. Děkujeme!  

Ogranizátoři akce:

České centrum Vídeň ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, Agenturou Czech Toursim a Masarykovou univerzitou v Brně

Ilustrace: (c) Moravská galerie v Brně, Autor: Helena Bochořáková-Dittrichová

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

7.3.2018 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala