Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.11.2019 18:00

Čtení | Dora Čechova: Nechtěl jsem být Leninem

Povídky o Rusku a jeho honosné minulosti a banální přítomnosti, ve kterých se snoubí smutek, humor, lehká nostalgie a neomylná schopnost přežít.

Jedno čtení – dva jazyky. Dora Čechova představí svou v němčině vydanou knihu povídek Ich wollte kein Lenin werden. Čtení z německého vydání převezme Sylvia Treudl z Literaturhaus Niederösterreich. Autorka je vypravěčka s napůl ruskou, napůl českou duší. Její texty působí jako studie či portréty doby – soustředěné, každé slovo v nich pečlivě zvážené. Nejčastěji se věnuje tématu partnerských vztahů, v nichž Čechova poodhaluje především pohled z ženské perspektivy, a to v přirozeně poetickém a jemném jazyce. Ve svých vyprávěních se často dívá zpátky do minulosti, ovšem bez nostalgie, bolesti či strachu, právě naopak! Otevírá tak zároveň čtenářům dveře do ještě nepopsané budoucnosti, v které se může přihodit cokoliv.

Dora Čechova je česká spisovatelka. Narodila se ve vlaku mezi Moskvou a Prahou. Na Konzervatoři Jaroslava Ježka studovala tvorbu textu a scénáře, na FAMU obor scenáristika a dramaturgie. V roce 2012 debutovala v nakladatelství Labyrint kritiky oceňovanou knihou Nechtěl jsem být Leninem. V roce 2014 vydala svazek rozhovorů Život a sochy Olbrama Zoubka. V roce 2015 jí v nakladatelství Labyrint vyšla druhá povídková kniha Padaná letní jablka. Vyučuje seminář Autorského čtení na Vysoké škole kreativní komunikace Praha.  

Moderace: Sylvia Treudl

Překlad německé verze: Kathrin Janka, Wieser Verlag, 2019.

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

26.11.2019 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala