Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2019 18:30

Čtení | Jakuba Katalpa - Němci

Praha kolem roku 2000. Na pohřbu Konrada Mahlera se jeho dcera najednou zeptá na „Němce“ - část rodiny, o které nikdy neměla možnost mluvit. Jakuba Katalpa se ve svém třetím románu zabývá tématem, které bylo v České republice dlouho tabu. V listopadu a prosinci absolvuje Jakuba Katalpa dvouměsíční pobyt ve Vídni v rámci rezidenčního programu umělců Q21.

Příběh ztráty pro všechny zúčastněné, nezávislý na tom, na jaké straně stojí. Někteří přijdou o život, jiní dávají dokonce přednost sebevraždě před ztrátou své vlasti. Ti, kteří přežijí, čelí úkolu vybudovat si nový život navzdory utrpěným ranám. Autorka se v dialozích pohybuje v každodennosti lidských osudů a úsporným jazykem líčí životní cesty protagonistů. Je vždy nestranná, což čtenářům umožňuje vytvářet prostor pro vlastní obrazy a vytváří napětí až do konce. V díle jde o univerzální krutost války a její dalekosáhlé důsledky.

Jakuba Katalpa (*1979) debutovala v roce 2006 novelou Je hlína k snědku? (Paseka), za niž byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii objev roku. Román Hořké moře (Paseka) získal v roce 2009 nominaci na Cenu Jiřího Ortena. Za prózu Němci (Host) obdržela v roce 2013 Cenu Josefa Škvoreckého, cenu Česká kniha a byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii próza. Román již vyšel v překladu ve čtyřech zemích včetně Německa a připravuje se překlad do pátého jazyka.

Přeloženo z češtiny od Doris Kouba, která za překlad této knihy obdržela Hamburskou cenu za literární překlady za rok 2015.

Německé vydání: Balaena-Verlag; Auflage: 1 (28. říjen 2015)

Nakladatel:  Host 2012

 

Ve spolupráci s

 

 

 


Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

4.12.2019 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala