Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.5.2018 19:30

Čtení s Dorou Kaprálovou

Držitelka Česko-německé novinářské ceny, novinářka a spisovatelka Dora Kaprálová vystoupí 15. května se svou knihou Berlínský zápisník v Institutu Adalberta Stiftera v Linci. V Berlínském zápisníku nechává Dora Kaprálová nahlédnout do svého života emigrantky v Berlíně. Tyto dojmy zprostředkovává ve svých textech zcela precizně, s humorem a velmi poeticky. Večerem bude provázet publicista, novinář a moderátor Martin Krafl.

 

Vitáme Vás

DORA KAPRÁLOVÁ, narozená 1975, je autorka prózy, publicistka a literární kritička žijící v Berlíně. Studovala obor rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Už tehdy psala kritiky pro literární časopis Host. Po studiích spolupracovala především s Českým rozhlasem Vltava. Dnes Dora Kaprálová provádí rozhovory, píše reportáže a recenze knih pro nejrůznější tištěná i online média, vede filmové workshopy spolu s filmovou tvůrkyní Nataschou von Kopp a vyučuje češtinu. Od května 2016 úzce spolupracuje s Institutem slavistiky na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Z cen a ocenění uveďme především: Zvláštní cena Mileny Jesenské (2016), Česko-německá novinářská cena, kategorie Audio (2016), Česko-německá novinářská cena (2017).

O knize:

„Berlínský zápisník“ (2016, nakladatelství Druhé město) je sestaven z textů, které Kaprálová původně zveřejňovala na webové stránce Martina Reinera. Transparentní a křehké, jízlivé a kousavé – tak by se daly popsat prozaické zlomky, které nastiňují život Kaprálové v Berlíně. Nechává nahlédnout do svého života emigrantky a citlivě pozoruje své okolí. Tyto dojmy zprostředkovává ve svých textech zcela precizně, s humorem a velmi poeticky. Kniha vyjde v roce 2018 v němčině. 

MARTIN KRAFL, narozen 1971 v Teplicích, je kulturní zprostředkovatel, diplomat, publicista, novinář a moderátor, programový koordinátor výstupu České republiky jako hostující země na Lipském knižním veletrhu 2019. V současné době žije v Česku, Sasku a Švýcarsku.

 

Adalbert-Stifter-Institut des Landes Oberösterreich

Foto (c) Luisa Greenfield

Ve spolupráci s:

                                

                         

Místo konání:
Adalbert-Stifter-Institut des Landes Oberösterreich Adalbert-Stifter-Platz 1 4020 Linz
Datum:

15.5.2018 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala