Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.11.2019 19:00 - 20:30

Čtení | Kateřina Tučková a Michael Stavarič

Setkání a konfrontace dvou osobností, které jsou spojené svou generací, rodištěm – městem Brnem – a láskou k literatuře, ale historií rozdělené do dvou zemí.

Kateřina Tučková (1980, Brno) je spisovatelka, dramatička, publicistka, historička umění a kurátorka výstav. Vystudovala dějiny umění a českou filologii na Masarykově univerzitě v Brně. K jejím bestsellerům, které vyšly také v německém jazyce, patří knihy Žítkovské bohyně (Das Vermächtnis der Göttinen, 2015) a Vyhnání Gerty Schnirch (Gerta. Das deutsche Mädchen, 2018). Kateřina Tučková bude číst z druhého zmiňovaného románu, jehož hlavní protagonistkou je matka několikaměsíční dcerky, která je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, mnoho vyhnanců však umírá při Brněnském pochodu smrti na epidemii tyfu a úplavice. Tučková se ve svém románu zabývá bolestnými otázkami viny, pomsty a odpuštění mezi Čechy a Němci.

Přeloženo z češtiny od Iris Milde.

Německé vydání: Klak-Verlag; Auflage: 2018

Nakladatel:  Host 2009


Michael Stavarič (1972, Brno) je nezávislý spisovatel, překladatel a docent. Žije ve Vídni, kde studoval bohemistiku a publicistiku. Je mimo jiné autorem románu Königreich der Schatten (2013), eseje Der Autor als Sprachwanderer, (2016), románu Gotland (2016) či básní in an schwoazzn kittl gwickl (2017). Michael Stavarič bude číst ze svého dosud nepublikovaného projektu „Phanthom. Michael Stavaric schreibt sich Thomas Bernhard“.

Moderace: Manfred Müller

Ve spolupráci s:
 

 

 

 

Místo konání:

Österreichische Gesellschaft für Literatur, Palais Wilczek, Herrengasse 5, Stock im Weg 2/Stiege 1, 1010 Wien

Datum:

28.11.2019 19:00 - 20:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala