Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.11.2016 18:30

Literární čtení Anjy Krystyn: Die Beine der Spitzentänzerin

Nora je atraktivní ženou postupujucí nahoru jak v osobním, tak pracovním životě. Avšak diagnóza roztroušené sklerózy ji srazí na kolena. Lékařka a spisovatelka Anja Krystyn se zabývá psychosociálními aspekty onemocnění RS. Moderace: Dr. Jana Starek, historička a překladatelka.

Die Beine der Spitzentänzerin (dosl. Nohy primabaleríny,  nakladatelství Der Verlag Dr. Snizek, 2015). Všichni Noře dávají rady, aby se naučila žít s RS. Ona sama nevěří na ortel, který zní „nevyléčitelné“ a začíná pochybovat o pravidlech společnosti, založené na úspěších, podle kterých po dlouhou dobu bez starostí žila. Teď se musí snažit o to, aby si našla nějaký nový popud, který by ji mohl držet nad vodou. Poté, co Nora svůj život skrz naskrz změní, naráží na silný odpor ze strany svého okolí. Dost z nich jich je z jejího života frustrováno a mají ho už dost. Každopádně nikdo ve skutečnosti nechce cokoliv měnit. Nora zůstáva se svou chorobou sama a je přesvědčena, že těžká onemocnění vznikají především na základě psychosociálních okolností. Její honba za jiskrou, která by zažehla nový pozitivní začátek, se stává během na dlouhou trať mezi vírou a beznadějí.

Anja Krystyn se narodila v Ostravě. Od svých sedmi let žije v Rakousku a vyrůstala ve Vídni, kde později studovala medicínu. Dále vystudovala politická studia a mezinárodní vztahy v Bologni. Mimo psaní beletrie se věnuje i divadelním hrám, mj. Lebenslustig či Seiltanz der Liebe. Je také režisérkou (krátký film Jean & Lisa).

 

V rámci řady Křeslo pro hosta. Úspěšní Češi - Slováci v Rakousku, která blížeji představuje osobnosti s českými kořeny žijícími v Rakousku. Akce se koná ve spolupráci s Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku.   

Bližší informace: www.anjakrystyn.eu, www.kulturklub.at

Fotocredit: (c) Anja Krystyn

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

30.11.2016 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala