Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.10.2016 19:00

Kavárenská literární noc 2016

22 kulturních institutů a velvyslanectví pořádá v jedenácti vyhlášených vídeňských kavárnách literární večery na téma Bod útěku. Nicole Beutler (rakouská divadelní a filmová herečka) bude číst básně švýcarské spisovatelky Aglaji Veteranyi (1962 – 2002) v Café Diglas za doprovodu hudby Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v podání Jana Rysky (CZ) a Agnes Wolf (AT).

 „Evropa hostem v obývacím pokoji“ je motem literární kavárenské noci pořádané Evropským sdružením národních kulturních institutů ve Vídni - EUNIC AUSTRIA. V roce 2016 je vedlejším motem také „FluchtPunkt“, tedy aktuální téma migrace a útěku. Populární divadelní či televizní herečky a herci spolu s hudebníky budou prezentovat v příjemném kavárenském prostředí prózu, lyriku a hudbu z České republiky, Izraele, Španělska, Slovenska, Švédska, Norska, Rumunska, Rakouska, Bulharska, Francie, Ruska, Portugalska, Německa, Chorvatska, Polska, Švýcarska, Maďarska, Běloruska, Turecka, Bosny a Hercegoviny a Slovinska.

Nicole Beutler (A), která byla v roce 2007 nominovaná na cenu Goldene Romy jakožto nejoblíbenější herečka, bude číst básně Aglaji Veteranyi za doprovodu české hudby. Čtení bude doprovázeno skladbami Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v podání Jana Rysky na čelo a Agnes Wolf na klavír.

 

Aglaja Veteranyi (1962 Bukurešť - 2002 Curych) se narodila do cirkusové rodiny. Od roku 1982 pracovala jako herečka a spisovatelka na volné noze. Ve svých autobiografických dílech zpracovává své komplikované dětství. Od roku 1982 žila v Curychu.

Jan Ryska, narozen v Praze, začal chodit na první hodiny cella již v 5 letech a své studium ve hře na samý nástroj ukončil s vyznamenáním v roce 2005 na Pražské konzervatoři, v roce 2011 na Akademii múzických umění v Praze a v březnu 2014 na Univerzitě hudebních a dramatických umění ve Vídni. Nyní studuje postgraduálně obor "komorní hudba" na posledně zmíněné univerzitě ve Vídni. Své hudební vzdělání si prohloubil m.j. studiem na Národní konzervatoři hudby a tance v Paříži a obohatil setkáními se světově známými cellisty a učiteli jako jsou T. Tsutsumi, N. Sachovskaya nebo S. Isserlis. Od ledna 2012 je členem jevištního orchestru Vídeňské státní opery. Od tohoto roku je 1. sólocellistou Orchestru hudebních skladatelů Dolních Rakous (Tonkünstler Orchester Niederösterreich).


Hudební doprovod:

Antonín Dvořák: Rondo, op 94, g-moll
                              Klid lesa, op. 68
Bohuslav Martinů: Variace na slovanskou píseň, H. 37

Martinů strávil většinu života v zahraničí, v roce 1940 musel emigrovat do USA. „Variace“ složil po návratu do Evropy, přičemž žil střídavě v Itálii, ve Francii a ve Švýcarsku.

V roce 1892, před svým odletem do Spojených států, procestoval Dvořák česká a moravská města se svým koncertním turné na rozloučenou. Za spoluhráče si zvolil své přátele, houslistu Ferdinanda Lachnera a violoncellistu Hanuše Wihana. Kromě Dvořákových Klavírních trií, při kterých hráli všichni tři muzikanti dohromady (autor na klavír), hrál každý z nich několik skladeb také sólo. Speciálně pro toto turné zkomponoval Dvořák „Rondo g moll“ pro Wihana.


Akce probíhá ve spolupráci se Syndikátem vídeňských kaváren (Fachgruppe Wien der Kaffeehäuser) a Hospodářskou komorou Vídeň a švýcarským velvyslanectvím.

 

Další informace na: www.eunic-austria.at, www.diglas.at

 

Fotocredit: Jan Ryska (c) Archiv Jana Rysky

Místo konání:

Café Diglas, Wollzeile 10, 1010 Wien

Datum:

4.10.2016 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala