Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.9.2020 18:30

Literatura | Setkání se Stanislavem Struharem

Stanislav Struhar, rakouský básník a prozaik českého původu, poprvé vystoupí v Českém centru Vídeň (ČCV). V rozhovoru s ředitelem ČCV Mojmírem Jeřábkem bude řeč o odchodu z komunistického Československa, hledání a nacházení nových kořenů a o Struharově obsáhlé tvorbě, ale i třeba i o rytmu prózy, tak typickém pro tohoto autora.

 

© Yvona Struhar

Stanislav Struhar se narodil roku 1964 v tehdejším Gottwaldově (dnešním Zlíně). První knihy napsal česky a po emigraci do Rakouska v roce 1988, kde si postupně osvojil jazyk hostitelské země, přešel do němčiny. Dnes žije ve Vídni, kde se věnuje spisovatelské a knihkupecké činnosti. Jeho tvorba je inspirována vzpomínkami z dětství a přírodou, ale i vykořeněností a sžíváním s novou zemí a novým jazykem.

V březnu 2020 vyšel v rakouském nakladatelství Wieser Verlag, Klagenfurt/Celovec Struharův román Verlassener Garten (Opuštěná zahrada). Jde tedy o Struharovu nejnovější knihu v němčině, ale zároveň také o jednu jeho z knih nejstarších. Opuštěnou zahradu napsal totiž Struhar ještě v češtině krátce po svém příchodu do Vídně. Právě metropole nad Dunajem v něm hraje klíčovou roli:

„Tento román bych nazval také „vídeňský“, protože Vídeň v něm hraje důležitou roli – město se všemi svými památkami a zajímavostmi stojí náhle v popředí textu. V těchto pasážích jako kdybych psal básně; tento vztah k městu mně zůstal dodnes,“ říká na toto téma autor.

Stanislav Struhar představí svůj román Verlassener Garten společně s překladatelkou románu do němčiny Kristinou Kallert v Českém centru Vídeň 4. 11. od 18:30 hodin.

Vzhledem k současným bezpečnostním opatřením se našich událostí může účastnit pouze omezený počet návštěvníků. Zaregistrujte se proto včas na ccwien@czech.cz.

Během celé Vaší návštěvy Vás žádáme, abyste dodržovali bezpečnostní opatření.

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

8.9.2020 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala