Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.4.2020 0:00 - 30.6.2020 0:00

LITERATURA ONLINE

Německý filozof Arthur Schopenhauer řekl: „Bylo by dobré, kdybychom si společně s knihami, které si kupujeme, mohli koupit i čas na jejich přečtení.“ Nyní má většina z nás trochu více času než obvykle - proč nevyužít tento čas na přečtení toho, co jsme vždy chtěli?

ilustrace©Lenka Štěpánková/Lenka Novosadová

ONLEIHE: Digitální knihovna Goethe-Institutu 

Goethe-Institut nyní poskytuje širokou nabídku digitálních médií, jako jsou elektronické knihy, ePapery, eMusic, eAudios a eVideos.

Pro online vypůjčení se stačí zaregistrovat přes: 

https://www.goethe.de/ins/cz/de/kul/bib/onl.html. 

 

 
                  © Goethe InstitutKulturnatt 2020  

Švédský festival kultury se koná i navzdory současným opatřením, a to v online prostředí! České Centrum ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Stockholmu vzdají čest památce Franze Kafky. Pojďme zažit Kafku z různých perspektiv! Můžeme se těšit na šťavnatý mix literatury, originální a nápadité kresby Jiřího Slívy či ochutnávku Kafky ve virtuálním prostředí.    

Jedním z bodů online programu bude virtuální komentovaná výstava Jiřího Slívy. Jiří Slíva je český výtvarník, umělec a básník světového formátu. Vydal řadu knih a kreseb u nás i v zahraničí, jež byly publikovány např. v New York Times a v mnoha dalších světových médiích. Během Kulturnatt tento český umělec svým osobitým způsobem přiblíží Kafkovu proměnlivou a těžko uchopitelnou osobnost. Nebude opomenut ani dnes již ikonický portrét "Multiple Kafka”, který bude během večera k vidění. Zažijme umělcovu barvitou řeč o jeho originálních dílech.  Baví vás mnohoznačnost Kafkových románů? Představujete si pod románem Proměna úplně odlišnou transformaci než sám Kafka? Tak to si s námi užijete i další část, a to část literární! Přiblížíme Kafkova díla velmi moderní, dynamickou a neotřelou formou. Uhodnete, jaké romány jsme zašifrovali do konverzace?  Myslíte si, že Kafka vedl všední a ničím nezajímavý život? Že nikdy necestoval? Neměl žádné aktivity a byl věčným pesimistou? Opak je pravdou! Pojďme zbourat široce známe stereotypy s Juditou Matyášovou, která je spoluautorkou projektu Cesty Franze K. Tento projekt se snaží ukázat Kafku tak, jak ho zcela jistě neznáte!     

Podpořme společně odvážný počin Kulturnatt 2020, který se bude prvně odehrávat v online prostředí a společně prozkoumejme možnosti, které ještě nebyly využity! 

https://www.facebook.com/tjeckiskacentretsthlm/

https://www.instagram.com/tjeckiskacentretstockholm/

© Facebook Českého Centra Stockholm

 

 Radio Prague International: DRUHÉ MĚSTO MICHALA AJVAZE

Druhé město Michala Ajvaze je v našem seriálu prvním reprezentantem literatury 90. let minulého století, tedy období, kdy čeští spisovatelé po dlouhé době mohli tvořit naprosto svobodně, mimo politický kontext. Druhé město není oddechovým čtením pro každého, i když je to kniha plná fantazie, magie, ale i zábavného dobrodružství.

Poslechněte si úsek z knihy nebo si přečtěte rozhovor o Michalovi Ajvaze s  profesorem české literatury z Ostravské univerzity Janem Malurou. 

Obojí najdete na: 

https://www.radio.cz/cz/rubrika/kultura/druhe-mesto-michala-ajvaze-magicke-zabavne-i-dobrodruzne.
                 © Nakladatelství PetrovWomen's Writes "Bookclub"


Women's Writes host a bookclub every Monday night at 7:30pm, as well as several ad hoc events with our partners. All details for the events can be found in the calendar. Links will be available up to 7 days before the event.

We discuss important themes all centralised around feminism and empowering women from all backgrounds.

Link:

 https://ourwomenswrites.com/book-clubs-and-events/.


 

 

 
                         © Women's Writes Cena Evropské Unie za literaturuCena Evropské unie za literaturu vyznamenává každoročně nejlepší autory v Evropě.

Cena byla vyhlášena Evropskou komisí v roce 2009 a je otevřena všem 37 zemím, které se účastní programu "Creative Europe" pro kulturní a kreativní průmysl.

Cena má za cíl vyzdvihnutí rozmanitého bohatství současné evropské literatury.

Podívejte se na nominované autory z 12 zemí a jejich díla na:

https://www.euprizeliterature.eu/news/eupl-2020-shortlist.


 
            © Kreatives EuropaRadio Prague International: FRANZ KAFKA: "PROCES"Jedním z autorů, jehož jméno je úzce spojeno s Prahou, je německy píšící právník a spisovatel Franz Kafka, který se narodil zde, na Starém Městě v roce 1883. Dílo, které po sobě zanechal, sice není rozsáhlé co do objemu, přesto je Kafka považován za jednoho z nejvýznamnějších světových autorů 20. století. O jeho zřejmě nejznámějším románu Proces mluvíme s germanistkou Jindrou Broukalovou z Univerzity Karlovy.

 

Přečtěte si více na: 

https://www.radio.cz/cz/rubrika/kultura/franz-kafka-proces. 

©  Der Prozess, Chantal Montellier und David Mairowitz, BB art 2009
  

          


České literární centrum vydalo pět nových brožur ve dvou jazycích

České literární centrum vydává pravidelně nové informačně-propagační brožury s výběrem toho nejlepšího z české literatury v daných literárních odvětvích či s ohledem na zvolené téma. Smyslem nakladatelské činnosti ČLC je zejména podpora vydávání české literatury v překladu v zahraničí, brožury jsou určeny nakladatelům, překladatelům, agentům a bohemistům mimo Českou republiku a slouží jim zejména v orientaci na českém trhu. Za pomoci odborných komisí ČLC vybírá zvolené knižní tituly s ohledem na jejich kvalitu a schopnost oslovit zahraniční čtenáře, zahrne je do brožury a vybaví anotací a medailonem autora.

Přečtěte si více na:

https://www.czechlit.cz/cz/ceske-literarni-centrum-vydalo-pet-novych-brozur-ve-dvou-jazycich/


                 © Tereza Kuglerová 

Místo konání:
Datum:

Od: 6.4.2020 0:00
Do: 30.6.2020 0:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala