Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.5.2016 - 3.5.2016

Markéta Hejkalová (Linec) & Tereza Boučková (Vídeň)

Čtení z knihy Kouzelník z Pekingu (M. Hejkalová, překlad do němčiny: J. Posset, nakladatelství Braumüller, 2012) a rozhovor s T. Boučkovou o její knize Rok kohouta (překlad do němčiny: U. Helmke, nakladatelství Karl Rauch Wien, 2015): autobiograficky inspirovaný román o ženě, jejíž život se začne vymykat kontrole.

Moderace: Martin Krafl (Linec) und Manfred Müller (Vídeň). V rámci programové řady Vitáme Vás / Willkommen!

 

Markéta Hejkalová: Kouzelník z Pekingu (M. Hejkalová, překlad do němčiny: J. Posset, nakladatelství Braumüller, 2012): osudy tří žen z odlišných kontinentů a generací, jejichž iluze a zklamání je spojuje.

Bližší informace naleznete v pozvánce.

Prostřednictvím titulu Rok kohouta (překlad do němčiny: U. Helmke, nakladatelství Karl Rauch Wien, 2015) naráží Tereza Boučková na autobiografické prvky svého románu: jejím otcem je Pavel Kohout. Naráží ale také na čínskou astrologii, která rozlišuje dvanáct znamení zvěrokruhu: vypravěčka se narodila v roce kohouta, který se právě znovu vrací a astrologie slibuje překonání všech těžkostí. Ale opak je pravdou: problémy se na ni hrnou ze všech stran, rodina se rozpadá, není ušetřena krize ve své tvorbě ani krize středního věku. Její osobní rok kohouta se vyznačuje absolutní beznadějí, která se dá nakonec zdolat jen osvobozující odvahou.

Tereza Boučková se narodila v roce 1957 v Praze. Jako signatářka Charty 77 nemohla nejmladší dcera spisovatele Pavla Kohouta studovat a byla donucena pracovat jako pomocná pracovnice, aby si zajistila živobytí. Od roku 1989 vydala pět prozaických děl a sbírku fejetonů. Pracuje jako režisérka a překladatelka.

 

Termíny:

Linec - Po 19.30 hod.
Vídeň - Út 19.00 hod.

Více informací:
 www.stifter-haus.at
www.ogl.at, www.terezabouckova.cz

 

Markéta Hejkalová (c) Pavla Kocourková  
Tereza Boučková (c) Lubomír Moravec

 

Místo konání:
StifterHaus, Adalbert-Stifter-Platz 1, 4020 Linz / ÖGL, Herrengasse 5, 1010 Wien
Datum:

Od: 2.5.2016
Do: 3.5.2016

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala