Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.2.2019 18:00

Prezentace knihy | Markéta Hejkalová – Měj mě rád

Není náhodou, že v rámci programu Q21 Artists-in-Residence byla vybrána právě spisovatelka Markéta Hejkalová pro dvouměsíční pobyt ve Vídni. Markéta Hejkalová je uznávanou postavou české literární scény nejen díky jejímu spisovatelskému a překladatelskému umu ale také i díky organizaci druhého největšího knižního veletrhu v Česku. Pobyt ve Vídni autorka završí literárním večerem v Českém centru věnovanému jejímu novému románu Měj mě rád/a, který uvede uznávaný rakouský spisovatel Josef Haslinger.

"Dobro a zlo bojují o duši hrdinů nejen ve vypjatých okamžicích vzdoru proti násilí a totalitám, ale i ve všedních dnech."

(z románu Měj mě rád)

Román Měj mě rád/a je částečně historický a odehrává se mezi léty 1902–2017. V knize vystupují jak skutečné, tak i fiktivní postavy. Jednou ze skutečných postav je vdova po Reinhardu Heydrichovi, Lina, která se v šedesátých letech provdala do Finska. Druhou skutečnou postavou, která symbolizuje setkání dvou světů, je komunistický prokurátor Karel Čížek, který nechvalně proslul při procesech v padesátých letech. Hlavní roli v románu mají však dvě postavy, které si autorka vymyslela: Johanka z Vídně a Tereza z vymyšlené vesnice Březina na Vysočině. V knize jde především o propojování různých světů a epoch, setkávají se v ní různé motivy.

Markéta Hejkalová (*1960) je česká spisovatelka a překladatelka finské literatury. Od roku 1991 každoročně pořádá Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě a společně s manželem zde provozuje rodinné nakladatelství Hejkal. V minulosti byla místopředsedkyní Českého centra mezinárodního PEN klubu a členkou mezinárodního výboru PEN klubu.

Markéta Hejkalová píše romány (např. Kouzelník z Pekingu nebo nejnovější román Měj mě rád/a aj.), populárně naučné knihy (mj. Fin Mika Waltari) a povídky. Její knihy byly přeloženy do angličtiny, ruštiny, němčiny, albánštiny, bulharštiny a srbštiny.

Akce bude uvedena rakouským spisovatelem a prezidentem německého PEN-klubu Josefem Haslingerem, kterého německy hovořící publikum zná především díky románu Opernball a řada Čechů si jistě vzpomene na jeho román Jáchymov, v němž píše o věznění bývalých československých hokejových mistrů světa komunistickým režimem. 

Ve spolupráci s:

 


Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

19.2.2019 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala