Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.2.2016 18:30

Milada Zahnhausen @ Úspěšní Češi v Rakousku

V rámci pravidelného cyklu ČCV "Úspěšní Češi v Rakousku“, tentokrát představíme sochařku, keramičku a restaurátorku s moravskými kořeny Mag. Phil. Miladu Zahnhausen. Moderace: Mag. Alexandra M. Löff (historička umění). Večer se koná jako doprovodný program k současné instalaci Milady Zahnhausen ve Windows Gallery Českého centra Vídeň.

Mag. phil. Milada Zahnhausen (narozena na Moravě /CZ) je diplomovanou sochařkou, keramičkou a restaurátorkou.

Po potlačení pražského jara v roce 1968 uprchla Milada Zahnhausen do Vídně, kde od 1971 do 1976 studovala umění se zaměřením na sochařství a uměleckou keramiku. Diplom získala na Umělecké škole ve Vídni v ateliéru Eduarda Robitschka. Dále vystudovala magisterské studium jazykovědy a literární vědy na Vídeňské univerzitě.

Mezi roky 1979–1989 učila na Vídeňské umělecké škole (vedení odborné a mistrovské keramické třídy) a byla uměleckou vedoucí keramických kursů na Volkshochschule ve Vídni. Tato technika umění pro ni zůstala důležitým prostředkem uměleckého vyjádření také v soukromí.

Díla Milady Zahnhausen, které  byly vystavovány v Rakousku, Maďarsku, Česku, Chorvatsku, Francii, Itálii a Německu, podávají  svědectví o její tvůrčí činnosti.

Milada Zahnhausen je považována za jednu z nejvýznamějších vídeňských restaurátorek.

Autorka je známá svou rozsáhlou činností jako restaurátorka (kamene, keramiky, štuků, omítky a betonu) a poradkyně Památkového úřadu ve Vídni, Dolním Rakousku a Burgenlandu.

Restaurovala fasády, sochy a interiéry nejvýznamnějších historických budov ve Vídni, včetně Paláce Todesco, mramorové sochy na rampě Albertiny, Kostel Otto Wagnera ve Steinhofu, budovy Otto Wagnera na Wienzeile, Úřad vlády Dolního Rakouska ve Vídni v Herrengasse / Minoritenplatz, klášter Melk v Dolních Rakousích, Klášterní kasárnu ve  Vídni (Stiftskaserne), Rakouskou mincovnu (Münze Österreich), Piaristenkollegium, několik vil architekta Adolfa Loose, Vídeňskou operu, Hofburg, Palác Epstein, Palác Kinských, Palác Porcia a cukrárnu Demel.

O tomto životním úseku odvysílala rakouská televizní stanice ORF 2 v roce 2008 příspěvek.

Již několik let se umělkyně intenzivně  věnuje umělecké keramice – od malých děl po velká keramická díla umístěná na náměstích. Její práce se nachází jak v soukromých, tak i veřejných sbírkách doma i v zahraničí.
(přeloženo z německého originálu Mag. Alexandry M. Löff)

Informace o instalaci Milady Zahnhausen ve Windows Gallery Českého centra Vídeň naleznete ZDE.

Ve spolupráci s Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku.

Další informace na: www.milada-zahnhausen.at

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

18.2.2016 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala