Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.4.2020 0:00 - 30.6.2020 0:00

MUZIKA ONLINE

„Hudba je zjevení vyššího rozumu a moudrosti.“ pravil německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Zároveň nám je i velkou útěchou v těchto nelehkých časech. Zde je několik hudebních tipů:

ilustrace©Lenka Štěpánková/Lenka Novosadová

Hudebníci vědcům - Livestream

Člověk Věda Umění Tolerance

Čeští hudebníci poděkují ČVUT v Praze, týmu vědců, partnerů, dárců a přispěvatelů. 

Ve středu 13. května 2020 se od 16.30 do 23.00 hodin v Lucerna Music Baru uskuteční hudební festival 9 skupin a hudebníků, kteří by za veřejnost rádi vyjádřili srdečné poděkování všem odborníkům za to, co pro veřejnost vytvořili a nadále vytvářejí v čase pandemie koronaviru.

Live stream můžete sledovat zde.

V rámci hudebního festivalu se na pódiu i mimo něj vystřídají Ewa Farna, The Atavists, Tam Tam Batucada s Vibrasil Samba Show, Vanua 2, Wohnout, N.O.H.A., Circus Ponorka, Vašek Koubek a Tomáš Matonoha & Inspektor Kluzó. Mezi vystupujícími postupně promluví vědci a vedoucí jednotlivých týmů a programem bude provázet rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček.

 Přenos bude probíhat v českém i anglickém jazyce a sdílen bude po celém světě.

Na Facebooku ČVUT budou představováni jednotliví účinkující a podrobný návod k připojení přímo do virtuální místnosti.

Sledujte Facebookovou událost.

 

Pražské jaro on-line

Základem alternativního programu festivalu Pražské jaro 2020 se stane jedenáct koncertů, které budou živě přenášeny z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské. Ze Spojených států zahraje exkluzivně pro diváky Pražského jara sólový recitál kanadský houslista James Ehnes.

Diváci se mohou těšit na pět orchestrálních koncertů s originální dramaturgií. Přenášeny budou vždy z domovských scén jednotlivých orchestrů.

Koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu tak bude 27. května streamován přímo ze Studia 1 Českého rozhlasu, kde orchestr zkouší a nahrává. Pod vedením dirigenta Roberta Kružíka zazní mj. Adagio nedávno zesnulého klasika polské hudby Krzysztofa Pendereckého. 

Dva výrazní umělci spojí své síly na koncertu 29. května – v Praze žijící cembalista světového renomé Mahan Esfahani a dirigent Jiří Rožeň, jenž bude stát v čele PKF – Prague Philharmonia. Diváci se mohou těšit mj. na českou premiéru Cembalového koncertu Michaela Nymana.

Ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí 1. června Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK s Tomášem Braunerem, který se v nadcházející sezoně stane šéfdirigentem tělesa.

Na závěrečném koncertě měla původně zaznít Beethovenova Devátá symfonie a připomenout tak skladatelovo výročí i jubileum festivalu, s jehož historií je dílo úzce spjato. Díky dirigentovi Jakubovi Hrůšovi o Beethovenovu hudbu nepřijdeme ani v době pandemie. Hrůša s Českou filharmonií připravuje provedení dvou pozdních Beethovenových kvartetů v úpravě pro smyčcový orchestr.

Více info o programu festivalu naleznete zde.

Pražské Jaro ©(zdroj festival.cz)


Janáčkova filharmonie Ostrava 28. 4. 2020 představila program nové koncertní sezóny 2020/2021 a také tři osobnosti, se kterými bude v nadcházejícím období úzce spolupracovat. 

Orchestr povede nový šéfdirigent a hudební ředitel Vassily Sinaisky, post hlavního hostujícího dirigenta zaujme Petr Popelka a hlavním rezidenčním sólistou se stane Lukáš Vondráček. 

Ze světoznámých umělců do Ostravy zavítají Danjulo Ishizaka, Nikolaj Luganskij, Christian Arming, Leticia Moreno, Elina Vähäla, Grigorij Sokolov či Piotr Anderszewski. Posluchači se mohou těšit na unikátní projekty ve spolupráci s Cirkem La Putyka, tribute kapelou Queenie či skupinou Tata Bojs. Zahajovací koncert nové sezóny se uskuteční 10. září 2020 v Domě kultury města Ostravy.

 Osobnosti a dramaturgii nové sezóny představí detailněji výpravný katalog, který je v těchto dnech distribuován. Na jeho přípravě se stejně jako loni významnou měrou podílela fotografka Dita Pepe.

 Na webu Janáčkovy filharmonie Ostrava je ke stažení press balíček, který obsahuje koncertní katalog v PDF i fotografie vybraných osobností nadcházející sezóny. Odkaz  na press balíček zde.

Video shrnující přehled toho nejzajímavějšího, na co se můžete v příští sezóně těšit je ke shlédnutí  na YouTube kanálu.

Předpokládá se, že v září bude již situace uvolněná – v případě zájmu o kulturu v Ostravě s možností zpříjemnit si pobyt o hudební zážitek, v anglické verzi je přehled koncertů pod tímto odkazem.

 

https://festival.cz/program-2/
Místo konání:
Datum:

Od: 6.4.2020 0:00
Do: 30.6.2020 0:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala