Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.1.2017 20:00

Film „Odcházení“ s Dagmar Havlovou

Filmový debut světově uznávaného dramatika a politika Václava Havla v roli režiséra: o konci člověka, o konci epochy, o konci jistého společenství i o konci lásky! Projekce snímku „Odcházení“ za přítomnosti jedné z hlavních hvězd českého filmu, herečky a současně Havlovy manželky Dagmar Havlové.

Václav Havel si prostřednictvím filmu Odcházení splnil svůj dlouhodobý sen stát se filmařem, a to přímo interpretací své vlastní divadelní hry z roku 2007. Jedná se o příběh Dr. Viléma Riegra, který po propuštění z funkce kancléře zažívá zhroucení celého svého světa v podobě vystěhování z vlastního domova, oddělování erárních věcí od jeho věcí soukromých a hlavně v podobě rozkladu svého okolí. Tato hořká komedie zachycuje státníka, jak postupně ztrácí privilegia i svou identitu. Hlavní postava, jehož ztvárnění se ve filmu ujal Josef Abrahám, má nepřehlédnutelné autobiografické prvky a reflektuje Havlovy osobní zkušenosti v politice. Název divadelní hry a současně filmu, jejich děj a poslání, to vše je zároveň symbolickým zobrazením Havlova odcházení z veřejné kariéry, kdy se současně vrací ke dlouholeté touze, kterou byla právě filmová režie.

Detaily k filmu: CZ 2011, režie: Václav Havel, 97 min., originál s anglickými titulky

Dagmar Havlová Veškrnová, manželka Václava Havla (od r. 1997) a bývalá první dáma ČR (1997 - 2003), je jednou z nejobsazovanějších filmových hereček s bohatým a široce rozprostřeným hereckým rejstříkem. Spolu s manželem založila Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, kde působí i v současné době jako předsedkyně. Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 má poměrně široký záběr činnosti a zájmů. Prioritně se orientuje na počiny v oblasti kulturní a na pomoc v oblasti zdravotnické. Rovněž iniciuje nejrůznější projekty zabývající se péčí o lidská práva doma i ve světě. V neposlední řadě reaguje na aktuální potřeby společnosti. Nadace se zaměřuje ve svých snahách a cílech – v duchu svého názvu – především do budoucnosti, aniž by však pomíjela některé palčivé problémy současnosti. Činnost nadace má svůj hluboký smysl, protože podpora toho, co se zhodnotí teprve časem, co má rys průkopnictví a vizionářství, je společností často vnímáno jako něco zatím nedůležitého a okrajového, jako něco, co má ještě čas a není třeba se tím zabývat.

Dagmar Havlová Veškrnová získala celou řadu ocenění za herecké výkony, ale také za svoji charitativní činnost. Oficiální životopis: http://www.havlova-veskrnova.com/biografie/

Film je součástí doprovodného programu k výstavě Seine Freiheit, unsere Freiheit: Václav Havel und das Burgtheater (Jeho svoboda, naše svoboda. Václav Havel a vídeňský Burgtheater) v rakouském Muzeu divadla (Theatermuseum) k výročí 80. narozenin Václava Havla (1936-2011). Výstava trvá do: 17.4.2017.


Více informací na: www.filmarchiv.at,  www.vize.cz,  www.havlova-veskrnova.com

 

Fotocredity: (c) Bontonfilm/ Česká televize / Dagmar Havlová (c) Marie Votavová/ Archív Nadace VIZE 97

Místo konání:

Metro Kinokulturhaus, Johannesgasse 4, 1010 Wien

Datum:

20.1.2017 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala