Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.4.2019 18:00

Křest knihy | Josef Váchal - Krvavý román (První německý překlad)

Padělaná závěť, poklad na Honolulu, vlkodlak v pařátech španělské inkvizice, a v Praze dovádějí anarchisté a strašidla. To je jen několik z nespočetných dějových linek tohoto na mnoha úrovních napínavého románu, který vytiskl Josef Váchal roku 1924 pouze v 17ti exemplářích. 1970 byl tento Gesamtkunstwerk znovu vydán, vzápětí zase zakázán, ale přesto se ihned stal kultovním. Po obratu 1989 se z „Krvavého románu“ vyklubal bestseller, byl dvakrát zfilmován a přeložen do francouzštiny a ruštiny. Nyní vychází poprvé v němčině.

KĒTOS V CENTRU – Řada literárních čtení nakladatelství Kētos ve Českém centru Vídeň.

Ondřej Cikán pracoval na prvním německém překladu Váchalova „Krvavého románu“ pět let a napodobil nejen skryté jazykové hříčky, ale i sazbu, protkanou významotvornými „chybami“: Tu je interpunkcí ilustrován štěkot psů, tu nerovnými řádky krajina, jinde vykresluje hromadění litery „o“ kožní vyrážku nebo vykulené oči a tu zas vytvářejí první řádky dvou postupných stran dodatečnou textovou rovinu, jako například spojení „lidský život – Velká Opera“. Kromě toho obsahuje Váchalův „Pokus o typus ideálního krvavého románu“ nesmírné množství literárních, historických a autobiografických narážek. Tyto Ondřej Cikán objasňuje v zcela prvním obsáhlém komentáři díla.

Křest knihy, čtení a rozhovor s Ondřejem Cikánem poskytne i náhled do Váchalova uměleckého díla. Moderace: Anatol Vitouch.

Josef Váchal (1884–1969) byl grafik, tiskař, malíř, sochař a spisovatel. Ve svém grafickém díle spojoval středověkou tradici dřevorytu s vlastními průkopnickými vynálezy. Již 1920 se sběratel Josef Portman rozhodl, že založí „Váchaleum“, a nechal si proto od Váchala vymalovat celý dům. Váchalova hluboká nedůvěra vůči módám, jeho význačný individualismus a finančně náročný perfekcionismus mu zabránili dosáhnout za života širšího uznání. Na konci třicátých let prodal své stroje a uchýlil se se svou družkou, umělkyní Annou Mackovou, na venkov, kde zůstal, zchudlý a zahořklý, až do smrti. 1993 bylo Portmanovo „Váchaleum“ v Litomyšli restaurováno a otevřeno jako „Portmoneum“ (podle názvu v „Krvavém románu“). V České republice propukla skutečná Váchalomanie, která trvá dodnes.

Ondřej Cikán (*1985) pochází z Prahy, žije od roku 1991 ve Vídni, je německy a česky píšící básník, překladatel, filmový režisér a klasický filolog.

Nové nakladatelství Kētos, sídlící ve Vídni a v Praze, je zaměřeno na poetické dobrodružné romány a dobrodružnou poezii. Jeho program 2018/19 sestává především z překladů české literatury.

 

 

 

 

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

25.4.2019 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala