Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.10.2018 19:30

Oslavnosti a hostech

Cesta na slavnost. I tak může začít kultovní film československé nové vlny. Tragikomedie „O slavnosti a hostech“ vypráví příběh skupinky lidí vydávající se na blíže nespecifikovanou oslavu. Jejich příběh je podobenstvím, které se snaží upozornit na negativní a velmi často skryté jevy ve společnosti. Možná právě proto viděl tehdejší prezident Novotný ve filmu skrytou urážku svého majestátu, a ač se režisér Jan Němec snažil pomocí abstraktně vykreslených postav vyhnout tehdejší cenzuře, propagace a distribuce snímku byla již rok po jeho zveřejnění výrazně omezena.

V českém znění s anglickými titulky

Vstup zdarma

 „Abstraktní postavy ve filmu jsme s Ester Krumbachovou napsali kvůli boji s cenzurou. […] Ale našli něco, s čím jsem nepočítal. Ve filmu je postava hostitele, kterého hraje náš kamarád Ivan Vyskočil. A jeden z cenzorů řekl, že vypadá jako Lenin a že se snažíme zesměšnit Lenina a principy leninismu. Pak mi došlo, že jsou si podobní. Cenzoři tohle použili jako podklad pro zákaz filmu.“

Jan Němec, režisér

Režisér Jan Němec patří k představitelům tzv. nové vlny v československé kinematografii. Jeho tvorba v sobě spojuje prvky surrealismu, Kafky a Dostojevského, což dokazuje i absurdní film O slavnosti a hostech.

Skupinku lidí během cesty na slavnost zastaví policisté, kteří se rozhodnou prověřit, zda byli přítomní na slavnost opravdu pozváni. Nejvýraznější postavou je při celé akci velitel Rudolf, dětinský a zároveň nebezpečný vyšetřovatel. Když vyjde najevo, že celá kontrola byl pouze podivný žert, přijmou hosté tuto informaci s nečekanou podřízeností až servilitou a pokračují na slavnost.

Průběh policejní kontroly i následné slavnosti postupně odhaluje charaktery jednotlivých postav, vrcholem je pak útěk jednoho hostů, kterým dal dotyčný najevo nesouhlas s nastavenými pravidly. Pravidly, podle kterých smí ke stolu pouze ti, kteří se nevzpírají laskavému, a přesto zákeřnému hostiteli.

Všechny situace i chování postav, byť místy velmi bizarní a nepochopitelné, jsou ve filmu vykresleny s naprostou samozřejmostí, jež dává vyniknout režisérovu kafkovskému stylu. Absurdita celé události je zobrazena jako cosi běžného a obvyklého.

Československo, 1966, 68 min
Režie:
 Jan Němec
Scénář:
 Jan Němec, Ester Krumbachová
Kamera:
 Jaromír Šofr
Hudba:
 Karel Mareš
Hrají:
 Ivan Vyskočil, Jan Klusák, Jiří Němec, Pavel Bošek, Karel Mareš, Evald Schorm, Jana Prachařová, 

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Vídni a Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku.


 

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

8.10.2018 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala