Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.6.2017 19:30

Přehlídka českého filmu: Limonádový Joe aneb Koňská opera

V roce 1885 v Trigger Whisky Saloonu, který stojí kdesi na Divokém západě, se strhne rvačka. Jen vystoupení "famózní arizonské pěnice" Tornáda Lou a několik sklenek Whisky může rozvášněné pistolníky uklidnit. Když se ale v salonu objeví pan Goodman a jeho dcera Winnifred, snaží se přesvědčit pistolníky pomocí letáků a zpěvu k abstinenci a návštěvě ve svém nealkoholickém salonu. Jedinou odezvou jsou jim urážky Douga Badmana. Právě v tu chvíli do dveří vstupuje kovboj v bělostném oděvu a s chytráckým úsměvem. Objednává si nealkoholickou kolalokovou limonádu. Jmenuje se Limonádový Joe. Poté začíná nelítostný souboj s lihovinami.

Kultovní muzikálová parodie na kovbojky dokázala nadchnout české diváky přesto, že Češi v 60. letech o westernu téměř nic nevěděli. Americké publikum naopak žaslo nad její stylovou čistotou a věrohodností.  Film využívá typické formální postupy němé éry amerických westernů, které však komický upravuje. Mimo to aplikuje metody využívané u černobílých filmů jako barvení světlých částí filmového pásu k naznačení atmosféry či denní doby. To dodává filmu jedinečnou atmosférou.

Oldřich Lipský (1924 Pelhřimov – 1986 Praha) pracoval po studiu práv a filozofie v divadle jako herec, scenárista a režisér. Jeho první vlastní film Cirkus natočil v roce 1954. Poté následovaly klasiky, jako Adéla ještě nevečeřela (1977) a Tajemství hradu v Karpatech (1981).

Detaily k filmu: CS 1964, režie: Oldřich Lipský, 95 min., jazyk: český, titulky: anglické

Hrají: Karel Fiala, Rudolf Deyl ml., Miloš Kopecký, Květa Fialová, Olga Schoberová, Bohuš Záhorský, Josef Hlinomaz, Karel Effa, Waldemar Matuška, Eman Fiala, Jiří Lír, Vladimír Menšík, Jiří Steimar, Jaroslav Štercl, Oldřich Lukeš, Alois Dvorský, Miloš Nedbal, Juraj Herz, Jiří Jelínek, Jiří Schulz, Jaroslav Mareš, Antonín Šůra, aj.

Bližší informace: www.kulturklub.at

 

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Vídni a Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku.


Fotocredity: © Filmové studio Barrandov

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

12.6.2017 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala