Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.4.2018 19:30

Nápadník

Po předchozích dvou vážněji laděných dílech trilogie Zahradnictví, melodramatu Rodinný přítel a dramatu Dezertér, následuje odlehčená romantická komedie Nápadník, která celou minisérii uzavírá. Hlavní hrdinkou příběhu je mladá dívka Daniela, která prožívá svou první velkou lásku, zároveň však i první velká trápení.

V českém znění s anglickými titulky

Vstup zdarma!

Zahradnictví vykresluje formou tří samostatných filmů období 40. a 50. let minulého století. Jedná se o portréty tří vzájemně propojených rodin, které se potýkají s nepřízní doby. Inspiraci k napsání scénáře čerpal Petr Jarchovský z historie své rodiny- z pamětí svých rodičů a prarodičů. Společně s režisérem Janem Hřebejkem tvoří Jarchovský nerozlučnou tvůrčí dvojici. Z jejich dílny pochází mnoho úspěšných filmů, mimo jiné již kultovní Pelíšky (1999).

Závěrečná epizoda rodinné kroniky nás přenese do roku 1956. Na přání svého autoritativního otce Jindřicha tráví sedmnáctiletá Daniela prázdniny v rodinném zahradnictví v Jaroměři u tety a strýce, aby tak mohla být pod neustálým dozorem. O její budoucnosti má otec naprosto jasnou představu a své plány nehodlá nikterak měnit či přizpůsobovat. Jedním takovým je provdat dceru za perspektivně vyhlížejícího Slávka, budoucího inženýra.  Jenomže Daniela na otcovy plány nehledí a zamiluje se do Mirka. Dokážou si Daniela a Mirek svoji lásku vybojovat?

Nápadník vypráví o rodinných vztazích předválečné a poválečné generace rodičů a dětí. Každá z nich má odlišnou představu o životě a štěstí, což zapříčiňuje časté konflikty a neporozumění. Předobrazem hlavní hrdinky Daniely byla maminka scenáristy Petra Jarchovského, jejíž příběh vynechal v Pelíšcích, kde se s jejím despotickým otcem potýkala její sestra Jindřiška.

Petr Jarchovský: „Nápadník je autobiograficky laděná romantická komedie, odehrávající se na konci 50. let. Je to intimní příběh lásky mladých lidí, kteří svádějí zápas s nepřízní otce jednoho z nich. “

TRAILER

Režie: Jan Hřebejk

Hrají: Anna Fialová, Ivan Lupták, Anna Geislerová, Martin Finger, Filip Březina a další.

Drama/Komedie, Česká Republika/Slovensko/Polsko, 2017, 113 min.

© CinemArt - Cudlin

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Vídni a Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku.

Prosíme návštěvníky, aby přišli vzhledem k místu konání akce vhodně oblečeni. Do budovy Velvyslanectví ČR není dovoleno vstupovat se zavazadly (batohy, příruční tašky, atd.)!

  

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

9.4.2018 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala