Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.5.2014 19:30

Přehlídka českého filmu: Líbánky

Je tu květen, lásky čas a s ním přichází promítání českého filmu s názvem Líbánky (2013) od českého režiséra Jana Hřebejka. Jak dokáže zamotat návštěva jednoho neznámého hosta, romantickou svatbu? Jak moc vypluje na povrch zatajovaná minulost jednoho z novomanželů?

 CZ/SK, 2013, 98 min., režie: Jan Hřebejk
Jazyk: česky s anglickými titulky

Film Líbánky získal na 48. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Cenu za režii.
Líbánky završují trilogii, do níž spadají předchozí filmy Kawasakiho růže a Nevinnost.

Děj:
Romantická krajina. Svatební hostina. Šťastní svatebčané i hosté. Blížící se začátek společného života. Pro Terezu (Aňa Geislerová) a ani pro Radima (Stanislav Majer) to ale nebude poprvé. Oba dva si již prošli různými životními peripetiemi, ale nezanevřeli nad životem, nad novými výzvami, a proto se rozhodnou, že to zkusí ještě jednou, a to spolu! Vše se na první pohled jeví jako velmi dobrý začátek. Přípravy na svatební den vrcholí, zkrátka nejkrásnější den v životě. Slunečný den strávený s těmi nejmilejšími, romantická krajina… ideální začátek nového společného soužití.
Až do doby, kdy se na svatební hostině bez pozvání objeví neznámý host. „Kdo to vlastně je? Odkud se vzal? Je to jen cizinec, co se přišel najíst?“, ptají se ostatní svatební hosté. Pan neznámý si však získává velkou oblibu. A tímto začíná dostávat svatební hostina neočekávaný spád. Jak to vše dopadne? Zůstane utajovaná minulost neprozrazena?
Film se natáčel v srpnu a září 2012 v jižních Čechách, hlavně v okolí Třeboně a také v Liberci.

Hrají: Aňa Geislerová (nevěsta Tereza), Stanislav Majer (ženich Radim), Jiří Černý (nezvaný host), Kristýna Nováková-Fuitová (Renata) a Juraj Nvota (kněz).

Jan Hřebejk (*1967) patří k nejúspěšnějším českým režisérům střední generace. Vystudoval dramaturgii a scenáristiku na pražské FAMU. Proslavil se filmy jako: Šakalí léta (1991) - Český lev za režii a pro nejlepší snímek, Pelíšky (1999) - cena FIPRESCI a zvláštní uznání na MFF v Karlových Varech, Musíme si pomáhat (2000) - Český lev za režii, nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Pupendo (2003), Horem pádem (2004) - Český lev za režii a pro nejlepší film roku apod. O roku 2009 se snaží věnovat morálním a závažnějším společenským tématům.

Ve spolupráci s Kulturním klub Čechů a Slováků v Rakousku.

Bližší informace na: www.kulturklub.at

 

Foto (c) www.libankyfilm.cz

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

12.5.2014 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala