Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.5.2018 19:30

Učitelka

Drama Učitelka je příběhem o zdánlivě empaticky a laskavě vyhlížející učitelce, která manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. V hlavní roli vystupuje slovenská herečka Zuzana Mauréry, která film představí 14. 5. v prostorách kina českého velvyslanectví ve Vídni. Zuzana Mauréry získala za roli ve filmu na 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary cenu za nejlepší herecký výkon.

Ve slovenském znění s anglickými titulky

Vstup zdarma! Z důvodu omezené kapacity sálu kina prosíme o registraci na: ccwien@czech.cz nebo telefonicky: +43 (0) 1 53 52 360

Jak známo, Hřebejk s Jarchovským se ve svých filmech zaměřují na silné lidské příběhy zasazené do prostředí totalitních režimů. Právě za komunistického režimu se v jedné z bratislavských základních škol osmdesátých let odehrávají nepravosti.

Paní učitelka, na pohled přívětivá a dobrosrdečná dáma, se postupem času ukáže v jiném světle. Prostřednictvím svých žáků se snaží získat osobní výhody výměnou za přihlédnutí ke školnímu prospěchu. Neváhá přitom použít metody manipulace a zastrašování. Většině rodičů tento systém vyhovuje, neboť jim za drobné službičky umožňuje zajistit lepší vyhlídky pro své děti. Najdou se však i tací, kteří se autoritativní třídní nebojí postavit.

Učitelka je dramatem lidských postojů k morálním hodnotám a jejich střetu v momentech krize. Strach jako zkouška charakteru a neměnnost lidské povahy jsou to, co z Učitelky dělají příběh univerzální, tedy zároveň aktuální. Pro Zuzanu Mauréry to byla první spolupráce s režisérem Hřebejkem, za kterou si na Karlovarském filmovém festivalu odnesla ocenění jako nejlepší herečka roku 2016.

Jan Hřebejk: „Každý dospělý, a většina dětí, zažil situaci, kdy cítil, že to, co je zrovna momentálně výhodné, je zároveň nesprávné. A naopak, že zachovat se podle svědomí anebo jen dobrého vychování může být nebezpečné anebo jen krajně nevýhodné. Proto tomuto příběhu může porozumět každý.“

TRAILER

Režie: Jan Hřebejk

Hrají: Zuzana Mauréry, Csongor Kassai, Peter Babjak, Martin Havelka a další.

Drama/ Česká Republika/Slovensko, 2016, 102 min.

© Offside Men

 

 

 


 

 

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

14.5.2018 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala