Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.11.2015 19:30

Magický hlas Rebelky

Portrét talentované ženy, jejíž život silně ovlivnily dějiny komunistického Československa. Marta Kubišová jako symbol sametové revoluce, zpěvačka a matka. Vzpomínková koláž mísí osobní zpověď umělkyně, historické události a písně. Prolínáním osobní a profesní roviny vzniká komplexní podobenství o ženě a době.

Po portrétu nejúspěšnější československé sportovkyně všech dob Věry Čáslavské se naše přední dokumentaristka Olga Sommerová rozhodla natočit snímek o další mimořádné ženě, Martě Kubišové. Hvězdnou kariéru talentované zpěvačky a trojnásobné držitelky Zlatého slavíka z let 1966, 1968 a 1969 ukončila okupace Československa v roce 1968. Když jí bylo dvacet sedm let, byla ve svém strmém profesním vzletu sestřelena ruskými okupačními tanky, které obsadily Československo. Důvodem byla pravděpodobně zpěvaččina píseň Modlitba pro Martu, která se stala protestsongem okupované země. V roce 1977 pak Marta Kubišová podepsala Chartu 77 a stala se i její mluvčí, kvůli čemuž začala být šikanována Státní bezpečností. Po dvacetiletém vynuceném mlčení se ale dočkala velkolepého comebacku během sametové revoluce, který by jí mohla závidět leckterá světová hvězda. Její Modlitbě naslouchalo plné Václavské náměstí, stala se jedním ze symbolů odporu proti komunistickému totalitnímu režimu. Film mapuje zpěvaččinu první i druhou pěveckou kariéru, odkrývá mnohé z dramatického osobního života a zároveň mapuje historii Československa v druhé polovině 20. století.

Olga Sommerová:
Po úspěšném ukončení střední školy šla studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let byla redaktorkou v Československé televizi, ale věnovala se tomu pouhý rok. Poté pracovala v Krátkém filmu Praha, kde působila v letech 1989-1993. V roce 1991 začala pracovat jako pedagožka na FAMU. Tam se poté stala předsedkyní Akademického senátu. Celkem 12 let točila dokumentární filmy pro kina. Zrežírovala úspěšný film O čem sní ženy a rozhodla se, že vydá tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Celkem natočila devadesát sedm dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala třicet cen doma i v zahraničí.

Režie: Olga Sommerová
CZ/2014, 90 Min
V českém znění s anglickými titulky.

Ve spolupráci s Kulturním klubem a Velvyslanectvím ČR.

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

9.11.2015 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala