Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.6.2013 19:30

České kino: Protektor

Před letními prázdninami uvedeme úspěšný český film režiséra Marka Najbrta, oceněný šesti Českými lvy za nejlepší film, režii, scénář, střih, hudbu a hlavní ženskou roli. V příběhu je zobrazen osudový vztah dvou lidí, kteří na pozadí válečného dramatu prožívají vlastní soukromé drama. Film vypráví o skutečných citech, o lásce, která v extrémních dobách může vést až na samou hranici sebedestrukce, a přesto má v sobě sílu a naději. Riskantní hra o kariéru, cit, lidskou důstojnost a nakonec o život se odehrává v temných časech Protektorátu.

Rozhlasový reportér Emil Vrbata a herečka Hana jsou manželé. Píše se rok 1938, atraktivní Hana slaví první úspěchy ve filmu, je obletována ctiteli. Emil žárlí. Německá okupace a začátek války obrátí jejich životy naruby. Hana je konfrontována se svým židovským původem, z výšin nadějně rozběhnuté kariéry padá na dno společenského žebříčku. Emil využije šanci zachránit a zároveň ovládnout Hanin život. Odmítne rozvod, v zájmu Haniny ochrany setrvá v „rasově smíšeném manželství“ a stane se hlasem německé propagandy. Smlouva s ďáblem si ale vybírá daň. Emilova sebeúcta se hroutí, láska k Haně se mění v „protektorství“, manželství se propadá do lhostejnosti. Osud na Emila přichystal past. Na útěku od milenky ve spěchu ukradne cizí kolo a šlápne do pedálů. Jenže z rozhlasu už drnčí poplašná zpráva: "V Praze byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha, jeden z pachatelů ujel z místa činu na bicyklu…“ Náhodný kontakt se zdánlivě banálním předmětem odstartuje Emilovu zběsilou jízdu o život a o odpuštění v očích milované ženy…

Režie: Marek Najbrt, CZ 2009, 98 min., česky s anglickými titulky
Hrají: Jana Plodková, Marek Daniel, Klára Melíšková, Sandra Nováková, Jan Budař, Martin Myšička, Josef Polášek, Jiří Ornest, Matthias Brandt, Simon Schwarz, Leoš Noha, Tomáš Žatečka, Cyril Drozda, Jan Řéhák, Richard Stanke, Tomáš Měcháček aj.

Ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR ve Vídni a Kulturním klubem Čechů a Slováků.

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

10.6.2013 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala