Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.2.2014 19:30

Ostře sledované vlaky @ Zaostřeno na Hrabala

U příležitosti 100. výročí narození významného českého spisovatele Bohumila Hrabala uvidí rakouské publikum v rámci pravidelných filmových pondělků v kinosále Velvyslanectví ČR legendární Menzelův snímek podle literární předlohy Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky oceněný v roce 1968 Oscarem za nejlepší cizojazyčný film. Česky s anglickými titulkami.

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy (Václav Neckář), který na malé železniční stanici prožívá období dospívání.

Bohumil Hrabal (1914-1997) je dnes řazen mezi nejvýznamnější české spisovatele 20. století, bývá hojně překládán (dosud do více než 28 jazyků), a to především díky svému nezaměnitelnému stylu, kterému nechybí notná dávka životní nadsázky spojená s mnohdy komickou atmosférou či černým humorem. Jeho postavy, velmi často mající svou reálnou předlohu v Hrabalově okolí, promlouvají i jazykem plného slangu či naopak poeticky zabarveným. Kvůli německé okupační správě byl Hrabal donucen přerušit svá studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dá se říci, že i právě na základě této neradostné zkušenosti našel ve své další životní etapě nemálo inspirací, které uplatnil později ve své tvorbě, jelikož si vyzkoušel zaměstnání, jako je výpravčí či dělník na trati. V době svého studia se vydal na cesty do humanitních oborů, jako jsou literatura, filozofie či dějiny umění. I když později nakonec úspěšně odpromoval, nechal právničiny a pustil se do rozličných profesí, které zásadně ovlivnily jeho psaní.  Od roku 1963 se až do své smrti věnoval výhradně spisovatelské činnosti, během které vznikla díla jako Ostře sledované vlaky, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Obsluhoval jsem anglického krále či melancholií spoutaná, lyricky laděná próza baliče papíru Příliš hlučná samota.

ČSSR 1966, 78 min., režie Jiří Menzel
Jazyk: česky s anglickými titulky
Hrají: Václav Neckář, Jitka Bendová, Josef Somr, Vladimír Valenta, Libuše Havelková, Jitka Zelenohorská a další.

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Vídni a Kulturním klubem Čechů a Slováků.

Další snímky v rámci filmového festivalu ZAOSTŘENO NA HRABALA:
Postřižiny (ČSSR 1980, režie: J.Menzel, 93 Min.)
Po, 10.3.2014
Perličky na dně (ČSSR 1965, režie: J. Menzel, J.Němec, E.Schorm u.a., 105 Min.)
Po, 14.4.2014
vždy v 19.30 hodin, Kino na Velvyslanectví ČR ve Vídni

Foto (c): sdružení Serpens

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

10.2.2014 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala