Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.3.2014 19:30

Postřižiny @ Zaostřeno na Hrabala

Příjemná podívaná plná lákavě pěnivého piva, které s neodolatelným půvabem vypíjí Magda Vašáryová v roli krásné Maryšky. V rámci oslav 100. výročí narození Bohumila Hrabala připravilo České centrum Vídeň filmovou projekci jednoho z nejznámějších snímků českého režiséra Jiřího Menzela podle knihy Bohumila Hrabala.

Děj: Pivovar malého českého městečka v období dvacátých let. Úzkostlivý a snaživý správce pivovaru Francin se předem děsí překvapení, které mu stále připravuje jeho bratr, světoběžník se svérázným smyslem pro humor, Pepin. Starosti mu přidělává i jeho krásná žena Maryška, která je schopna uspořádat i nečekanou zabijačku a dokonale pohostit nepřístupné členy správní rady, vylézt na pivovarský komín, či si nechat ostříhat své dlouhé vlasy na krátký módní účes.

Bohumil Hrabal (1914-1997) je dnes řazen mezi nejvýznamnější české spisovatele 20. století, bývá hojně překládán (dosud do více než 28 jazyků), a to především díky svému nezaměnitelnému stylu, kterému nechybí notná dávka životní nadsázky spojená s mnohdy komickou atmosférou či černým humorem. Jeho postavy, velmi často mající svou reálnou předlohu v Hrabalově okolí, promlouvají i jazykem plného slangu či naopak poeticky zabarveným. Kvůli německé okupační správě byl Hrabal donucen přerušit svá studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dá se říci, že i právě na základě této neradostné zkušenosti našel ve své další životní etapě nemálo inspirací, které uplatnil později ve své tvorbě, jelikož si vyzkoušel zaměstnání, jako je výpravčí či dělník na trati. V době svého studia se vydal na cesty do humanitních oborů, jako jsou literatura, filozofie či dějiny umění. I když později nakonec úspěšně odpromoval, nechal právničiny a pustil se do rozličných profesí, které zásadně ovlivnily jeho psaní.  Od roku 1963 se až do své smrti věnoval výhradně spisovatelské činnosti, během které vznikla díla jako Ostře sledované vlaky, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Obsluhoval jsem anglického krále či melancholií spoutaná, lyricky laděná próza baliče papíru Příliš hlučná samota.

Jiří Menzel (1936) patří mezi členy Americké filmové akademie. Je spoluzakladatelem české nové vlny. V kinematografii debutoval prvním celovečerním snímkem Ostře sledované vlaky. Další film Vesničko má středisková  byl v roce 1985 nominován na Oscara. V roce 1990 obdržel na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně cenu Zlatý medvěd za film Skřivánci na niti a v roce 1996 byl režisér oceněn Českým lvem za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. V sedmdesátých letech se začal Jiří Menzel věnovat také divadelní režii, později vyučoval na pražské FAMU.

ČSSR, 1980, 93 min., režie Jiří Menzel
Jazyk: česky s německými titulky

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Vídni a Kulturním klubem Čechů a Slováků.

Další snímky v rámci filmového festivalu ZAOSTŘENO NA HRABALA:
Perličky na dně (ČSSR 1965, režie: J. Menzel, J.Němec, E.Schorm u.a., 105 Min.)
Po, 14.4.2014,  v 19.30 hodin, Kino na Velvyslanectví ČR ve Vídni

Další informace na: www.kulturklub.at

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

10.3.2014 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala