Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.4.2014 19:30

Perličky na dně @ Ostře sledovaný Hrabal

Filmové zpracování povídek Bohumila Hrabala z roku 1965. Rozličné příběhy z běžného života nadšenců automobilových závodů, dvou starších mužů a jejich životních příběhů, štamgastů libeňské hospůdky, či příhoda instalatéra zamilovaného do cikánské dívky. V českém jazyce!

Povídky:
Smrt pana Baltazara (režie: Jiří Menzel)
Muž s manželkou a jejich strýcem vyrážejí na motocyklovou Velkou cenu. Muž se dá do řeči s invalidou na vozíku a okouzluje ho vzpomínkami na slavné závodníky a jejich havárie. Manželka fandí hlavně panu Šťastnému, který vyhrává i přes svá zranění. Strýc si čistí zamazaný kabát benzinem tak nešťastně, že mu v trávě shoří. Závod je odstartován. Přímo před očima rodiny tragicky havaruje závodník Baltazar a zahyne.
Podvodníci (režie: Jan Němec)
Dva staříci si v nemocničním pokoji vyprávějí své údajné zážitky z mládí. Jeden byl slavným zpěvákem v operetách a druhý úspěšným novinářem. Po jejich smrti probírá zřízenec v márnici jejich pozůstalost. Ve skutečnosti oba skončili svůj život jako osamělí lidé bez rodiny a s fiktivním životem.  Pěvec byl pouze členem souboru a novinář přispíval do zahrádkářské rubriky. Zřízenec v bílém plášti, který je za jejich lhaní odsuzoval, se v závěru povídky vydává před pacientem za lékaře.
Dům radosti (režie: Evald Schorm)
Dva pojišťovací agenti přicházejí do domu stařenky a jejího syna, který má zálibu v malování naivistických obrázků. Jeden z agentů se snaží malíře pojistit a neustále opakuje své naučené fráze, druhý je malířovými díly tak ohromen, že zapomněl i na své pojišťovací poslání. Ve finále maminka jakékoliv pojišťování zakáže a všechny formuláře roztrhá.
IN MEMORIAM VĚRA CHYTILOVÁ: Automat svět (režie: Věra Chytilová)
Do libeňského hostince Automat Svět doléhá zpěv ze svatební hostiny v sále. Výčepní najde na záchodě oběšenou dívku, kterou odřízne, vyžene hosty a volá sanitku a Bezpečnost. Vpustí pouze svého známého – mladíka z nedaleké továrny. Mladík vzpomíná na dívku, která jej opustila, protože špatně snášela život v bídě. Netuší, že jeho milá leží za výčepem v kuchyni mrtvá.
Romance (režie: Jaromil Jireš)
U libeňského kina osloví plachého mladíka Gastona hezká Cikánka. Zavede jej k sobě domů a pomiluje se s ním. Gaston je instalatér a stále hovoří jen o tom, jak mu jeho mistr nabídl tykání, ale on si na to stále nemůže zvyknout. Dívce se Gaston, zejména pro jeho neobvyklé jméno, líbí a začíná s ním plánovat společnou budoucnost.  Vydávají se spolu do města, kde v tramvaji potkávají Gastonova mistra. Tomu se mladíkova známost líbí a závidí mu, že se miloval s Cikánkou. Poprvé mu Gaston dokáže hrdě tykat.

Trvání filmu: 105 minut, ČSSR, 1965. V českém jazyce.

Bohumil Hrabal (1914-1997) je dnes řazen mezi nejvýznamnější české spisovatele 20. století, bývá hojně překládán (dosud do více než 28 jazyků) a to především díky svému nezaměnitelnému stylu, kterému nechybí notná dávka životní nadsázky spojená s mnohdy komickou atmosférou či černým humorem. Jeho postavy, velmi často mající svou reálnou předlohu v Hrabalově okolí, promlouvají i jazykem plného slangu či naopak poeticky zabarveným. Od roku 1963 se až do své smrti věnoval výhradně spisovatelské činnosti, během které vznikla díla jako Ostře sledované vlaky, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Obsluhoval jsem anglického krále či melancholií spoutaná, lyricky laděná próza baliče papíru Příliš hučná samota.

Ve spolupráci s Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku.

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

14.4.2014 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala