Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.9.2016 19:30

Přehlídka českého filmu: Boží mlýny

V působivém dokumentárním filmu Boží mlýny nechává režisér Josef Císařovský znovu oživnout hroznými událostmi poválečné doby a studené války poznamenané a dlouho zmizelé šumavské vesnice. Boží mlýny vyprávějí o brutalitě, které byli tamější lidé vystaveni, o zločinech komunismu, o Železné oponě a o životě, který se už nikdy na Šumavu nevrátí. Rozhovor o filmu s režisérem Josefem Císařovským a producentem Alešem Hudským.

Šumavský film popisuje velmi názorně proměnu Šumavy, kde vládl před válkou rušný život, v jednu z nejpřísněji střežených hraničních zón. Strážné věže, dlouhé elektrické ploty, minová pole a stále ke střelbě připravení vojáci pohraniční stráže v doprovodu se speciálně vycvičenými psy, i takto se dala popsat krajina v pohraničí. V tomto systému vybudovaném k ochraně demokracie a socialismu tehdejšího Československa zahynulo při pokusu o útěk na západ v letech 1945-1989 na stovky lidí.

Režisér doplnil film o hrané scény, ve kterých se snaží přesně rekonstruovat tehdejší události. Mimo jiné se dostávají ke slovu také svědkové, kteří komentují rodinné snímky a staré fotografie prosperujících obcí. Kromě toho jsou v průběhu filmu představeny dosud neznámá fakta. Tento dokumentární film vznikl po čtyřleté rešerši v českých archivech a důrazně připomíná dějiny, které by nikdy neměly být zapomenuty, aby se již nikdy v budoucnu neopakovaly.

Josef Císařovský (*1952) - režisér a dokumentarista, Autor mnoha dokumentárních filmů o české historii a o osudech významných osobností české kultury. Od 90 let pracuje pro ČT.

Detaily k filmu: CZ 2015, režie: Josef Císařovský, 60 Min., německý dabing

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Rakousku, Šumavským muzeem ve Vídni a Kulturním klubem Čechů a Slováků v Rakousku.  

Bližší informace:
www.boehmerwaldmuseum.at, www.kulturklub.at

 

Fotocredit: (c) Distributor

 

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik, Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

12.9.2016 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala